Sağlık

Damar Sertliği

1947 yılında Dr. J. R. Moreton, şişmanlarda damar sertliği görüleceği konusundaki kitabını yayınladı. Kandaki yağ miktarının yenen yağlı besinlerle artarak bu bozukluğa yol açtığını öne sürdü. Dr. W. J.Gofman, bu çeşit damar sertliğinin, damar çeperindeki dış tabakada fazla gelişme nedeniyle esnekliğin azalmasından oluştuğunu; bu bozulmanın da. Fazla yağlı yenmesi sonucu kanda lipo – proteinlerin artmasıyla bağlantılı olduğunu gösterdi. Dr. H. Necheles ve iş arkadaşları, yağların yenmesinden sonra kanda dolaşan küçük ve büyük parçaların damar sertliğinde etkili olduğunu buldular. Dr. Moreton ve Dr. Necheles, bolca chollesterol taşıyan hayvansal yağlarla çeşitli hayvanları besleyerek kısa zamanda ve kesinlikle damar sertliği meydana getirdi.

Kolesterol Nedir

Kolesterol NedirKolesterol, bitkisel yağlarda çok az, hayvan ürünü yağlarda çok bol bulunan özel bir maddedir; güneş ışınları etkisiyle D vitaminine dönüşen madde, bunun değişik bir şeklidir. Bedene gerekli olduğu için, kolesterol vücutta da yapılır.

Dr. Steiner, Dr. Morrison, Dr. Rossi ve Dr. Her man şu gerçekte birleştiler: Yağ ve ilgili maddelerin bedende kullanılmasına yardım eden başka maddelerle damar sertliği önlenebilir ve de iyileşir. Yağ metabolizmasında etkili karaciğerde, özellikle 3′ B vitamini «kolin, inositol, B – 6» bu açıdan yararlı olmaktadır.

Kanda yağ artmasına bağlı hastalıklarla damar sertliğinin artması arasında bir bağlantı bulunduğu uzun süredir bilinmektedir. Bu hastalıklar:

diabetes mellitus, myxoderma “derinin sertleşmesi, duyu ve zekânın körleşmesi belirtileri olan bir hastalık” nephrosis, xanthometosis “bedende ve göz kapaklarında sarı lekeler oluşturan hastalık” Son hastalıkta toplu iğne başından fasulye büyüklüğüne dek çeşitli irilikte sarı lekeler deri üzerinde görülür. Bu lekeler, yağlı ve bozulmaya uğramış doku parçalarıdır.

Damar Sertliği Nedir

Damar Sertliği NedirDr. Morrison, kandaki yağ oranı yüksekliği ile damar sertliği arasında bir ilişki bulunduğunu, kanda normalin altında yağ bulunmasıyla oluşan hastalıkları göstererek yeterince ispatladı. Örnek olarak, exophtalmic guatr, damar sertliğinin daha az meydana gelmesini sağlar. Biyokimya açısından bu ilişki doğrudur. Çünkü damar sertliği varken, damarların kimyasal bileşiminde lipid, kolesterol ya da bunlardan türeyen maddelerin oldukça arttığı görülmektedir.

Çeşitli milletlerin beslenmeleri araştırılınca, yağlı besinlere düşkün milletlerde damar sertliğinin de yüksek oranda olduğu anlaşıldı. Beslenme alışkanlıklarına bağlanan teoriye paralel olarak, birçok uzman, kalıtsal etkenlerin damar sertliğinde varlığını düşündüler. Bu çalışmalar çok ilginçtir; kandaki yağ miktarının yüksekliğinde damar sertliğinin artması konusunda doğru görüşler vardır.

Elbette yağı fazla yiyen her insanda damar sertliği oluşması gerekmez, ya da kanda yağın çokluğu bu hastalıkta tek neden değildir. Dr. Morrison, damar sertliği nedenleri konusundaki bilginin yetersiz olduğunu, yağlar ve onlarla ilgili lipidlerin metabolizmasının tam olarak incelenmediğini, hayvansal yağların hastalık nedenlerinden sadece biri olduğunu açıklıyor.

Damar sertliği, bilimsel açıdan, vitamin eksikliği hastalık olarak da düşünülebilir. Kolin, inositol ve B-6 vitaminlerinin yağ metabolizmasında etkili oldukları bilinmektedir. Bu etkileri, kalsiyum metabolizmasına D vitamini etkisi gibidir.

Damar Sertliği Nasıl Önlenir

Üç B vitamini alınmasıyla damar sertliğinin önleneceği ve de iyileşeceği gösterilmiştir. Denemelerde, kolin ya da inositolün sadece birinin etkili olabilmesi için yüksek dozda alınması gerektiği, ikisi birlikte ise daha küçük dozların yeterli olduğu bulundu. Bu vitaminlere günlük gereksemenin ne olduğu kesinlikle gösterilmedi, oysa alınan miktarlara göre yağ metabolizması değişmektedir. Bu nedenle özel beslenmede bu üç vitamin da bolca bulunmalıdır.

Damar Sertliği Nasıl ÖnlenirDamar sertliğinden kuşkulanıyorsanız, ya da bir eğilimin varlığını anlamak için, uzman doktora baş vurunuz. Damarların sertleştiğini anlamak için üç çeşit test hazırlanmıştır. Dr. Gofmanınıki oldukça duyarlı araç ve uzman teknisyenlerin çalışmasını gerektirir.

Dr. Killner ve Dr. Morrison’unkiler için, iyi bir klinikte bulunan araçlar yeterlidir. Halk arasında, kandaki kolesterol miktarının ölçülerek damar sertliğinin anlaşıldığı şeklinde yanlış bir bilgi yaygındır. Kolesterolün kandaki miktarı ile lipoprotein içindeki kolesterolün durumu arasında hiç bir ilişki yoktur. Her üç test, kolesterolün miktarını değil, durumunu anlamak için yapılır.

Yetkili bir tıp otoritesince, az yağlı bir özel beslenme gerektiğine inandırılırsanız, aşağıda kuralları açıklanan bir özel beslenme uygulayabilirsiniz:

1 — Etlerin yağları, yumurta sarısı, kemik iliği, balık yumurtası gibi yüksek kolesterollü besinlerden uzak durunuz.

2 — Katı yağlar yerine her zaman sıvı bitkisel yağlar kullanın. Hayvansal yağdan zengin beslenme, kolesterol üretimini artırır.

3 — Kilonuz ve çalışmanıza göre, günde 60-90 gram protein alın.

4 — Günde 250 – 300 gram kadar karbonhidrat alın.

5 — Günde 20 – 25 gramdan çok yağ almayın.

6 — Az yağ yendiği için A vitamini eksikliğini önlemek amacıyla, vitamin tableti ve yeşil sebzelerden yararlanın.

7 — B-6, kolin ve inositol yönünden zengin doğal besinler yiyiniz. Yemeklerden sonra günde 3 gram kolin ve 1,5 gr. inositol tableti alınız.

Kolin, inositol ve B-6’nın beslenmede bulunması, hastalığa yakalanmamak için de gereklidir. Bilinen en iyi kolin kaynağı yumurta sarısı, ne yazık ki, kolesterolün de iyi bir kaynağıdır. Karaciğer, tahıl kabukları, beyin, böbrek ve yürek de kolince zengindir. İnositolün zengin kaynağı, yürektir. Bundan sonra: bira mayası, tahıl kabukları, karaciğer ve süt gelir. B-6 yağlı tohumlarda çoktur; çekirdekler, susam, soya, ceviz, fındık, fıstık, zeytin…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close