Büyük Komutanlar

Godfrey de Bouillon

Cennetin Krallığı adlı filmde kısa bir süre görünen Godfey de Bouillon hayatı oldukça renkli ve hareketli geçer. Ekşi sözlükte adı geçtiğine göre popüler de bir konudur. Kendisinin Jerusalem’e (Kudüs) yolculuğu sırasında pek bilgi bulunmamaktadır.

Godfrey de Bouillon ve I. Haçlı Seferi (Crusade)

Godfrey de Bouillon (Fransızca; Godefroi de Bouillon), 1060 doğumludur.
27 Kasım 1095’te Papa Urban II, Clermont’ta (modern Fransa’nın Auvergne bölgesinde) haçlı seferi için vaaz verdi.

Godfrey de BouillonGodfrey, Papa’nın silahlanma çağrılarına cevap veren soylulardan biriydi.
Ona daha önce Edessa Kontu olan ve daha sonra da Kudüs Krallığını erkek kardeşinden miras alacak olan küçük kardeş Ibelin Baldwin’de eşlik eder.

Birinci Haçlı Seferi’nin komutanı olarak görev yapan diğer önemli soylular arasında Raymond IV, Bohemya I, Taranto Prensi ve Stephen II, Blois Kontu sayılabilir.

1096 Ağustos’unda Birinci Haçlı Seferi’nde, Kutsal Topraklara 10.000 şövalyelik ve 30.000 ayak askerinden oluşan bir kuvvetle yola çıkmak. Godfrey, Baldwin ve orduları Kutsal Roma İmparatorluğu ve Macaristan üzerinden, Bizans’a doğru yola çıktı. 1096 yılında Noel’den iki gün önce Konstantinopolis’e ulaşılmıştı.

Birkaç ay boyunca, Konstantinopolis içinde Bizans askerleriyle; vaatler, ihanetler ve silahlı çatışmalar içinde bir kaos yaşanır. Sonunda, Norman yedeklerin de gelişi ve Bohemund’un ordusu tarafından şişirilen haçlıların gücü, Boğazı geçti ve Nikaea için yola çıktı.

Godfrey de Bouillon, Tancred de Hauntville ile birlikte Antakya Kuşatması’nda (1097-Haziran1098) zafere ulaştı. 1099 yılı yazında Godfrey ve Tancred, Fatimid Hilafetinin egemenliğindeki, Kudüs’ün ele geçirilmesi için plan hazırlıklarına başlar. Ağustos 1099 yılında Haçlılar, yaklaşık bir ay süren kuşatmanın ardından, Müslüman ordusunu yenerek Kudüs’ü alır.

Tapına Şövalyelerinin Doğuşu

Raymond of Raymond Kudüs’ün kralı olmayı reddettiğinde, Godfrey tacı kabul etti, ancak kral unvanını reddetti ve yerine Advocatus Sancti Sepulchri (Kutsal Kabir’in Savunucusu) olarak adlandırıldı.
Godfrey, Müslüman deniz şehirleri olan Ascalon , Caesarea ve Acre ile ateşkes düzenledi.
Godfrey, kendisini Kudüs’ün patriği olan Daimbert’in bir vasisi olarak kabul etti ve böylece krallığı kontrol etmeye çalışan dinsel ve dini şahsiyetler arasındaki gelecekteki mücadelelere zemin hazırladı.
Daha sonra efsane ve şarkılarda “bütün Hıristiyan şövalyeleri, tüm haçlı destanın eşsiz kahramanı” olarak idolleştirildi.
Onun kraliyet hakkı sorgulandığında, Godfrey cevap verdi; “İnsan, onun tozdan başka bir şey olmadığını hatırlamalıdır ve toza dönecektir.”
Araplar, Godfrey için çok fazla hayranlıkla doluydu; onun şatafattan uzak hali bilgeliğiyle birlikte iyi bir lider olarak görünmesine yetiyordu.

Ölümü

18 Temmuz 1100’de Godfrey de Bouillon öldü. Ölümü hakkında bazı teoriler vardır. Bunlar arasında; bir okla vurulmak, hastalıktan ölmek ve zehirlenmek (zehirli bir elma ile) vardır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close