Sağlık

Akciğer Veremi

Yetersiz beslenmenin vereme yol açtığı, uzun zamandır bilinir. Çoğunluğu akciğerinde mikroplu bir odak “tüberkülit” bulunur, fakat sağlıklı bedende yayılamaz. Eğer herkesin beslenmesi tam olarak ve sürekli sağlanabilseydi, verem de hiç bilinmeyen bir hastalık olurdu. Akciğer veremi hastalığına yakalanan bir insan, hayat veren özel beslenmeyi sürekli olarak uygulayabilse, hastalık çok ilerlememişse, günden güne iyileşerek hastalığı yenebilir.

Akciğer VeremiBedenin bazı önemli istekleri vardır ki bunlar üzerinde durmak gerekir. Örneğin, mikropla dolu dokular kemiğe benzer bir kapsül ile hastalığın iyileşme devresinde akciğerin öbür kısmından ayrılır. Hastalığın iyileşmesi için bu kapsülün oluşması gerekir. Kıkırdağa benzeyen bu yara dokusu, verem etkeni basillerin çevresine birikerek, sağlam dokulara yayılmayı önler. Bu kıkırdağa benzer kapsülün oluşması ve dayanaklığı, bolca C vitamini alınmasına bağlıdır. Denemeler göstermiştir ki, aktif tüberkülitli bir insan günde 300 mg. ın üstünde C vitamini almalıdır. Yetersizliğinde, bu kapsülün dayanıksız ve gelişigüzel oluştuğu görülmektedir.

Bu kapsülün iyice sertleşmesi için kalsiyum madenine bolca gerek vardır. Kaİ8iyum kaynağı besinler: Süt tozu, peynir, yoğurt, tahin, susam, tere, yağlı tohumlar, maydanoz ve yeşil sebzeler. Ayçiçek, susam, soya, mısırözü yağlarındaki bitkisel yağ asitleri, tüberküloza karşı savaşta önemli bir görev alır. Kilosunun izin verdiği ölçüde bitkisel yağı, en iyisi «fıstık, ceviz, fındık, çekirdek» yiyerek, doğal kaynaklarından almalıdır.

Kalsiyumun emilmesi ve kapsülde tutunmasını sağlayan D vitamini, günde en az 2000 ünite alınmalıdır. A ve B vitaminlerine gerek de artmıştır. Karaciğer, yeşil sebzeler, kepekli un ekmeği, çiçektozu ve bira mayası yenerek, A ve B vitaminleri sağlanabilir. Günlük protein gereği de 100 gramın altına düşmemelidir. Verem basilleri çevresinde sağlam bir kapsül oluşmazsa, bir süre sonra hastalık yeniden etkin duruma geçebilir. Bunu önlemek için, sürekli olarak Özel Beslenmeye uyulmalı, kalsiyum, D ve C vitaminleri bolca alınmalıdır.

Verem başlangıcı olanlar, elbette önce uzman doktora başvurmalıdır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close