Cilt Bakım

Karbon Peeling

Leke tedavisi için kullanılan karbon peeling, cildi aydınlatan, gençleştiren ve gözenekleri küçülten lazerle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda açık renkli ince tüyleri gidermek için de etkili bir yöntemdir.

 

Lazeri kullanmaya başlamadan önce lazerin renk etkinliğini arttırmak amacı ile cilde karbon solüsyonu sürülmektedir. Cilde sürülen karbon 15 ile 20 dakika bekledikten sonra gözenekler tarafından emilmektedir. Böylelikle gözeneklerin içerisinde ve ciltte renk artışı gerçekleşmiş olacaktır.

Karbon PeelingLazer işlemi renk maddesi açısından etkili olmaktadır. Ayrıca lazerin karbon ile birlikte kullanılması da gözeneklerin için ve ciltte ısı ve ses dalgaları etkisini arttırmaktadır. Bu ısı ve ses dalgaları gözeneklerin etrafında ve ciltte kollajeni arttırır. Ciltteki karbon peeling lazer işlemi kaldırılır. Bu işlem ile bir miktar da peeling yapmış olunur.

Ciltte gözenek genişliği olan, cildini gençleştirmek isteyen, kırışıklık ve sarkma şikayeti olan, cilt matlığı, leke gibi şikayetleri olan herkese uygulanabilir.

Lazer uygulaması 5- 10 dakika kadar bir süre alır. Uygulama 1 ila 3 hafta aralıklar ile 4- 5 seans olarak uygulanmalıdır. Leke tedavisinde 10 seansa kadar çıkartılabilir. Karbon peeling acı hissettirmeyen bir uygulamadır. Uygulamanın cildi gençleştirme, gözenek küçülmesi, cilt düzelmesi ve leke tedavisi üzerindeki etkisi 3-6 ayda görülmektedir. Cilt üzerindeki etkisi 1 buçuk yıla kadar devam etmektedir. Uygulamayı yaptığınız gün sıcak banyo yapmamanız önerilir. Aynı gün içerisinde güneş koruyucu kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca diğer cilt uygulamaları ile birlikte uygulandığında daha etkili olacaktır. Radyo frekans, PRP, ortaderi tedavisi (mezoterapi), fraksiyonel gibi yöntemler ile dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Karbon Peeling Uygulamasının Avantajları

Karbon peeling uygulaması cilde şu avantajları sağlar;

  • Ciltte renk tonu dengesini sağlar.
  • Ciltte soyulma oluşturmadan doku yenilenmesine yardımcı olur.
  • Ciltte parlaklık sağlar.
  • Cildin nem ve yağ dengesini düzenler.

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olan karbon peeling yaz aylarında da uygulanabilir. Lazer cihazlarında ki soğutma sistemleri sayesinde genellikle ağrı ve acı hissedilmez. Hastaların hissettiği acı sadece hafif bir batma ağrısı olabilir. Kısa süreli olması sebebi ile uygulama öğle arası bile yapılabilecek bir süre avantajına sahiptir. Uygulama sonrasında kişiler günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilirler. Uygulamanın ciddi anlamda herhangi biryan etkisi gözlemlenmemiştir.

Karbon Peeling Tıbbi Bir İşlem

Genellikle estetik amaçlı uygulanmakta olan karbon peelingin tıbbi bir işlem olduğu bilinmelidir. Bu sebeple uygulama mutlaka uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu konuda dikkat edilmesi, risk oluşturabilecek bir etkenin tespitinde ve bu riskin önlenmesinde ve uygulamanın başarısında etkili olacaktır. Cilt tedavisi genellikle uzun süreli bir işlemdir. Bu sebeple bu sürede sabırlı davranmanız ve tedaviyi aksatmamanız gerekmektedir.

Ciltte kalıcı dövme sildirme işlemleri için Q Switch ND YAG dalga boyu lazer kullanılmaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close