Büyük Komutanlar

Aslan Yürekli Richard – The Lionheart

Richard, daha sonra ‘Lion Heart’ olarak bilinen İngiltere’nin bir kralıydı ve 10 yıllık saltanatı sırasında İngiltere’de sadece altı ay geçirmesine rağmen, Üçüncü Haçlı Seferi’ndeki istismarlarıyla ünlüydü. Aslan Yürekli Richard 8 Eylül 1157’de Oxford’da, II. Henry’nin oğlu ve Aquitaine’nin Eleanor’unda doğdu.

Aslan Yürekli Richard Kimdir

Aslan Yürekli RichardRichard The Lionheart, Kral II. Henry’nin ve Aquitaine’nin Eleanor’unun üçüncü oğluydu ve en büyük erkek kardeşi gençken ölmesine rağmen, sıradaki Henry, varisi seçildi.
Böylece, Richard İngiliz tahtına ulaşma konusunda çok az gerçekçi beklentilerle büyüdü. Her halükarda, ailenin Fransız şirketleriyle İngiltere’de olduğundan daha fazla ilgilendi; muhtemelen İngilizce’yi kısıtlı konuşuyordu.

Evlilik

1169’da, Kral Henry ve Fransa Kralı VII. Louis, Richard’ın Louis’in kızı Alice’e evlenmesi gerektiği konusunda anlaştılar. Bu nişan bir süreliğine devam etmekti, ancak Richard ona hiç ilgi göstermedi; Alice, İngiltere’deki mahkemeyle birlikte yaşamak için evinden gönderildi.

Richard’ın Kral Oluşu

Yöneteceği kişiler arasında toplanan Richard kısa zamanda aristokrasiyle nasıl başa çıkılacağını öğrendi.

Aslan Yürekli Richard İsyanı

Fakat babasıyla olan ilişkisinde ciddi sorunlar vardı. 1173’te annesi tarafından cesaretlendirilen Richard, krallara karşı isyan etmek için erkek kardeşleri Henry ve Geoffrey’e katıldı. Sonunda isyan başladı, Eleanor hapsedildi ve Richard babasına teslim etmeyi ve onun nahoşluğu için bir af almayı gerekli gördü.

Kral Henry’nin Ölümü

1180’lerin başında, Richard kendi topraklarında baronyal isyanlarla karşı karşıya kaldı. Oldukça askeri bir yetenek sergiledi ve cesur bir şöhret (Aslan Yürekli Richard’ın takma ismine yol açan nitelik) kazandı.

Şimdi babası, onun adına inşa ettiği imparatorluğun parçalanmasından (Henry’nin Anjou topraklarından sonra “Angevin” İmparatorluğu’ndan) korkarak, onun adına ara verdi.
Ancak, daha önce Kral Henry ordularını bir araya getirdi.
Henry beklenmedik bir şekilde öldü ve isyan bitti.

Richard Tahta Çıkışı

En yaşlı ve hayatta kalan tek oğlu olarak, Richard the Lionheart şimdi İngiltere, Normandiya ve Anjou’nun varisiydi.

Babası Aquitaine’yi, kardeşi John’a devretmesini istedi. Ancak Richard, düklüğe derinden bağlıydı. Richard’ın güçlü bir siyasi ve kişisel dostluk geliştirdiği Louis’in oğlu II. Philip ile birlikte kral oldu. 1188 yılının Kasım ayında, Richard, Fransa’daki tüm holdingler için Philip’e saygılarını iletti.

Haçlı Kralı Richard the Lionheart

Aslan Yürekli Richard, İngiltere Kralı oldu. Selahaddin Eyyubi nin 1187’de Kudüs’ü ele geçirmesinden beri, Richard’ın en büyük hırsı Kutsal Topraklara gitmek ve geri almaktı.
Babası, Haçlı Seferleri’nde Philip ile birlikte yapmayı kabul etmişti. İngiltere ve Fransa’da, bu çaba için para toplamaya başladı. Tahtına çıkmasından bir yıldan kısa bir süre sonra, Aslan Yürekli Richard, Haçlı Seferi için önemli bir filo ve etkileyici bir ordu çıkardı.

