Saç Bakım

Kına İle Saç Boyama

Kınanın botanik ismi Laesonia Inermis’tir. Bitkilerin yapraklarından üretilen kına toz halindedir. Dünya genelinde imal edilen en kaliteli kına tozu ülkemizde bulunmaktadır. Doğal bir ürün olmasına rağmen kınaya karşı tıbben alerjisi olan insanlar da vardır. Saç boyama işlemi özellikle de kadınların vazgeçilmezidir. Boyama işlemini gerçekleştirirken doğal bir ürün kullanmak için kınayı tercih edebilirsiniz. Kına ile saç boyama sadece saç renginizi değiştirmekle kalmaz aynı zamanda saç köklerinizi besleyerek saç dökülme sorunlarınıza da çözüm yaratacaktır. Saçı besleyen bu mucizevi ürün sayesinde birden fazla saç probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Saç Boyama İçin Kına Nasıl Hazırlanır?

Kınanın Saçlara FaydasıKınayı süt ya da su ile hazırlayabilirsiniz. Metal bir tabağın içerisine saçınızın uzunluğuna ve yapısına göre kına ve içerisine su ya da süt ekleyin. 10 dakika boyunca karıştırın. Kınayı hazırlarken ya da saçınıza uygularken ellerinizde kına izi kalmaması açısından eldiven kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız karışımın boya kıvamına gelmesi için 8- 10 saat kadar bekletin. Renk, kalıcılık ve sağlık açısından kınayı temiz saça uygulamanız daha iyi olacaktır. Saçınıza kına yaparken saç köklerinden saç uçlarına doğru sürerek iyice yedirin. Daha sonra saçınızı sararak kurumasını bekleyin. Mümkünse bir gece bekleyin ve sabah kalkıp saçlarınızı yıkayın. Kına rengi bakımından da saçınıza parlaklık kazandırır.

Kına İle Elde Edilebilecek Renkler

Kına genellikle saçlarda kızıla yakın bir renk tonu oluşturur fakat içerisine katacağınız farklı bakım ürünleri sayesinde farklı renkler elde edebilirsiniz. Normal karışımın ardından dikkat etmeniz gereken şey ekstra ürün ilave ettikten sonra kıvamına gelmesini sağlamak. İşte elde edebileceğiniz renkler;

 Kına İle Saç Boyama – Bakır Renk: 1 su bardağı kadar suyun içerisinde soğan kabuğu kaynatarak hazırladığınız karışımın içerisine ekleyin. Kına işlemini yine aynı şekilde uygulayın. Soğan kabuğu saçınıza bakır rengi kazandıracaktır.

Kına İle Saç Boyama – Kızıl Renk: Hazırladığınız kına karışımının içerisine bir miktar kırmızı şarap ya da pancar suyu ekleyebilirsiniz. Daha sonra aynı şeklide kınayı saçınıza uygulayın ve istediğiniz saç rengine kavuşun.

Kına İle Saç Boyama – Koyu Renk: Karışımın içerisine ceviz kabuğunu kaynatarak suyunu ya da demlenmiş siyah çay ilave ederek karışımı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca aktarlardan temin edebileceğiniz kına taşını kullanarak da istediğiniz renk tonunu elde edebilirsiniz.

Kınanın Saçlara Faydası

  • Kınanın Saçlara FaydasıKına ile saç boyama saç bakımından çok faydalıdır.
  • Kına saç dökülme problemlerine çok iyi gelmektedir.
  • Ayrıca saçlardaki kırılmaları da önlediği bilinmektedir.
  • Saç derinizdeki Ph değerini normal düzeyde tutar.
  • Kepek sorunlarına iyi gelen doğal bir tedavi yöntemidir.
  • Saçlara ipeksi bir görüntü katarak saçları yumuşatır.
  • Saç köklerini güçlendirerek yeni saç tellerinin çıkmasını sağlar.
  • Kuru saç derisine de iyi gelmektedir.
  • Saçları gürleştirir ve hızlı uzamasına yardımcı olur.
  • Saçlarınızı zararlı güneş ışınlarından korur.

Kına İle Saç Boyama Prosedüründen Önce Bilinmesi Gerekenler

Kına ile saç boyama yapacaksanız doğal bir kına kullanmaya özen gösterin. Saçlarınızı kendiniz boyayacaksınız ya da başkası boyayacaksa bilinmesi gereken bir takım kurallar vardır. Saç uzunluğu yaka kısmına kadar olanların 100 gr, saç uzunluğu bel kısmına kadar olanların ise 400 gr, saç uzunluğu omuz kısmına kadar olanların ise 300 gr kına kullanması yeterli olacaktır.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close