Medya

Algı Yönetimi

Bu yazımızda sizlere Algı yönetimi nedir? Algı yönetilebilir mi? Algı yönetim çeşitleri nelerdir? Kimler algımızı yönetmek ister? gibi sorunların cevaplarından bahsedeceğiz.

Algı Yönetimi Nedir

Algı Yönetimi Nedir

Algı Yönetimi, bir hedef kitlenin sponsorun amaçlarına uygun algılarını dikkatlice değiştirmeyi içeren ve modern Bilgi Savaşının önemli bir parçası olan bir propaganda tekniğidir. Terim, Psyops programlarının bir parçası olarak ABD Ordusu’nda ortaya çıkmış olup, hedef kitlenin duygularını, motivasyonlarını ve nesnel akıl yürütmesini etkilemek için seçmeli bilginin nasıl seçildiğini (ya da reddedildiğini) açıklar.

Algı Yönetimi Nasıl Yapılır

Gelin şimdi algiyonetimi.org sitesinden bir alıntı paylaşalım:

Genel olarak algının dışsal ve yapay yöntemlerle değiştirilerek istenilen yöne çekilmesi yapay bir algıda seçicilik oluşturulmasını hedefler. Sistematik bir algoritma ile uygulanması önemlidir. İnsan beyninin isteği dışında yönlendirilmeye karşı bir kontrol mekanizması vardır. Amaç bu kontrol mekanizmasını geçmektir. Çağımızda savaşlar çoğunlukla silahla yapılmamaktadır. Silahsız savaş diyebileceğimiz bu kitlesel hipnoz yöntemleri son 20 yıldır giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

Enformasyon çağı da diyebileceğimiz, bilgiyi en önemli güç olarak görenlerin sayısının giderek artığı koşullarda, algıladığımız bilgilerin gerçekliği ile oynamak önemli bir değişken halini alır. Devletler, şirketler ve şahıslar, algı yönetimi konusunda hatırı sayılır kaynaklar ile çalışmalar yürütmekteler. Birçok farklı çeşidi olan algı yönetiminin artık bir uzmanlık alanı olduğunu ve birçok uzman olduğunu unutmamak gerekir.

Alıntıdan da anlaşılacağı üzere algı yönetimi tam bir uzmanlık alanıdır ve uzman olmayan kişiler tarafında yapılamaz.

Algı Yönetimi Neden Önemlidir?

İş yerinde konuşmanın anahtarı esneklik ve ne söylediğinizin başkaları tarafından nasıl algılandığını anlamaktır.

Algıyı yönetmek gerçekten bu kadar önemli mi? Evet!! Çünkü algı çoğu zaman gerçeklikten daha önemlidir. Ve aslında, algıyı yönetmiyorsanız gerçekliğiniz mutlu olmayacaktır. Algılamanın gerçeklikten daha önemli olduğuna dair birçok örnek vardır.

Örneğin, bir şirketin şirket hakkındaki görüşü doğru olsun ya da olmasın, şirketin şirketi nasıl gördüğüne bağlı olarak bir stok korkunç bir şekilde kötülenebilir Bunun tersi de doğrudur. Son zamanlarda emlakta neler olduğunu düşünün. Konut fiyatları, olması gerekenden çok daha fazlaydı çünkü evdeki değerin algılanması gerçeğinden çok daha fazlaydı. Bu, herkesin gözünde önce patlayan tüm baloncukların yaptığı gibi, bir emlak balonuna önemli bir faktör oldu.

Kaynaklar

http://powerbase.info/index.php/Perception_Management

https://discovery.insidify.com/reasons-why-perception-management-is-important

Algı Yönetimi

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close