Cilt Bakım

Fito Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Dermotolojik sorunlarımızda en çok başvurduğumuz tedavi ediciler arasında yer alan Fito Krem antiseptik (mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen) ve sikatrizan (yara iyi edici, derin olmayan yaralarda kullanılarak yaranın daha kısa sürede kapanmasını sağlayan) özelliklere sahip bir ilaçtır. Fito adından da anlaşılacağı üzere krem içeriği tamamı ile bitkiseldir. Ciltte oluşan yüzeysel yaralanmaların tedavisinde doktorlarımızın ilk müracaat ettiği kremler arasında yer almaktadır.

Fito KremFito Krem İçeriği

40 gramlık tüplerde satılmakta olan Fito krem beyaz ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Ürünün etken maddeleri arasında Triticum Vulgare ve etilenglikol monofenil yer alır.

Triticum Vulgare: İlaç prospektüsünde Latince adı ile havalı bir şekilde yer alan bu etken madde aslında bildiğimiz buğdaydır. Buğdayın içeriğinde yer alan cilt onarıcı maddeler özel yöntemler ile distilize edilerek Fito kremde etken madde olarak kullanılır.

Etilenglikol Monofenil: Renksiz, kokusuz, yap kıvamında bir alkol çeşididir. Bu madde kremin antiseptik yani bakteri ve mikrop öldürücü özelliğini oluşturur. Etilen glikol uygulanan alanın sterilize edilmesini sağlar.

Etken maddelerin yanı sıra ürün içeriğinde bir kısım yan maddeler de bulunmaktadır. Bu maddeler kişinin kremi daha rahat kullanmasını sağlamak ve ona mevcut beyaz ve yumuşak halini vermek için üretim aşamasında ilave edilir.

Fito Krem Ne İçin Kullanılır?

Fito krem ciltte yer alan hücrelerin onarılması ya da yenilenmesini gerektiren çeşitli deri dokusu rahatsızlıklarında bölgesel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Krem içeriği tamamen bitkisel olduğu için her yaş ve cilt tipine uygundur. Kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fito kremin tedavisinde etkili olduğu çeşitli durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücutta hızlı kilo değişimlerinden oluşan çatlaklar, sünnet sonrası daha kısa sürede iyileşme, yatak yaraları, fistüller, yatak yaraları gibi ciltte şekil bozukluğu oluşturmuş değişim ve yaralarda
  • Sedef ve egzama gibi hastalıkların semptomlarının giderilmesinde (dermatoz, alerjik kaşıntıi eritrodermik olgular)
  • Soğuk nedeni ile oluşan cilt çatlakları (soğuk yanması), her derecedeki yanık, mesleki cilt rahatsızlıkları ve kapanmayan yaraların tedavi sürecinde,
  • Yaşlılık nedeni ile ciltte oluşan sarkmalar, emzirme sürecinde meme başında oluşan çatlaklar, kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı sebebi ile ciltte oluşan lezyonlar gibi cilt dokusunun kendini yenileme konusunda yavaşladığı ya da başarısız olduğu durumlarda kullanılabilir.

Fito Kremin FaydalarıFito Kremin Faydaları

Yukarıda belirttiğimiz kullanım alanlarının yanı sıra yara iyi edici ve ciltte yenileyici özelliğe sahip olmasından dolayı Fito kremin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle kadınların her daim çantalarından eksik etmemesi gereken Fito krem prospektüs ile de bu yararlara değinmiştir. Genel olarak Fito kremi gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz alanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Sivilce Tedavisi: Gerek ergenlik gerek sonrasında oluşan sivilceler nedeni ile mutsuzsanız günde bir defa temiz ve kuru cildinize ince bir tabaka halinde uygulayacağınız Fito krem ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken noktaların başında düzenli kullanım gelmektedir. Sivilce izleri ne kadar eski ise cildin yenilenerek bu izlerin giderilmesi de ona göre uzun sürebilir. İltihaplı sivilcelerde de kullanılabilen bu krem bölgedeki iltihaplı dokunun kısa sürede iyileşerek iz bırakmadan yok olmasını sağlayacaktır.

Yara ve Yanık Tedavisi:

Ameliyat yaraları, dikişli bölgelerin daha çabuk iyileşmesi, ev kazaları soncunda oluşan derin kesikler, deride oluşan hasarlar ve her türlü yanığın tedavisinde Fito krem başarı ile uygulanabilir. Uygulama yapılacak alanın özenle temizlenerek kurutulması kremin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Direk yara üzerine uygulama yapmadan önce bölgenin sulanma ihtimali olduğu için doktorunuza danışmanızda fayda bulunmaktadır. Fito krem aynı zamanda acıyı da azaltacağından uygulama sonrasında daha rahat edebilirsiniz.

Dudak Kuruması: Özellikle mevsim geçişlerinde dudak çatlakları ve kuruması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu tarz bir sorununuz varsa günde en az bir kere düzenli bir şekilde Fito kremi ince bir tabaka halinde dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında dudaklarınızdaki kremi yutmamaya özen gösteriniz.

Cilt Lekeleri: Kadın – erkek birçok insan için cilt lekeleri önemli bir kusurdur. Güzelliğinizin önündeki bir engel olan cilt lekelerinden kurtulmak için de Fito kreme başvurabilirsiniz. Güneş lekesi, sivilce izi, suçiçeği izleri gibi farklı durumlarında düzenli kullanım ile daha iyi bir cilt görüntüsü elde etmeniz mümkün.

Pişik TedavisiPişik Tedavisinde: Hem bebekler hem de yetişkinler için önemli bir sorun olan pişikler özellikle yaz döneminde sık sık yaşadığımız bir sorundur. Fito krem pişik tedavisi sırasında hem yetişkin hem de bebeklerde kullanılabilir. Yetişkin kullanımı genel olarak hasarlı bölgenin temizlenmesinin ardından gerçekleştirilen ince katmanlı uygulamadan ibarettir. Fito krem bebeklerde kullanımı esnasında ise bebeğin cildinin hasar almasını beklemeye gerek yoktur. Koruyucu olarak da kullanılabilir. İçeriği tamamen doğal olduğu için kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Diğer Kullanım Alanları: ödem ve morlukların giderilmesinde, lazer epilasyon veya ağda sonrası ciltte oluşan hassasiyetin normale çevrilmesinde, kuru cilt yapısına sahip kişilerde deriyi nemlendirmek ve bakım sağlamak amacı ile, alerjik olanlar hariç her türlü kızarıklıklarda Fito kremi güvenle kullanabilirsiniz.

Fito Krem Nasıl Uygulanır

Kremi uygulamadan önce prospektüsünü dikkatle okuyunuz. Uygulayacağınız alanı güzelce temizledikten sonra temiz bir bez ya da havlu ile kurulayınız. Asıl uygulamayı gerçekleştirmeden önce vücudunuzda ufak bir bölgede hassasiyet kontrolü yapmanız yararınıza olacaktır. Uygulamayı ince bir tabaka halinde gerçekleştiriniz. Göz çevresine ve ağız içerisine uygulama yapmayınız.

Fito Krem Fiyatı

Fito Krem 11,90 TL’den başlayan fiyatlar ile eczanelerde satılmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close