Büyük Komutanlar

Jan Zizka Kimdir

Jan Zizka, devasa savaş tankları inşa ederek ve bu ev yapımı özel demir kaplamalı juggernauts’ları kullanarak Avrupa’da ilk gerçek Protestan ayaklanmasına liderlik eden 15. Yüzyıl Çek şövalyesiydi.

Kont Jan Zizka

Aile Hayatı

1360 doğumlu Jan Zizka, paralı asker olarak büyük bir deneyime sahipti ve Bohemya’daki küçük bir kasabadan geliyordu, aynı zamanda Alman kral Wenceslas’ın ( Bohemya Kralı Wenceslas IV ) kurulunda büyüdü.

Değişen Poilitk Ortamda Zizka’nın Grunwald Savaşı’ndaki Yeri

Jan ZizkaBohemya Kralı IV. Wenceslaus’un Roma’da yaptığı taç giyme töreni (İmparator olmak) ile IV. Charles’ın refahının Bohemya Krallığı’na geri getirilmesinde etkili olacağına inanılmaktadır. Kral IV. Wenceslaus, kardeşi Kral Sigismund’a (Macaristan’dan) sahipti. Lord Boresh, Kralın güvenli geçişi için bir seyahat yapar. Bu kral sorunlara yol açan kral olur.

Hayatının çoğunu Polonyalılar için bir paralı asker olarak harcadıktan ve Grunwald Savaşı’nda (Tannenberg; 1410. ortaçağ döneminin en büyük alan savaşlarından biri.) Zizka galip Polonya / Litvanya tarafında bir Çek paralı asker olarak (Grunwald savaşında Zizka zaten 50 yaşındaydı.) savaştı.

Bir paralı asker olarak Töton Şövalyeleri’ne karşı Kaptan -1410 yılında Tannenberg Muharebesi’nde Polonyalı şövalyelerin yanında savaşarak- bir grup Rus Kazak’ını yöneterek, ağır Teutonic süvarilerine karşı hattını tuttu.

Kanatlar düştükten ve püskürtüldükten sonra, Tek Gözlü Zizka savaşa devem eder.

Çek Milliyetçiliği Yolunda Jan Hus Reformasyonu

Žižka, Grunwald Savaşı’nda savaştıktan sonra, Bohemya’ya döndü ve din reformcusu Jan Hus’un takipçisi oldu.

Reformcu Martin Luther’den önce, Jan Hus adında bir Çek rahibi Katolik kilisesine karşı söyleyecek çok şey vardı. Genel olarak, günahların ortadan kaldırılması ve kilisenin ahlaksızlığını protesto etti. Jan Hus nihayetinde sapkınlık olarak görülen sözleri yüzünden yakılarak öldürüldü.

Jan Hus’un Katolik Kilisesi’nin üç anahtar yolla reforme edilmesinin gerekli olduğunu yazar; İlk olarak, Latince yerine Çekçe dilinde kilise hizmetleri okunmalıdır, çünkü Latinler zaten kimseyle konuşmaz. İkincisi, herkes Kutsal Komünyon sırasında şarap içme eylemine girebilmeli ve Rahipler Kendileri için Mesih’in Kanını ayırmamalı. Üçüncüsü, günahlarınız için mutlaklaştırılmanın tek yolu, İtiraf yoluyla Tanrı ile barış yapmak ve o zengin insanların, kötü davranışlarından kurtulmak için Kilise parasını verememesidir.

1419’da Hussite olarak tanınacak olan takipçileri Çek/Bohemya isyanına yol açtı. Hussitler Prag belediye salonunu işgal ettiğinde ve üst kat pencerelerinden belediye meclisinin bir düzine üyesini atarak Prag’ın ilk kez bölünmesi ile devrim çok daha karmaşık bir savaşa dönüştü.

Wenceslas 1419’da öldüğünde, üvey kardeşi Sigismund Bohemian tahtına çıkmak için çabaladı, ancak Bohemyalılar, Sigismund’un Hussitizm’i bastırmaya çalışacağının farkında olarak direnişe geçtiler.

Zizka bir lider oldu. Sıkı disiplini ve dini ve milliyetçi tavrıyla yeni kurulan köylü askeri topluluklardan biri olan Taboritlere komuta ediyordu. Zizka da savaş alanına barutun dahil edilmesi konusunda kararlıydı ve erken tabanca ve arazi toplarının kullanımına öncülük etti.

