Büyük Komutanlar

3. Vlad Kimdir?

Başlarda Vlad Tepeş/Drakul (İmpaler), Alman ve Slav hikayelerinde korkunç işler yapan bir kahraman olarak tasvir edilirken zamanla bunlar hikaye olmaktan çıkmıştır. 3. Vlad artık bir mitos haline dönmüştür.

Temelinde de Barbarlara veya Hristiyan olmayanlara karşı duyulan öfke ve kinin haddi hesabı olmayan işkencelerle cezalandırılması yatmaktaydı.

Günümüzde onun hakkında tarih kitaplarında yazılanlardan fazla film ve kitap bulunmaktadır. Bu tarihi altyapının üstüne bir de Vampirlik mistisizmi eklenince oldukça enteresan bir hikaye ortaya çıkmıştır.

3. VladYazar Bram Stoker’in 1897 yılında Kont Dracula adı taşıyan romanında yarattığı efsanevi vampir. Acaba tarihi gerçeklerle uyuşuyor mu?

Vlad III ve Dracula’nın aynı kişi olduğu teorisi, 1972 tarihli “In Search of Dracula” adlı kitabında, tarihçiler Radu Florescu ve Raymond T. McNally tarafından geliştirildi ve popüler hale getirildi.

3. Vlad Hayatı

III. Vlad, yaygın bilinen adı ile Drakula (1428/31 – 1476/77)

Drakula kelimesi; Dragon kelimesinin bozulmuş şekli olduğu yönündeki görüşlerin yanında Ejderhanın, şeytanın oğlu anlamlarına geldiği düşünülmektedir. Bu ad alelade bir ad değildir. Çünkü Avrupa’da yayılan Osmanoğulları devletine karşı buna engel olmak için kurulmuştur.

Aile Hayatı

Wallachia’nın 1430’lardan itibaren idari yükümlüsü olan Vlad Dracul’un oğludur. III. Vlad’ın Transilvanya’da doğdu düşünülmektedir.

İki eşi olduğu düşünülmektedir. Bunlardan da üç çocuğu olur.

Siyasi Hayatı

Kardeşi Radu ile Osmanoğulları devletinde, babalarını itaatini rehine almak için, esaret altına alınırlar.

III. Vlad, 1447’de ölür. Vlad başta Osmanlılarla birlikteyken sonra onlara karşı düzenlenen sefere de katılmıştır.

3. Vlad ve Fatih Sultan Mehmet

II. Mehmet’in Vlad’a yolladığı elçilerini kazığa oturtur.1462 yılında çok sayıda Türk ve Bulgar Soykırıma uğrar. Bunu üzerine II. Mehmet, Vlad’ın kardeşi Radu’ya Wallachia tahtına çıkması için yardım için buraya sefere çıkar. Bu sefer sırasında II. Mehmet’in çadırına saldırır. Ancak başarısız olurlar. Sabah ise kamptan ayrılır.

Kazıklı Voyvoda Nasıl Öldü

III. Vlad’ın sonunu getiren şey yine Osmanlı devleti ile olan savaşı olmuştur. Tahminen 1448 yılında savaş sırasında öldüğü sanılmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close