Sağlık

Hiper Tansiyon

Yaşlılıkta “hiper tansiyon: yüksek basınç” çoğu kez bir problem olmaktadır. Kan damarı içindeki yüksek basınç, damar çeperlerinin büzülmesi ve esnekliğini yitirmesiyle ortaya çıkar. Bu durum, geniş bir bahçe hortumu içinden akan suyun, daha dar bir hortuma aktarılmasına benzer; dar hortumda suyun çepere yaptığı basınç daha bir fazladır.

Benzer şekilde, daralan ikan damarlarına kalbin pompaladığı basınç da artar. Bu basıncın yükselmesindeki tehlike, damar çeperinde parçalanma sonucu kanamaya ya da kopan parçaların damarı tıkayarak felçlere yol açmasıdır. Kalbin damarlarında yerleşerek kalp kasının beslenmesini önlemekle kalp krizine de neden olabilir. Felç ya da ölüme yol açması elbette iyi bir şey değildir.

Hiper Tansiyon Nedir

Hiper Tansiyon Nedir

Kan damarlarının çaplarının küçülmesi birçok nedenlere bağlıdır. Sözgelimi, şişmanlarda damarlar daralır, çünkü kalın yağ tabakaları ince kan damarları çevresinde birikerek onları baskı altında tutar, ezer, sıkıştırır. Heyecanlı ve çabuk sinirlenen insanlarda, sinir sisteminin damar büzücü kasları etkisine almasıyla da kısa süreli olarak büzülür ve tansiyon yükselir.

Bu sinirlenmenin kaynağı düşünseldir ama bir ölçüde kalsiyum, D ve B vitaminleri ve özellikle B-1 ile B-6 eksikliği de olabilir. Ara sıra oluşan yüksek damar tansiyonlarının en başta gelen nedeni; bazı heyecanlanmalar, içe atmalar, üzüntü ve ölçüsüz meraklanmalardır. Kuvvetli bir heyecanlanmada bu güçlüğü yenmek için beden bir hazırlık yapar: kan damarları daralarak iç basıncı artırır ve hücreleri besleyen cevherlerin damar dışına daha çok sızmasını, dokuların bu güçlüğü yenmek için kuvvetli olmalarını sağlar. Bu çeşit basınç yükselmeleri, heyecan ve korku veren engelin kalkmasıyla normale döner.

Beyin çalışmasıyla B vitaminleri yakından ilgili olduğu için, sinirsel kaynaklı yüksek tansiyonu olanlar, bol miktarda B vitaminli besinler yemeli ve tabletlerde almalıdırlar. Her gün yenen yoğurt ve peynirden kalsiyum sağlanmalıdır. Kalsiyumun işe yaraması için de balık yağı ya da vitamin tabletleriyle D vitamini alınmalıdır. Narenciye ve yeşil sebzelerin sularından bolca C vitamini sağlanmalıdır ki damar hücreleri dayanıklı olsun.

Hastalık Nasıl Önlenebilir

Hiper TansiyonHipertansiyonu olan bir yaşlı ya da genç insan, beslenmesinin protein yönünden de yeterli olmasına özen göstermelidir. Günde 60 – 80 gramın altına düşmesine yol açmak, bedenin yapı ve onarım gereci amino asitlerden yararlanmamak demektir. Proteinlerin tansiyon yüksekliği yaptığını öne süren yanlış ve eski bir düşünce vardır. Protein azlığı ise gerçekten zararlı olmaktadır. St. Louis şehri revirinden Dr. Steinle ve Dr. Kountz, yaşlıların damar hücrelerinin onarılması ve iyileşmez denen yüksek tansiyonları iyileştirmek için, bol proteinli bir beslenmenin çok gerekli olduğunu göstermişlerdir.

Eksiksiz bir beslenmenin yanı sıra bazı yeme alışkanlıkları kazanmak da iyidir. Şayet kan basıncı çok yüksek ise, bir oturuşta çok yenmesin ve bir anda 1 – 2 bardaktan fazla sıvı alınmasın. Çünkü kana geçen sıvı, kan hacmini ve bu yolla kan basıncını yükseltir. Üç temel yemek de fazla hacimli olmasın ve yemek aralarında biraz fazla yensin. Fazla yemek ye nince, özellikle sindirim organları çevresindeki damarlarda kan basıncı yükselir. Çok yenen önemli ziyafetlerden sonra yüksek tansiyon nedeniyle ölüme dek varan krizlerin arttığı görülür.

Yüksek tansiyonu olan bir insan, eğlence günlerinin ziyafetlerinden ve bir öğünde çok yemekten sakınmalıdır. Ve de sosyal yaşamında, mutlu, sakin, hoş görür olmaya çalışmalıdır. Bedenin herhangi bir yerindeki hızlı davranış, burada kan basıncını yükseltir. Beyin ya da kalbin birden hızlı bir çalışmaya zorlanması tehlikelidir. Tansiyonu yüksek olan bu insanlar, açıklanan kurallara dikkatlice uyarlarsa, çoğu kez normal bir uzun ömür sürerler.

Doktorunuza sık sık sağlık kontrolü yaptırırsanız, yüksek tansiyonun başlangıcında durumu anlayacak ve sizi rahatlatıcı öğütler vermesi mümkün olacaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close