Aslan Yürekli Richard Haçlı Seferleri

Philip ve Richard Kutsal Topraklara birlikte gitmeyi kabul ettiler. Ancak araları pekte iyi değildi.
Fransız kralı Henry, Richard’ın sahip olduğu toprakların bir kısmını istiyordu ve şu anda o topraklar haklı olarak Fransa’ya aitti.

Aslında, şu anda Avrupa’da haçlı ruhu güçlüydü. Her ne kadar çabalar için bir fedakârlık yapamayan asiller olsa da, Avrupalı asaletin büyük çoğunluğu Haçlı Seferinin erdemi ve gerekliliğine inanan dindarlardı.

Şimdi, hem Richard hem de Philip, bir orduyu bir araya getirip Kutsal Topraklar için yola çıkmış olan Alman İmparatoru Frederick Barbarossa liderliğinde bölgeye giderler.
Kamuoyu karşısında, kavgalarını sürdürmek krallardan herhangi biri için gerçekten mümkün değildi, ama özellikle de Philip için değil, çünkü Aslan Yürekli Richard, Haçlı Seferi’nde onun rolünü finanse etmek için çok çalışmıştı. Fransız kralı, Richard’ın muhtemelen daha iyi bir karara karşı verdiği sözleri kabul etmeyi seçti. Bu vaatler arasında, Richard’ın Berengaria’daki Berengaria’nın eliyle müzakere ettiği görünse de, hâlâ İngiltere’de hâlâ çürümüş olan, Philip’in kız kardeşi Alice ile evlenme anlaşması vardı.

Sicilya Kralı İttifakı ve Yolculuk

1190 yılının Temmuz ayında Haçlılar yola çıktı. Messina, Sicilya’da durdular çünkü burası kısmen Avrupa’dan Kutsal Topraklara gitmek için mükemmel bir çıkış noktası olarak hizmet ediyordu. Richard the Lionheart ve Tancred arasındaki anlaşma nihayetinde Sicilya Kralı’ndan yararlandı, çünkü Tancred’in rakibi olan yeni Alman imparatoru Henry VI’ya karşı bir ittifak oluşturdu. Öte yandan Philip, Henry ile olan arkadaşlığını tehlikeye atmak istemiyordu ve Richard’ın adanın ele geçirilmesinde rahatsızlık duyuyordu. Richard, Tancred’ın ödenen paralarını paylaşmayı kabul etti.

1191 yılının Nisan ayında, Kutsal Topraklar için kız ve erkek kardeşiyle 200’den fazla gemiden oluşan büyük bir filoya yelken açtı.

Kıbrıs’ın İşgali ve Evlilik

Messina’dan üç gün sonra, Richard the Lionheart ve filosu korkunç bir fırtınaya tutulur.
Bittiğinde, Berengaria ve Joan’ı taşıyan yaklaşık 25 gemi kayıptı. Aslında, kayıp gemiler daha da şişmişti ve bunlardan üçü (Richard’ın ailesi olmasa da) Kıbrıs’ta karaya oturmuştu. Bazı mürettebat ve yolcular boğuldu; gemiler yağmalandı ve hayatta kalanlar hapsedildi.
Bunların hepsi, bir zamanlar Konstantinopolis egemenliğine sahip olan Angelus ailesine muhalefet halinde kurduğu hükümeti korumak için Saladin ile bir anlaşmaya girmiş olan Kıbrıs’ın “tiran” adlı İshak Ducas Comnenus yönetiminde gerçekleşti.

Kıbrıs’ı Alan Richard

Berengaria ile buluştuktan ve onu ve Joan’ın güvenliğini sağladıktan sonra Richard, yağmalanan malların restorasyonunu ve daha önce kaçmamış olan esirlerin serbest bırakılmasını talep etti. Isaac reddetti, kabaca Richard’ın dezavantajlı olduğu konusunda emin bir şekilde söylendi. İshak’ın kargaşasına, Aslan Yürekli Richard, adaya başarılı bir şekilde saldırdı, sonra da şansa karşı saldırıya geçti ve kazandı. Kıbrıslılar teslim oldu.
Bu, Kıbrıs’ın, Avrupa’dan Kutsal Topraklara giden mal ve asker tedarikinin önemli bir parçası olduğundan büyük bir stratejik değere sahipti. Richard, Kıbrıs’ı terk etmeden önce 12 Mayıs 1191’de Navarre Berengaria’yla evlendi.

