Cilt Bakım

Ciltteki Kahverengi Lekeler

Özellikle yüz ve kol bölgelerinde görülen kahverengi lekeler, dünya üzerinde en sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisidir. Ciltteki kahverengi lekeler genellikle genetik etkenler, hormonal bozukluklar ve güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Hamilelik ve stres gibi vücudun hormon dengesini bozan durumlar da ciltte kahverengi leke oluşumuna neden olabilir. Güneş koruyucu krem kullanmadan uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, cildin melanin üretimini tetikler ve buna bağlı olarak da cilt yüzeyinde kahverengi lekeler oluşmaya başlar. Oluşan bu kahverengi lekelerin sağlığa herhangi bir zararı bulunmasa da estetik görünümü bozduğu için çoğu insan şikayet etmektedir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Limon Suyu

Ciltteki Kahverengi LekelerCiltteki kahverengi lekeleri evde hazırlayacağınız farklı birkaç karışım ve periyodik bakım ile kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Limon suyu, kahverengi lekelerde birkaç haftalık sürede rengin açılmasını sağlamaktadır. Ayrıca limon suyu cildin daha parlak ve canlı görünmesini de sağlar. Cildinize direkt olarak limon suyunu uyguladıktan sonra yarım saat cildinizde bekletin ve soğuk su ile cildinizi durulayın. Hassas ciltlerde limon suyu kullanırken tahriş edici özelliğine dikkat edilmelidir. Hassas ciltlere sahip kişiler, limon suyunu su ya da gül suyu ile seyrelterek de kullanabilir. Günde iki kez limon suyunu cildinize uygulayarak iki ay gibi bir sürede kahverengi lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Yoğurt

Ciltteki kahverengi lekeler üzerinde, içerisinde bulunan laktik asit sayesinde yoğurt oldukça etkilidir. Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit, cildin ölü derilerden arınmasını ve kendini yenilemesini sağlamaktadır. Bu sayede yaklaşık 2 ay gibi bir sürede cilt yüzeyindeki kahverengi lekelerde de azalma sağlamaktadır. Cildinize yoğurt ile maske yaptıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve soğuk su ile durulayın. Uygulayacağınız bu maskeyi sabah ve akşam günde 2 kez kullanarak cildinizdeki kahverengi lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizde kahverengi lekelerin yanı sıra sivilce sorunu da varsa, yoğurdun içerisinde limon sıkarak aynı zamanda sivilcelerinizden de kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, birçok cilt probleminin tedavisinde kullanılmaktadır. Elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak kahverengi lekelerin tedavisinde cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ve su karışımını kahverengi lekelerin olduğu bölgeye uyguladıktan sonra yaklaşık 5 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın. Elma sirkesi maskesini, maskeden sonuç alana kadar günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Soğan, asidik özelliği sayesinde kahverengi lekeler üzerinde renk açıcı etkiye sahiptir. Soğanı direkt olarak cildinize uygulayabileceğiniz gibi, soğan suyunu da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda soğan suyunun içerisine ek olarak sarımsak suyu da karıştırarak daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Soğan suyunu cildinize uyguladıktan sonra yaklaşık 15 dakika bekletin ve iyice kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Maskeyi tercihinize bağlı olarak günde bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close