Büyük Komutanlar

Babür Kimdir?

Babür İmpatorluğu

Babür bir şair, bir hattat ve bir liderdi. Şiirlerinin birçoğu popüler halk şarkıları haline gelmiştir. Kendi otobiyografisi olan Babürnâme’yi yazdı.

Babür Şah Kimdir

Zahir-üd-din Muhammed Babar, Hindistan’daki Babür hanedanının kurucusu, mükemmel bir general ve bilge bir hükümdardı. 14 Şubat 1483’te doğdu ve Kral Taimur’un soyundan gelen babası Chughtai Türk ve annesi tarafında Chengez Khan’dı. Böylece fetih ve verimli yönetim onun kanındaydı.

Tahta Geçiş

BabürBabası Ömer Şeyh Mirza’nın öldüğü Orta Asya’daki küçük bir devlet olan Farghana tahtına geçmeyi başardı. O zamanlar on bir yaşındaydı. İlk yılları tahtında sürekli savaşlar, savaşlar ve antlaşmalar vardı. Bir süre sonra devletini kaybetti ve sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Birkaç yıl sonra kader yine ona gülümsedi. Düşmanları kendi aralarında savaştı ve bu fırsatı lehine çevirdi ve günümüz Afganistan’ın krallığını ele geçirdi.

Özbekler’e Karşı Savaş

Babür, anavatanı Farghana ve Semerkant’ı fethedebildi, ancak bu mutluluk onun için kısa süreli oldu.

Uzbeg düşmanları tarafından tekrar evinden sürüldüğü için. İbrahim Lodi’ye karşı savaşmak için Rana Sanga ve Pencap Müslüman Valisi Daulat Khan Lodi tarafından Hindistan’a davet edildi.

Hindistan’ın Fethi

Orta Asya’daki imparatorluğunu kaybettikten sonra, daveti çok kârlı buldu, Böylece Hindistan’ı işgal etti.

Hindistan’a topçu getiren ilk kraldı. 21 Nisan 1526’da İbrahim Lodi’nin Panipat alanındaki güçleriyle tanıştı ve Hint tarihinde Panipat’ın Birinci Savaşı olarak bilinen bu savaşı kazandı.

Bu savaş, Delhi’nin fethini işaretledi. Ve Hintli tarihin yanı sıra Mughal imparatorluğunun gidişatını sonsuza dek değiştirdi.

Bundan sonra 1572’de Kanwaha’da Rana Sanga ile bir başka krallarla savaştı. Bu savaşta Rana Sanga yendi ve bu Babür ile Kuzey Hindistan’ın tartışmasız hükümdarı oldu.

Hindistan halkının müslüman olmasında etkili olmuştur.

Ölümü

5 Ocak 1531’de öldü. Vücudu Afganistan, Kabil’e taşındı.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close