Sağlık

Kırılabilir Kemikler

Yaşlılıkta çok fazla acıya ve üzüntüye yol açan bir sağlık sorunu da kemik yapısının zayıflamasından kaynaklı kolay kırılmasıdır. Bunu düşünmek bile ürkütücüdür.

Kırılabilir KemiklerYaşlılar üzerinde yapılan araştırmalar, yaşın ilerlemesiyle beslenmenin bozulduğunu ortaya koymaktadır. Hareketli yaşantıdan uzaklaşma sonucu daha az besin yenir. Oysa bir insan ne kadar az yerse, seçtiği besinler o denli üstün olmalıdır ki, protein, vitamin ve madenler tam olarak alınabilsin. Kemiklerin temel yapısı, collagen denen ve C vitamini ile protein gerektiren bir oluşumdur. Kemiklerin sağlamlığı bu maddeye bağlıdır. Kalsiyum ve fosforlu bileşikler, kemiği oluşturmak amaciyle bu collagen yapı arasında birikirler. Protein, C vitamini, kalsiyum, fosfor ve D vitamini azlığı, kemiklerin dayanaklığını sürdürmesini önler. Besinlerle az kalsiyum alınmakta ve kan dolaşımıyla da gerekli kalsiyum kemiklerden azar azar sökülmekte, bunun sonunda kemikler zayıflamaktadır.

Yaşlıların çoğu kez terk ettikleri süt, yoğurt, ayran ve peynir, en güvenilir kalsiyum kaynaklarıdır. Bazı ekşi sebzelerdeki okzalik asit, onların ya da başka besinlerin kalsiyumunu, barsaktan kana geçmeyi önleyerek, etkisiz kılar; sebzelerin kalsiyumu yeterli olamaz. Yaşlıların midesindeki asit miktarı azaldığı için, kalsiyum sindirimi de azalır. Kana yeterince kalsiyum geçmezse, kemiklerden sökülerek osteomalasi “kemik yumuşaması” ortaya çıkar. Bir düşme sonucu da kol ve bacak kemikleri kolayca kırılır.

Yaş ilerledikçe ek kalsiyuma gerek vardır. Yaşlıların sindirecekleri en İyi kalsiyum kaynağı besinler, yoğurt ve peynirdir ve D vitamini ile birlikte alınmalıdır. Yaşlıların bir günde bir litreden fazla yoğurt yemeleri normaldir. Kemikleri için gerekli C vitamini, sebze ve narenciye özsuları çıkarılıp taze taze içilerek sağlanır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close