Büyük Komutanlar

Charles Martel Kimdir

Charles Martel, kendisi için herhangi bir taht iddia etmemiş olmasına rağmen, tüm krallığı saltanatının sonuna kadar etkili bir şekilde yöneten önemli bir askeri ve politik liderdi.

Charles Martel (Balyoz) Hayatı

Dagobert I (629-639) döneminden sonra Merovingian kraliyet evi, sonraki kralların hiçbirinin erkek varisinin hayatta kalmamasından dolayı zayıfladı. Bu nedenle 7. yüzyılda hükümetin gerçek gücü sarayın belediye başkanları tarafından icra edildi. Bu yetkililer kraliyet hazinesini, dağınık hamiliği kontrol ettiler ve kral adına toprak ve ayrıcalıklar verdiler.

Charles MartelMerovingian krallığı, her biri sarayın bir belediye başkanı tarafından yönetilen iki büyük alt krallığa ayrılır. Biri; Neustria (kuzeybatı kısmı), diğeri; Austrasia’dır (kuzeydoğu Gaul ve Rheinland).

Austrasia Belediye başkanı görevindeki II. Pepin yetkisi ile kralı gölgelemişti. Gerçek kralı (bu durumda III. Dagobert) bir figürden daha azına indirdi. II. Pepin, hazinenin kontrolünü ve ofislerin dağıtımında mutlak güce sahipti.

686 Austrasia Başkanı II. Pepin’in gayri meşru çocuğu olarak doğdu. Tarihsel olarak, Charles, annesi Alpaida’nın adıyla soylu olduğu için gayri meşru sayılıyordu.

Yeni Austrasia Belediye Başkanı

II. Pepin, 714 yılının Aralık ayında öldüğünde, bir güç mücadelesi ortaya çıktı. Pepin’in meşru eşi Plectrude, kocasını Theudoald, torununu, varis olarak gösterir. Austrasia soyluları genel olarak sekiz yaşındaki çocuğu kendi yöneticileri olarak kabul ettiler. Ancak yakınlardaki Frankish Neustria Krallığı, Theudoald’ın yükselişini reddetti ve bunun yerine Ragenfrid’i 715 yılında Avusturya’nın Belediye Başkanı olarak ilan etti. Başlayan savaş 715’ten 718’e kadar sürdü. Savaştan önce, Charles’ın huzursuzluktan yararlanmasını engellemek için Köln’de hapsedildi. Charles Martel hapsedilmeden kaçtı, Austrasian soyluların desteğini aldı ve kendisinin Austrasia Belediye Başkanı ilan etti.

Güçlenen Martel

Belediye Başkanı ilan edildikten sonra, Charles’ın, bir ordu toplamak için çok az zaman vardı.

Köln Savaşı 1716

Köln Savaşında Neustrians; batı Franks, Frizce veya Germen müttefikleri ile karşılaşan Charles Martel 1716 yılında ilk yenilgisini aldı. Bu, onun sonraki savaşlarda uğradığı tek yenilgisi oldu. Daha sonra, Eifel Dağları’nda bir dağ kalesine geri döndü ve burada Neustriyalılarla yüzleşecek kadar büyük bir ordu kurdu ve eğitti.

Turlar Savaşı 732

Moors, 711’den itibaren İspanya’yı fethetti ve sık sık güney Fransa’ya baskınlar yaptı. Ancak, 732 sonbaharında, Cordoba İslam valisi Abd Ar Rahman, Bordo işgal etti. Bu sırada Acuatiane Dükü Odo (eskiden Charles’a karşı Neustrian’larla ittifak etmişti) Charles Martel’in yardımına gelmesini istedi. Her ne kadar kaynaklar biraz kaba olsa da, büyük olasılıkla Dük Odo, Charles’a yardımına gelemediği takdirde, bütün Fransa’nın düşeceği yönünde uyardı. Artık Tours ya da Poitier Savaşı olacaktı.

Ekim 732’de Charles, Poitiers dışındaki işgalci Müslümanlara karşı büyük bir zafer kazandı. Savaş, Müslümanların genişlemesini geçici olarak kontrol etmenin yanı sıra, uzun menzilli bir öneme sahipti, çünkü Charles, süvarilerin gerekliliğine ikna olmuştu.

739’da Papa III. Gregory, Lombards’a karşı savunmasını istedi; Ancak Charles, Lombards’la daha önceki bir antlaşma nedeniyle müdahale etmedi.

Ölümü

Charles Martel, 22 Ekim 741’de Quierzy’deki kraliyet sarayında öldü ve St. Denis manastırına gömüldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close