Sağlık

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum oldukça ciddi bir süreçtir. Anne adayının daha hamileliğin başından itibaren kendini buna hazırlaması önemlidir. Çünkü aksi durumda gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda meydana gelmekte olan değişimlere ayak uyduramayacak olan anne adayı farklı sorunlar ile karşı karşıya kalmış olacaktır. Doğum sonrası depresyon, yeni doğum yapmış olan annelerin en fazla karşılaştıkları durumlardan bir tanesi olarak ön plana çıkmakta. Doğum sonrasında oluşacak olan depresyon durumu, doğumdan sonraki dört hafta içerisinde  gerçekleşmekte olan bir majör depresyon formudur.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir? 

Doğum Sonrası DepresyonGenel olarak doğum sonrası depresyonun annelerde iştah değişmesi, uyku eksikliği, azalan libido, sürekli olarak değişen ruh hali ve aşırı yorgunluk gibi işaretler ile kendini göstermektedir. Doğum sonrası depresyonda bunlar ile beraber haz kaybı, depresif ruh hali, değersizlik hissi, acizlik, ölüm ya da intihar düşünceleri gibi majör depresyon belirtileri kendini göstermektedir.

Annelerin büyük bir kısmı bu tarz durumları çok fazla ciddiye almazlar. Ancak üzerinde durulmaması sonrasında ortaya çok daha ciddi sorunlar çıkmaya başlayacak, bu sorunların çözümü ise oldukça zor bir hale gelmiş olacaktır. Genel itibari ile doğum sonrası depresyon sorunu ile karşı karşıya kalmış olan kadınlar kendilerini bebekleri için yetersiz hissetmeye başlarlar. Üstelik bu his her geçen gün de oldukça ciddi oranlarda artış göstermeye başlayacaktır. Bunun sonucunda da ne yazık ki istenmeyen tarzda durumlar kendini gösterebilecektir.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisi 

Annelerin doğum sonrası depresyonun tedavisi için öncelikli olarak belirtileri iki haftadan fazla bir süredir hissetmeleri gerekmektedir. Kendine ya da bebeğe zarar vermeyi düşündüğünü hissetmesi ya da günlük işlerini rahat bir şekilde yapamaması sonrasında mutlaka profesyonel anlamda yardım almayı düşünmelidir.

Doğum sonrası depresyonun tedavisinde semptomların şiddetine ve tipine göre farklı çalışmalar yapılmaktadır. Kimi zaman ilaç ile tedavinin yapılması gerekli olmuştur. Kimi zaman ise alınacak olan duygusal destek ile beraber bu durumun üstesinden başarılı bir şekilde gelinmiş olacaktır. Böylece anne de bebek de oldukça sağlıklı bir şekilde bu süreci geçirme olanağına erişeceklerdir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close