Sağlık

Akciğer Hastalıkları

Akciğer insanlarda temel solunum organıdır, insanda göğüs kafesi içinde sağda ve solda olmak üzere iki parçadan oluşur, sağdaki parça soldaki parçadan büyüktür, bunun sebebi kalbin sol tarafta olmasından kaynaklıdır. Ön taraftan göğüs kafesiyle korunur, aşağıdan karın bölgesindeki diyafram kasıyla korunur. Akciğer havadaki oksijen’i alıp kanda biriken karbondioksiti ayrıştırıp atmasıyla solunum gerçekleşir. Akciğer hastalıkları; astım, bronşit, göğüste su toplanması, nefes darlığı, kist hidatik, akciğer iltihaplanması, verem, zatüreden oluşur.

Yaygın Akciğer Hastalıkları

Akciğer Kanseri

AkciğerYapı olarak normal akciğer hücrelerinin kontrol dışı çoğalarak içinde kitle (tümör) oluşmasıyla meydana gelir. Bu kontrolsüz çoğalmayla, çevredeki doku ve organları zararlı hücreler istila eder, buna halk dilinde kanser denilir. Akciğer kanserini tetikleyen nedenler; Başta sigara olmak üzere, genetik nedenler, yanlış beslenme faktörü, yaşlılık nedenleri ve bazı riskli meslek gurupları kanseri davet ediyor. Akciğer kanserinde tedavinin ilk kararını tümör kurulu verir, böylece hastanın en doğru şekilde tedavisi için yol haritası çizilir. Tedavide beş ana yöntem vardır; ameliyatla tümörlü bölgenin çıkması, kemoterapi-ilaçlı tedavi, akıllı ilaçlar, immunoterapi-(bağışıklık sistemine hız kazandırma), radyoterapi-ışın tedavisi olarak uygulanır.

Astım, Koah, Bronşit

Akciğerin alerjik reaksiyonları sonucu meydana gelir. Astım, akciğere inen hava yollarının kronik hastalığıdır. Aslında hastaların hava yollarında mikrobik olmayan iltihap vardır. İltihabi süreçte hava yolarında aşırı duyarlılaşma, aşırı hücre birikimiyle hava yollarının kasılmasıyla meydana gelir. Tüm bunların etkisiyle nefes alıp verirken zorlanmaya başlarız. Koah, sigara, bitkisel yağlar, hayvansal kaynaklı yakıtlar (kırsal alanda tezek yakmak) gibi zararlı maddelerin uzun süre solumayla akciğere inen hava yollarında oluşan iltihaplaşmaya denir. Hava keseciklerinin harabiyeti sonucu nefes almakta kısıtlanma görülür, nefes almaktaki kısıtlanma daima ilerleyicidir. Koah hastalarındaki ilk belirti öksürük ve nefes darlığı olabilir. Bronşit; birbirini takip eden 2 yıl boyunca, en az 3 ay boyunca devam eden öksürük ve balgamla kendini gösteren rahatsızlıktır. Bronşlarda iltihaplanma ve daralma vardır ve akciğerdeki balgam üretiminin artmasıyla bronşların daha da daralmasını sağlar. Bu durum verem veya başka bir akciğer rahatsızlığına bağlı olabilir, bağlı olup olmadığının araştırılması gerekir.

Kronik Öksürük

Yabancı maddelerin alt solunum yollarına oturmasını, bronş ve akciğerde toplanmasını engelleyen savunma mekanizmasıdır. Ancak sıklaşan öksürük, birçok komplikasyona neden olup, yaşam kalitesini bozar. Tanı veya teşhis yapılırken öksürme süresinin bilinmesi önemlidir, Üç haftadan az olursa (akut öksürük), üç haftadan fazlaysa (kronik öksürük) olarak bilinir.

Zatürre; Akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Bakteriler çeşitli olmak üzere mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelir. Bazı Zatürre türleri hasta kişiden sağlıklı kişilere doğrudan bulaşma riski taşır. Fakat hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan akciğere ulaşmasıyla meydana gelir. Genel durumda hastalığa neden olmayan mikroplar, vücut savunması düşmüş kişilerde Zatürre‘ye neden olur. Zatürre bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşan bakteri üst solunum yoluna ve civarına yerleşerek hızla çoğalır. Zatürrenin oluşmasına kalabalık ve kapalı alanlar zemin hazırlar. Bunlar dışında zatürrenin oluşmasına sebep olan diğer faktörlerse ; aşırı sigara, yaş ilerlemesi, alkol, kronik rahatsızlık, kap hastalığı, bağışıklık zayıflatıcı ilaçların kullanımı ve kemoterapi Zatürreye yakalanmayı kolaylaştırır.

Akciğer Embolisi

Akciğerdeki bir veya birden fazla atardamarın tıkanması durumudur. Genelde bacaklardan ve nadiren de olsa vücudun diğer kısımlarından gelen kan pıhtılarını akciğere taşınmasıyla oluşur. Emboli genellikle nefes darlığı ve göğüs ağrısı yapar. Hastaların çoğunda bacak veya koldaki pıhtıya bağlı olarak, ayak yada kolda şişkinlik olabilir. Ancak toplardamar pıhtılaşması fark edilmeden doğrudan akciğere atabilir, bu nedenle hasta şiddetli yan (böğür) ağrısı, nefes darlığı yada kan tükürebilir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close