TC BaşbakanlarıTC Cumhurbaşkanları

Abdullah Gül

Başbakan Abdullah Gül Kimdir? Okulu, İş Hayatı

ABDULLAH GÜL

Abdullah Gül 29 Ekim 1950 yılında Kayseri’de doğdu. Oldukça köklü bir aileye mensup olan Abdullah Gül’ün babası Kayseri’deki ilk sanayi tesis sayılan Tayyare Fabrikası’nda ustabaşı Ahmet Hamdi Gül annesi ise şehrin köklü ailelerinden biri olan Satoğlu ailesine mensup Adviye Gül’dür.

ABDULLAH GÜL VE OKUL HAYATI

Abdullah Gül Kimdir?Abdullah Gül İlkokulu Kayseri Gazi Paşa’da, Ortaokulu ise Nazmi Toker’de ve Liseyi mezunlarıyla ünlü Kayseri Lisesinde okudu. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. 1974 yılında üniversiteden mezun olan Abdullah Gül, yine aynı fakültede doktora çalışmalarına başladı. Doktora çalışması sırasında lisans öğrenmek ve tezi ile alakalı bilgi toplamak için 2 yıl kadar Londra ve Exeter’de bulundu. Abdullah Gül, 1983 yılında doktora çalışmasını tamamlayarak doktor unvanını aldı. 1991 yılındaysa uluslararası ekonomi dalında doçent unvanı aldı.

ABDULLAH GÜL’ÜN İŞ VE SİYASİ HAYATI

1983 yılında İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomist olarak görev alan Abdullah Gül görevi icabı Cidde’ye yerleşerek ailesiyle birlikte 8 yıl Cidde’de yaşadı.

1991 yılında Refah Partisi il teşkilatından aldığı teklif üzerine, Refah Partisi Kayseri 1’inci sıradan milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. 1991 ve 1995 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu, 1995 ve 1999 yılları arasında Dışişleri Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 1991 yılından başlayarak uzun yıllar Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi temsil eden parlamenterler arasında yer aldı.

1995 yılında yapılan genel seçimlerde ikinci defa Refah Partisi 20. Dönem Kayseri Milletvekili olarak mecliste yerini alan Abdullah Gül, 28 Haziran 1996 yılında kurulan Refah Partisi, Doğru Yol Partisi koalisyon hükümetinde Devlet bakanlığı ve Hükümet sözcülüğü yaptı.

Refah partisi kapatılmadan önce Fazilet Partisine geçiş yapan Abdullah Gül, 18 Nisan 1999 yılında yapılan genel seçimlerde Fazilet Partisi’nden Kayseri milletvekili olarak yine meclise girdi.

8 Mart 2000 yılında parti içinde yenilikçi kanat olarak isimlendirilen milletvekillerinin desteğini alan Abdullah Gül, genel başkanlık için adaylığını açıkladı. Ancak Fazilet Partisinin 1. Olağan Kongresinde Genel Başkan Recai Kutan seçildi. Fazilet Partisinin 22 Haziran 2001 yılında kapatılması üzerine, Necmettin Erbakan’ın talimatıyla 20 Temmuz 2001 tarihinde Saadet Partisi kuruldu ve genel başka olarak Recai Kutan seçildi. Bu durum Necmettin Erbakan ve Abdullah Gül’ün arasını açmış ve Abdullah Gül’ün, 14 Ağustos 2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kurucular kurulu üyesi olarak görev almasını sağlamıştır.

Gül, 3 Kasım 2002 yılında milletvekili seçimlerinde Kayseri milletvekili olarak tekrar meclisteki yerini aldı. Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasağından dolayı, 16 Kasım 2002 yılındaki 58. Hükümeti kurma görevini Abdullah Gül’e verdi.

Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mart 2003 yılında meclise Siirt Milletvekili olarak girdi. Gül başkanlığındaki 58. Hükümet, 11 Mart 2003 yılında görevi bıraktı. Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında kurulan hükümette, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı görevlerini üstlendi.

28 Ağustos 2007 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda yeterli oyu alarak 11. Cumhurbaşkanı oldu.

            Abdullah Gül’ün Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları

58. T.C. Hükûmeti                 18.11.2002- 14.03.2003

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close