Büyük Komutanlar

James Cook Kimdir

James Cook Hayatı

James Cook, 27 Ekim 1728’de Yorkshire’daki Middlesbrough yakınlarındaki küçük bir kasabada doğdu. Babası bir çiftlik işçisiydi. Cook hala bir çocukken, babası komşu bir köyde çiftlikte ustabaşısı oldu. Genç James, dikkat çeken bir zekaya sahipti. babasının işvereni 12 yaşında olana kadar köyde eğitim için para ödedi. 17 yaşındayken Cook Whitby’ye yerleşti ve bir kömür tüccarıyla çalışmaya başladı.

1746’da, ünlü bir Quaker armatörü olan John Walker’a çıraklık yaptı.

James Cook Kimdir

James CookDaha sonra1755 yılında, Cook, Kuzey Denizinde kıyı denizlerini araştırmayı ve haritalamayı öğrendiği Kraliyet Donanması’na girdi.

Büyük Britanya ve Fransa (1756–63) arasında yedi yıl süren savaşta , Biscay Körfezi’nde faaliyette bulundu. Yakalanan bir geminin komutasına verildi ve Louisbourg’un kuşatmasında, Role Royal’e (şimdi Nova Scotia’da ), ve Quebec’e karşı başarılı çıkarma savaşalarında bulundu.

1763 ile 1768 yılları arasında savaşın sona ermesinden sonra, Newfoundland kıyılarını inceler.

Avustralya’ya Bilimsel Sefer

1769’da, Venüs gezegeni Güneş’in önünden geçecekti, sadece güney yarımkürede görülen nadir bir olaydı. İngiliz hükümeti, olayı gözlemlemek için bir sefer göndermeye karar verdi. Ancak gizli sebep, güneydeki kıtaları araştırmaktı. Cook, Whitby yapımı HMS Endeavor’un komutanı olarak seçilmiştir. Bu gemide astronom Charles Green ve botanikçi Joseph Banks yer aldı. Gemi, Venüs’ün geçişini gözlemleyebildiği 1769 yılının Nisan ayında Tahiti’ye geldi. Endeavour, Yeni Zelanda’ya devam etti ve daha sonra, Avrupalılar tarafından daha önce hiç görülmemiş olan Avustralya’nın doğu kıyısı boyunca yol aldı. Cook bu bölgeye Yeni Güney Galler adını verdi. Cook ve ekibi daha sonra 1771 Temmuz’unda eve döndü.

James Cook Keşifleri

1772’de, önceki faaliyetlerinden memnun olmayan Cook, güney kıtasını aramak için ikinci bir yolculuğa çıktı. İki gemisi Antarktika sahiline yakın bir yerde yelken açtılar, ancak soğuktan geri dönmek zorunda kaldılar. Daha sonra 1775’te İngiltere’ye döner.

Üçüncü Sefer ve Öldürülmesi

Cook’un üçüncü yolculuğun amacı Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağladığı düşünülen Kuzey-Batı Geçidini bulmaktı. Rotayı saptayamayan Cook, güneydeki iki gemisini aldı ve Hawaii adasını keşfetti. Adalılarla ilişkiye geçilir. 14 Şubat’ta Cook yerel lideri rehin almayı denedi. Bir karmaşada Cook bıçaklandı ve öldürüldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close