Cilt Bakım

Cilt Bakımı

Cildinizin sağlıklı görünümü kavuşması ve erken yaşlanmanın önüne geçebilmek için 20 yaş üstü her bayanın cilt bakımını mutlaka Önemsemesi lazım. Peki cilt bakımı için nelere dikkat etmemiz gerekir? Cilt bakımı nasıl yapılır ve hangi ürünler kullanılabilir? Bu sorularınızın hepsine cevap bulacağınız güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilerimizi sizinle paylaşacağız.

 

Cilt BakımıSağlıklı bir şekilde yapılmış olan cilt bakımı yaklaşık iki saat kadar bir süre içerisinde tamamlanır. Bu süre içerisinde sırası ile süt ve tonik ile temizleme yapılır, peeling, ozon artı buhar, serum ve ampul emilimi yüz masajı, maske, yüksek frekans ve kremleme işlemleri uygulanır. Bu uygulamalar sayesinde cildiniz temizlenir, tıkalı olan gözenekleriniz açılır. Kan dolaşımını hızlandırır, cildiniz ölü deri, siyah nokta ve beyaz noktalardan arındırılır. Cildiniz de nem depolama etkisi sağlar ve cildinizdeki deriyi iyileştirir. Bu işlemler sayesinde kendinizi yenilenmiş canlı bir cilde kavuşturursunuz.

Bakımlı bir cilt için yapılması gerekenler:

 • Mutlaka yaz ayların da kozmetik kullanımlarınızı en aza indirin.
 • Günde yaklaşık olarak 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Programlı bir şekilde cilt bakımı yapılmalı
 • Sigara, nargile şeklinde tütün kullanımından kaçının.
 • Bronzlaşmak isterken cildinizi fazla da güneşte bekletmeyin.
 • Makyaj temizliği yapmadan uyumamaya dikkat edin.
 • Cildinizi düzenli şekilde her zaman nemli tutun
 • Hafta da en az 1 kere peeling yapılmalıdır.
 • Ayda en az 2 kere olacak şekilde yüz maskesi uygulanmalı.
 • Sivilce ve aknelerinizi bilinçsizce sıkmaktan kaçının.
 • Cilt yapınıza en uygun olan güneş kremlerini kullanın

Yüzünüzü ölü derilerden temizlediğiniz zaman sert hareketler ve zorlamalardan kaçının. Ölü deriler cildinizin ilk tabakasında bulunur bu yüzden hafif bir sürtme işlemiyle kolayca dökülür. Aksi takdirde dökülmek için henüz hazır olmayan hücrelerin de zorlanmasına yol açar. Sonuç olarak kılcal damarların gün yüzüne çıkmasına, koruyucu yağların yok olmasına ve cildinizin tahriş olmasına sebebiyet verebilir.

Cilt Bakımı İçin Kullanılacak Doğal Yağlar

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağını, cildinizi nemlendirmek, yaralarınızın kısa süre de iyileşmesi, çatlakları gidermek amacı ile kullanabilirsiniz. Tahriş olmuş cildinizi iyileştirmek için yüzünüzün her bölgesinde etki edecektir.

Argan Yağı: Argan yağı içerisinde antioksidan bulunur. İçerinde bulundurduğu antioksidan sayesinde cildinizin temizlenmesine yardımcı olur. Serbest radikallere ve mikroplara karşı korur. Cildinizin yıpranmasına engel olur.

Cilt BakımıSusam yağı: Cildinizi ölü derilerden ve yağlardan korumaya yarar. Cildiniz de bulunan gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur. İçerisin de antioksidan madde bulundurur bu saye de, cildinizi toksinlerden arındırır.

Gül yağı: Makyaj temizleyici görevi olan bu doğal yağ ayrıca cildinizde birikmiş olan kir ve yağı da temizler. Düzenli bir şekil de uyguladığı zaman, cildinizi güçlendirir ve sıkılaştırır. Yoğun bir nemlendirici özelliği taşır bu saye de de cildinizin daha parlak ve canlı bir görünme kavuşmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı: Cilt bakımı alanında sıkılaştırıcı özelliği olan bu ürünü tonik olarak da kullanabilirsiniz. Düzenli bir şekilde masaj yaparak uygularsanız göz ve dudak kenarlarında ki ince çizgilerin ve boyun bölgesinde ki kırışıklıkların oluşmasını geciktirir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close