Sağlık

Böbrek Taşı Ağrısı, Önleme ve Tedavisi

Yaz ayına doğru ilerlediğimiz bu günlerde, doktorların sık gördüğü bir durum da böbrek taşı olan hastaların ağrı sıklığının artmasıdır. Birçok doktor, hava ısındığında böbrek taşı vakalarında artış gördüğünü söyler. Böbrek taşı ağrısı özelliği, böbrek taşlarının oluşmasını önleme ve tedavisi nasıl olur?

 

Böbrek taşı katıdır, genellikle mineral (kalsiyum) ve asit tuzlarından (ürik asit) oluşan sert maddelerdir. Böbrek taşı, böbrek ile mesaneyi bağlayan tüpe (üreter) geçerse genital bölgeye doğru yayılan şiddetli bel ağrısına neden olabilir. Taşın üretere taşınması kış aylarından ziyade yaz aylarında daha fazladır. Dolayısıyla ağrıda bu zamanlarda daha fazla olur.

Kişilerin yazın ve kışın idrar tahlillerinin incelendiği bir çalışma, idrardaki kalsiyum miktarının kış aylarına göre çok daha fazla olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla taş oluşumu ve taşa bağlı şikâyetlerin yaz aylarında daha fazla görülmesinin bir nedeni bu olabilir. Diğer bir görüşe göre böbrek taşları kış aylarındaki aktivitenin az oluşu ile çok aktif olmayacaktır. Yaz ayı gelince sıcağında etkisi ile genişlemiş olan üreterlere hareket ederler.

Böbrek taşıBöbrek taşı sıklığı ve belirtileri

3 milyondan fazla hasta ya da her sekiz kişiden biri böbrek taşı için her yıl bir hekime veya ürologa başvurmaktadır. Yine bir buçuk milyon insan böbrek taşına bağlı ağrıdan kurtulmak için acil servise başvurmaktadır.

Böbrek taşı, böbreğin içinde durduğunda genelde ağrıya neden olmaz. Fakat yerinden ayrılıp üretere hareket ettiğinde çok şiddetli ağrılara neden olur. Böbrek taşı ağrısı, bıçak saplanır tarzda, belden kasıklara ve genital bölgeye uzanan, oturmakla artan, kalkmakla kısmen azalan özelliktedir.

Böbrek taşları bir kum tanesi gibi küçük çapta olabilirken çok daha büyük çalparada ulaşabilir. Taşın büyüklüğü ile ağrı yapması arasında ters orantı vardır. Taşlar ne kadar küçükse o kadar çok ağrıya neden olur. Fakat taş ne kadar küçükse, tıbbi tedavi olmadan vücuttan atılması daha olasıdır. Bu yönüyle de küçük taşlar ağrılı olmakla beraber kalıcı hasar bırakmaz.

Ağrının yanında ek olarak kanlı idrar, ateş ve titreme olur. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma ile idrara çıkma konusunda sürekli bir dürtü de şikâyetler arasındadır.

Böbrek taşı sorununu önlemek için

Bolca su için: Unutmayın, dehidratasyon böbrek taşlarının başlıca nedenlerinden biridir. Böbrek taşı olan bir kişiye özellikle yaz aylarında en az 12 bardak su içmesi önerilir. Bolca su içmek, vücut sıvılarını ve en sık böbrek taşı nedeni olan kalsiyum oksalatı seyrelterek taş oluşturmasını önler. Yeterince su almak böbrek taşlarının gelişmesini önlemenin en etkili yollarındadır.

Tuzdan Uzak Durun: Sodyum alımını azalttığınızda idrarınızdaki kalsiyum miktarı da azalır. Bu sayede kalsiyum taşlarının oluşması da zorlaşır. Sodyumun sınırlandırılmasının yolları da vardır. Bunlar işlenmiş etlerden, tuzlu yiyeceklerden (düzenli, kutulu veya konserve çorbalar, erişte veya pirinç karışımları) ve tuzlu atıştırmalıklardan kaçınmaktır.

Böbrek taşıDaha fazla narenciye yiyin: Portakal, kavun, limon olmak üzere sitrat bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi taş oluşumunu azaltır. Et, yumurta ve balık dahil olmak üzere, protein açısından yüksek olan gıdalar arttırır.

Aile öyküsü varsa daha dikkatli olun: Böbrek taşları, aile öyküsü olanlarda veya daha önce böbrek taşı düşürmüş olanlarda daha sıktır. Böbreğinizde bir taş varsa veya taş düşürmüşseniz, önümüzdeki beş yıl içinde muhtemelen yüzde 50 oranında bir taş daha oluşacaktır. Bu risk genellikle ilerleyen yaşla birlikte artar. Bu gruptan iseniz daha dikkatli olmakta yarar var.

Böbrek Taşı Tedavisi

Küçük taşlar kendiliğinden vücuttan atılabilir veya yıllarca sessiz kalabilir. Büyük taşlar için ise birkaç tedavi seçeneği var.

Litotripsi (şok dalgası): Böbrek taşlarını daha küçük parçalara ayırmak için ses dalgalarını kullanan ayakta yapılabilen bir tedavidir.

Üreteroskopi: Üretere bir aletin yerleştirildiği ve taş ve taşların parçalanması için bir lazerin kullanıldığı ayakta yapılabilen bir işlemdir. Parçalar küçük bir sepet içine çıkarılır, ancak bazıları idrar yoluyla da atılır.

Perkütan nefrolitotomi: Daha büyük veya daha az ulaşılabilen taşların çıkarıldığı belinizin arkasından küçük bir cerrahi işlem yapılarak böbreğe ulaşılma işlemidir. Hastanede yatmayı gerektirir. Hastalar genellikle iki gün içinde taburcu edilir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close