Büyük Komutanlar

Ivan Vasilyeviç

Tam adı; Ivan Vasilyeviç. 25 Ağustos 1530’da Rusya’da doğdu. 3 yaşındayken babası öldüğünde Moskova Büyük Prensi oldu. Annesi, saltanatının ilk beş yılı boyunca onurlu davrandı ama sonra öldü ve rejim aile üyeleri tarafından ele geçirildi.

Ivan Vasilyeviç Hayatı

16 Ocak 1547’de Ivan, “tüm Rusya’nın çarlık ve büyük prensi” olarak taçlandırıldı. Çarlık, Latince adı “sezar” dan türetildi ve Ivan’ın çağdaşları tarafından “imparator” olarak tercüme edildi.
Saltanatının ilk yılları, yasal sistem reformunu, ayakta duran bir ordu kurulmasını, yerel ve ulusal hükümet reformlarını gördü.
Moskova’daki St Basil Katedrali, onun isteği üzerine inşa edildi.

Askeri Faaliyetler

Ivan, İsveç ve Polonya’ya karşı uzun ve büyük ölçüde başarısız olan savaşlar yaptı ve askeri disiplin empoze etmek için ve merkezi bir yönetim olarak, kalıtsal asalete karşı bir terör saltanatı başlattı.

Boyarlar’a İlgisiIvan Vasilyeviç

1538-47 yılları, genel olarak savaşçı korsan şeklinde adlandırılan klanlar arasında, ölümcül bir çekişme dönemiydi.
Hükümetin, iradesine olan sürekli mücadeleleri, Ivan da derin bir etki yarattı ve Boyar’ların ömür boyu süren bir sevgisiyle ona aşıladı.

Kazan Seferi

1552’de, uzun hazırlıklardan sonra Çar, Kazan için yola çıktı ve Rus ordusu daha sonra şehre saldırı ile girmeyi başardı. 1556 yılında Volga’nın ağzında bulunan Astrakhan Hanlığı ilhak edildi. O andan itibaren Volga bir Rus nehri haline geldi ve Hazar Denizi’ne giden ticaret yolu güvenli hale getirildi.

Sorunlu Yıllar

Sonunda Rus köylü nüfusunun serfliğine yol açacak yasalar çıkardı.
1560 yılında Korkunç İvan Eş olarak aldığı ilk karısı Anastasiya’nın ölümünden sonra İvan, etrafındaki herkesin, akli dengesizliğinden şüphelenir. 1561 ile 1581 yılları arasında 7 kez daha evlendi, her karısı ya gizemli koşullarda öldü, öldürüldü ya da bir manastıra gönderildi.

İvan giderek istikrarsızlaşmaya ve şiddete eğilimli birine dönüştü. 1581’de hamile bir kızı düzgün giymediği için öfkeye dövdü ve düşük yapmasına neden oldu. Oğlu onunla tartışına onu silahla vurarak yaraladı. Korkunç ivan Oğlunu böylece öldürmüş olur. Böylece; İvan’a “Grozni” takma adı verildi ve bu da İngilizce’ye korkunç (korkunç, korkutucu, terör yaratan) olarak tercüme edildi.

Korkunç İvan ölümü tam olarak 18 Mart 1584 gerçekleşir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close