Sağlık

Kalın Bağırsak Mikroplanması

COLİT kelimesini birçoğu yanlış yerde kullanır; kasılmalı peklik ya da bir karın ağrısını kolit olarak tanımlar. Tıp literatüründe ise diyare “sürgün” kolit olarak isimlendirilir. Çünkü kelimenin anlamı “mikroplu kalın bağırsak” demektir ki, ishalde kalın bağırsaklar iltihaplanmaktadır. Oysa kolitin gerçek anlamı, kalın bağırsak içindeki sürekli ve ileri derecede mikroplanmasıdır. Kolit, hemen önemli bir tıbbi kontrol gerektiren ve ağrı verici bir hastalıktır.

Kalın Bağırsak MikroplanmasıKolitin iyileşmesinde beslenmenin önemi çok büyüktür. Vitamin, maden ve birinci sınıf protein taşıyan, sindirimi kolay ve dinçlik veren bir özel beslenmeye uyulmalıdır. Diyet bilgisi tam olan doktorunuz kesinlikle bazı besinleri yasaklamadıkça, doğal ve üstün besinleri yiyiniz.

Bazı üstün sebzeleri, iri posalı oldukları için doktorlar yasaklar; oysa bu sebzelerin çorbasını yapmak, elektrikli presten özsuyunu çıkarmak ya da iyice çiğnemek koşuluyla yasaklamaya uymayınız. Çünkü taze sebzeler barsak mukozasının iyileşmesi için gerekli A ve C vitaminlerinin en iyi kaynaklarıdır. Kolite, B-1, B-2 ve B-3 başta olmak üzere B vitaminlerine de gerek vardır. İnce bağırsakta sindirimi tümüyle tamamlanan birinci sınıf proteini sağlamak için, beyaz peynir, yoğurt ve ayrandan bolca yararlanmalıdır; bu besinleri mikroplarla savaşan yararlı basilleri artırıcı özellikleri de vardır.

Spazmodik “barsak kaslarının kasılmasıyla birlikte görülen” kolitin kaynağı düşünsel bunalımdır; sinirsel gerilim, önemli bir kolit ve peklik nedeni olabilir. Bu durumda B vitaminlerini bolca almak, bira mayası ve çiçek tozundan yararlanmak, sadece vitamin tabletleriyle yetinmemek gerekir. Kaynağı fiziksel ya da sinirsel olsun, kolit hastalığında bütün vitaminleri, gereken normal miktarın birkaç katına çıkarmalıdır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close