Kutsal Topraklarda Bir Ateşkes

Acre’nin Alınışı

Richard’ın Kutsal Topraklar’daki ilk başarısı, yolda muazzam bir tedarik gemisini batırdıktan sonra, Acre’nin ele geçirilmesiydi. Şehir, iki yıl boyunca Haçlılar tarafından kuşatma altına alınmıştı ve Philip’in yaptığı çalışmalar kale ve duvarlarının çökmesine katkıda bulundu.
Acre, Richard tarafından alınır. Richard the Lionheart, Arsuf’ta şaşırtıcı ve ustaca bir zafer kazandıysa da, onun avantajını alamadı. Saladin, Ascalon’u yok etmeye karar verdi.
Richard, tedarik hattını daha güvenli bir şekilde kurmak için Ascalon’u almak ve yeniden inşa etmek, iyi bir stratejik anlayışa sahipti, ancak takipçilerinin bir kısmı sadece Kudüs’e gitmekle ilgileniyordu. Ve daha azı bir seferde kalmak için istekliydi, elbette ki Kudüs ele geçirildi.

Geri dönüş

İngiltere’nin ve Fransa’nın kralları arasındaki gerilim, Richard’ın topraklarından kaçınmak için Adriyatik Denizi’nden eve dönmeyi tercih etmesinden anlaşılabilir. Bir kez daha havalar bir rol oynadı: bir fırtına Richard’ın gemisini Venedik yakınlarında karaya sürükledi.
Her ne kadar Avusturya’daki Leo Leopold’un, Akre’de kazandığı zaferin ardından çatıştığı, Avusturya Kralı Leopold’un ihbarından kaçınmak için kendini gizlemesine rağmen, Viyana’da keşfedildi ve Dürnstein’daki Tuna Nehri üzerindeki Duke’s kalesinde hapsedildi.
Henry, 150,000 paund ödemesi ve krallığını teslim etmeden, Aslan’ın başını Philip’e devretmekle tehdit etti.

Richard kabul etti anne Eleanor en sevdiği oğlunu güvenle geri döndürmek için elinden gelen her şeyi yaptı. İngiltere halkı ağır bir şekilde vergilendirildi, Kiliseler değerli eşyalarını bırakmaya zorlandı, bir mevsim yemin hasatını devirmek için manastırlar yapıldı.
Richard 1194 Şubat’ta serbest bırakıldı ve tekrar bağımsız bir krallıktan sorumlu olduğunu göstermek için yeniden taçlandırıldığı İngiltere’ye geri döndü.

Aslan Yürekli Richard Nasıl Öldü

Tahttan hemen sonra, Richard the Lionheart, son kez ne olacağı konusunda fikri olmadan İngiltere’den ayrıldı. Richard’ın topraklarından bazılarını ele geçiren Philip ile savaşa girmek için doğrudan Fransa’ya doğru yola çıktı. Aralarla kesintiye uğrayan çatışmalar, beş yıl boyunca sürdü. 1199 yılının mart ayında Richard, Limoges Vikontuna ait olan Chalus-Chabrol’deki kalenin bir kuşatmasında yer aldı. Topraklarında bulunan bir hazine rivayeti vardı.
Richard, hazinenin kendisine teslim edilmesini talep ettiği için tanınmıştı; sözde saldırıya uğradı.

26 Mart akşamı, Richard kuşatmanın ilerleyişini gözlemlerken, bir tatar yayıyla ile kolun içinde vuruldu. Ok başı çıkarılmış ve yara tedavi edilmiş olmasına rağmen, enfeksiyon yerleşmiştir.
Richard hastalandı. Haberlere devam etmemesi için çadırı çevresine yaklaşmak izni ve ziyaretçilerin gelişi yasaklandı. Ancak Aslan Yürekli Richard, 6 Nisan 1199’da öldüğü açıklandı.

Cenaze Merasimi

Richard talimatlarına göre gömüldü. Taç giyer ve kraliyet regaliasına giydirilmiş;
vücudu Fontevraud’da babasının ayaklarına gömülmüştü;
Kalbi, kardeşi Henry ile Rouen’de gömüldü; ve onun beyni ve bağırsakları Poitous ve Limousin sınırındaki Charroux’da bir manastıra gitti.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close