Hussitlere Karşı Haçlı Seferi

Kutsal Roma İmparatorluğu 1420’de Hussitlere karşı Haçlı Seferi ilan ettiğinde ve Katolik sadıklar Hussite’leri ateşe sokmaya ve / veya maden şaftlarında eğlence ve zevk için aşağı atmaya başladıklarında, fiili lideri Jan Zizka derhal eyleme geçti.

İmparator Sigismund, Prag’a, büyük bir kuşatıcı şövalyeler ve haçlı ordusuyla geldiğinde, Jan Zizka’nın onlardan kurtulması büyük bir sürpriz olmadı. Zizka, Vitkov Tepesi etrafındaki savunmaları kurdu, şehrin kuşatılmasını önledi. Sonra, Haçlılar onları kuşattığında onları savaş vagonlarıyla parçaladı, o zaman şahsen düşman kuvvetlerinin son kalıntılarını ezen kanat etrafında bir yük açtı. Prag halkı (Praguians?), Vitkov Tepesi’ndeki “V” yi değiştirip Zitkov Tepesi yaptılar. Jan Zizka’nın hayatının sonuna kadar bu savaşta olduğu söylenen bir yaralanma ile tek gözünü kaybeder.

Bohemya’ya Tam Hakimiyet

Bu noktadan sonra Zizka, Kraliyetist Bohemyalılara ve Kutsal Roma Haçlılarına karşı bir gerilla savaşı başlattı, yolundaki herkesi yok etti ve topraklarda Hussite gücünü pekiştirdi. Bohemya’yı sıkı sıkıya kontrol ettikten sonra, tüm Bohemyalılar için dini özgürlüğü ilan eden bir yazıyı imzaladı.

1421’de her iki gözünü de düşman silahı tarafından kör edilmişti. Ancak Zizka hala durmuyordu.

Kör Zizka’nın Pususu

Papa, 1421’de Hussitler üzerine ikinci bir haçlı seferi gönderir. İşgalci ordu Zizka’nın güçlerini aşarak ve Prag’ı kuşatsa da, askerini Savaş Vagonlarına yükleyen Zizka Haçlı ordusunun pusuya düşürdü. 1422 yılında Zizka ordusuyla Nemecky Brod Muharebesi’nde; “12,000 adam 23.000 haçlıyı nasıl durdur” dersini vermiştir.

Ölüm

Zizka, planlarının meyvelerini hiç görmedi. 11 Ekim 1424’te Moravya sınırına yakın vebadan öldü. Onun takipçileri kendilerine “Sirotci” (Yetim) diyorlardı, çünkü Zizka bu kadar güçlü ve güçlü bir liderdi. Asla bir savaşı kaybetmediği söyleniyor.

Zizka’nın Sigismund ordusuyla başarıyla savaştığı Vítkov Tepesi, şimdi Prag 3. şehir bölgesinin bir parçası. Bu bölgedeki Hoižkov, tepesi, dünyanın en büyük binicilik heykeli yani Zizka’nın heykelini doğal olarak sergiliyor.

Jan Zizka’nın Savaş Vagonu

Bu korkunç canavarlar, ağır ahşaptan yapılmış ve demirle takviye edilmiş ultra sağlam tekerlekli araçlardı ve sert, mermi, ok ve yaylı cıvatalara dayanamayacak kadar sertti. Muharebede Zizka, toplarla silahlanmış köylü erkek ve kadınlarla, küçük el silahlarıyla (Çek silahıyla) yüklerdi. Bugün bildiğimiz tabancaların başlangıcıydı. Savaşçılarının güvenliği için zırhlı taşımacılığın ilk halleri görülürken askerler düşmana ateşte edebiliyordu. Saldırı üzerine onları, düşman hatları üzerinden parçalamak için tanklar gibi ileriye doğru itti ve savunmada hep birlikte, “vagonları çemberleyerek” taşınmaz nesneler olacak şekilde zincirlerdi. Savaş Vagonları herhangi bir anda herhangi bir yerde konuşlandırılabilirdi. Hussitler onları düşmanlarını kandırmak için kullanmadıkları zaman onları Parti Otobüslerine dönüştürdüler ve gıdalarını, ailelerini ve ekipmanlarını hızla ve kolayca taşıdılar. Hatta bu tür şeyler üzerinde hareketli cevher kırıcıları ve vinçler bile taşıyorlardı, böylece silahlarını tamir edebilecekler ve yürüyüş sırasında yeni mermi ya da top mermileri oluşturabileceklerdi.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close