Beslenme

İki Yaş Çocuklarda Beslenme

Çocuğun hayatının ikinci yılında ve özellikle çocuk üç yaşına girdiğinde, çoğu kez bir ihmalcilik başlar ve birçok hastalıklar çocukta, annesinin boş vermesi nedeniyle ortaya çıkar. Çocuk bir buçuk yaşına gelince, bira mayası günde bir çorba kaşığına çıkarılmalıdır. Çocuklarda beslenme ile ilgili önemli bilgileri paylaşalım;

Tadı daha iyi olan çiçektozundan yarım çay kaşığı verilerek, gelişmesini uyaran hormonlar ve çok bol B vitaminleriyle, huzurlu, enerjik ve hızlı büyümesi sağlanır. Bu çağda çocuk günde bir büyük bardak narenciye suyu ve iki çorba kaşığı yulaf ezmesi özü yiyebilir. Hepsinden önemli olan da, balık yağına ya da bunu içemiyorsa balık yağı kapsüllerine ya da “kalsiyum, D vitamini ve fluorlu” tabletlere her gün devam edilerek, kemik ve dişlerinin sağlam olması gerçekleştirilir.

İki Yaş Çocuklarda BeslenmeGelişen bir çocuğa D vitamini verilmezse, dişleri dayanıksız olur, çabuk çürür ve diş dizileri düzgün olmaz, bir ortodontiste yüzlerce doların ödenmesine yol açar. D vitamini azlığı nedeniyle kemikler de sağlam ve düzgün gelişmez; hayatı boyunca değiştiremeyeceği biçimsiz iskelet ve görünüş oluşur.

Çocuğa İstemediğinden Fazla Yedirmeyin

Birçok anne, çocuğuna gerektiğinden fazla yedirmek için çırpınmaktadır. Doktorların kendilerine öğütlediği bütün besinleri verebilmek isterler. Bu nedenle, daha fazla yemesi için çocuklarına yalvarır ve kimi zaman korkutur ve döverler. Bu şekilde ilgi göstermeleri, nedense olumlu karşılanır. Çabucak yemeğini yememekle daha fazla ilgi gördüğünü sezen çocuk, ilkin açlığını bastıracak kadar yemekte ve sonra ara vererek annesinin ilgisini çekmektedir.

Bu durumu önlemek için, yemek sırasında çocukla ilgilenmemek gerekir. Bir çocuğa davranışınız, evinizde misafir edince bana nasıl davranacaksanız, aynı biçimde olmalıdır; bu kuralı uygularsanız, birçok önemli beslenme problemi tümüyle önlenir. Çocuk hasta olmadıkça ve B vitaminlerini de tümüyle alıyorsa, bir öğün aç kalsın, zararı yok; üstüne varmayın yedirmek için; öbür öğünde nasıl olsa acıkarak bu eksikliği kapatacaktır.

Çiçektozu, bira mayası, yulaf ezmesi özü gibi B vitaminleri kaynağı besinler her gün veriliyorsa, çocuktaki yeme isteği azlığı, geçici bir duygulanmaya, heyecana, hastalığa ya da yeterince yemiş olduğuna bağıntılı olabilir. İştahını kapatıcı şeker ve ekmek yerine, yemek aralarında çocuklar, taze ve kuru meyvelerle, süt ve kuruyemişlerle meyve sularıyla beslenmelidirler.

Çocuklarda Beslenme ve İştahsızlık

Verdiğim derslerde birçok anne, çocuklarının iştahsızlığından yakındı ve sadece çok tatlı yiyecekleri istediklerini açıkladılar. Çocuklar, olağan bir iştahla doğarlar; yeme isteklerinde bir bozukluk varsa, bunu sonradan öğrenmişlerdir. Çocuğunuz iştahsız mı? Bu durumda ilk olarak bütün tatlı ve rafine besinleri ortadan kaldırınız; isteyince bulamasın. Hiçbir şekilde beyaz şeker ve şekerli besinler vermeyiniz.

İki Yaş Çocuklarda Beslenme

Sütün kaymağını alarak yağ miktarını azaltınız. Çünkü şeker ve yağlar, çabucak doyma hissi verirler. B vitaminlerini bolca almalarını sağlayınız. Önüne doğal, iyi, taze besinler koyunuz. Kuşluk ve akşamüstü saatleri dışında, yemesi için bir besin vermeyiniz ki aç karnına yemeğe otursun. Az yediğini kendisine söylemeyiniz, suçlamayınız ve sadece iyi davranışta bulununca sevgi ve saygı gösteriniz.

Bu konuda açıklanan özel beslenme, çocuğun gelişme çağında her gün uygulanmalıdır. En çok önem verilecek sorun, zararlı ve yararsız besinlerin, beyaz şeker, margarinler, tatlılar, çikolata, bisküvi, kolalı ve gazozlu içkiler, makarna ve pilâvın çocuk beslenmesinden uzak tutulmasıdır. Hayat Veren Özel Beslenme “Vital Diyeti” uygulayınız ki, çocuğunuzun hastalıksız, dinç, mutlu büyüdüğünü görmeniz gerçekleşsin.

Sindirim bozuklukları, peklik, sinirlilik, cilt bozuklukları, diş çürümeleri, çene ve kemiklerin biçimsiz oluşması ve bunlara benzer bozukluklar, iyi beslenen çocuklarda görülmez. Özel beslenen çocukların saçları, gözleri, dişleri ve bedeni sağlam ve güzel oluşur; cildi canlıdır ve enerjisi sonsuzdur. Böyle bir çocuk yetiştiren anne, sanatçının duyacağı mutluluğu duyar ve çocuğuna harcadığı emekleri binlerce defa karşılar.

Bebek ve çocuk beslenmesinin ayrıntıları bu kitabın konusu dışındadır. Çocuk bekleyen ve çocuğu olan bir anne, güvenilir uzmanlarca yazılmış ve beslenme konusuna önem verilmiş pek çok değerli kitabı, kitapçı vitrinlerinde bulacaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close