TC Başbakanları

Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım Kimdir? Okulu, Hayatı

BİNALİ YILDIRIM

20 Aralık 1955 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı Köyün ’de doğdu. Babası Dursun Bey, annesi Bahar Hanımdır.

BİNALİ YILDIRIM’IN OKUL HAYATI

Binali Yıldırım KimdirOrtaokul eğitimini Piri Reis okulunda alan Binali Yıldırım 1970 yılında mezun oldu. Lise öğrenimini ise Kasımpaşa Lisesinde devam etti. 1973 yılında liseden mezun olan Binali Yıldırım yükseköğrenim hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde devam etti.Mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayarak, asistan ve araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

1978 ve 1993 yılları arasında Camialtı Tersanesi’nde çeşitli bölümlerde yöneticilik görevi yaptı. 1990 ve 1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde Denizde Can ve Mal Güvenliği yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı.Binali Yıldırım aldığı eğitim sırasında 6 ay kadar İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanlarıyla birlikte kontrollerde bulunma fırsatı yakaladı.

BİNALİ YILDIRIM’IN İŞ HAYATI

Binali Yıldırım, 1994 ve 2000 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) genel müdürlüğü görevi yaptı. Görevde bulunduğu dönemde İstanbul’da toplu taşımacılık konusunda Deniz’in kullanılması konusunda önemli projelere imzasını attı. Toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İstanbul Deniz Otobüsleri, önemli bir deniz taşımacılığı kurumu oldu.Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra belediye başkanı olan Ali Müfit Gürtuna tarafından 2000 yılında görevden alındı.

BİNALİ YILDIRIM’IN SİYASİ HAYATI

Binali Yıldırım’ın, İstanbul Deniz Otobüsleri genel müdürü olduğu dönem, belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlığı başladı ve bu durum 14 Ağustos 2001 yılında kurulan Adalet Kalkınma Partisi’ne katılarak kurucu üyeler arasında bulunmasına sebep oldu.

3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma partisi İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 58. ve 59. Dönem hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.

22 Temmuz 2007 yılında yapılan genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Erzincan milletvekili olarak mecliste yerini alan Binali Yıldırım 60. Dönem hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak görevine devam etti.

12 Haziran 2001 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir milletvekili olarak seçildi. 61. Dönem hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevine devam etti.

Binali Yıldırım, 2014 yılındaki yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylığını koydu. Ancak seçimleri kazanamadı. 5 Haziran 2014 yılında başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel danışmanı olarak görev yaptı.

2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine Ahmet Davutoğlu tarafından 62. Dönem hükümeti kuruldu ve başbakan oldu. Binali Yıldırım ise Haziran 2015 yılındaki seçimlere kadar özel danışmanlık görevini gayri resmi olarak sürdürdü. Seçim sonrası resmi olarak atanan Binali Yıldırım, Kasım 2015 yılındaki genel seçimlere kadar görevini resmi olarak devam etti.

Ahmet Davutoğlu’nun aldığı kararla görevi bırakması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hükümeti kurma görevini 24 Mayıs 2016 yılında alan Binali Yıldırım 65. Hükümeti kurarak başbakanlık görevine başlamıştır.

 

Binali Yıldırım’ın Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları
65. T.C. Hükûmeti                 24.05.2016-Devam ediyor.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close