Cilt Bakım

Kış Aylarında Cilt Bakımı

Hava koşullarının değişmesi, rüzgârlı ve sert havalar, klima ve kalorifer gibi ısıtıcıların etkisi, bilgisayar başında geçen zamanlar cilt sağlımızı oldukça etkilemektedir. Her mevsim cilt bakımı yapılması gerekir. Fakat mevsimlerin değişmesi cildimizde farklı etkiler yarattığından mevsime uygun cilt bakımı yapılması gerekir.

 

Kış Aylarında Cilt Bakımı

Deri soğuk havaya karşı vücut ısısını korumak için kan dolaşımını azaltır. Kan dolaşımının azalmasıyla birlikte vücut ihtiyaç duyduğu antioksidan ve besleyici maddeleri almakta zorlanır. Bununla birlikte cilt kurumaya, yağ ve nem kaybetmeye başlar.  Bu etkilerin artmasıyla birlikte cilt kendini koruyamaz hale gelir kaşınmaya, kızarmaya ve renk değiştirmeye başlar. Tüm bunlarla birlikte cilt erken yaşlanmaya başlar. Kışın kullanılan cilt bakım ürünlerinin besleyici değerleri diğer mevsimlerde kullanılan ürünlere oranla daha yüksek olmalıdır. Sert sabunlar, pH değeri yüksek kimyasal ürünler, deterjanlar da cilt kuruluğuna neden olan faktörler arasındadır.

Kışın Cilt Problemlerinden Kurtulmanın Yolları

Kış aylarında cilt bakımı yaparak cilt problemlerinizden kurtulabilmek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

 • Cilt kuruluğunu engellemek açısından yağlı sabun ve jeller kullanabilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin yan etkisi ve anti alerjik olmamasına dikkat edin.
 • Her banyo sonrası cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanın. Cildinizi kurutmayacak sıklıkta kullanabilirsiniz.
 • Kullandığınız sabunların içerisindeki bileşenlerin kuru cilt tipi için olmamasına dikkat edin. Özellikle alkol içeren toniklerden uzak durmaya çalışın. Alkol içeren tonikler cildin bakteriyel koruma tabakasını kaldırmaktadır. Ayrıca cildi aşırı derecede kurutarak kaşıntı ve iltihaba neden olur.
 • Derinin ölü tabakasını yenilemek için deri tipine uygun bitkisel kök hücreli jel, maske ve kremler kullanılmalıdır. Cildin lipid tabakasını desteklemek amacıyla haftada bir kez maske yapılmalı ve mümkün olduğunca aylık profesyonel cilt bakımı yapılmalıdır.
 • Cilt bakımıYağlı ciltler soğuğa karşı daha dayanıklıdır fakat nem dengesini korumakta daha çok zorlanırlar. Bu sebeple nemlendiriciye en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir. Nemlendirici bakım ürünlerini gece yatmadan önce kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kış Aylarında Cilt Bakımı İpuçları

 • Kış aylarında cildiniz pul pul dökülüyorsa bunu fondötenle kapatmanız yanlış bir hareket olur. Yüzünüze düzenli aralıklarla peeling yaparak cildinizdeki pullanmaları da önleyebilirsiniz. Güneş kremi yerine güneş koruma faktörlü kremler kullanabilirsiniz.
 • Cilt bakımında beslenmenin de önemli bir etken olduğunu unutmayalım. Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri, antioksidanları, doymamış yağları içeren besinleri tüketerek cilt bakımınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Kışın cilt bakımının etkisini arttıran bir diğer faktör ise Omega-3’tür. Kış aylarında sebze meyvelerin yanında cildiniz için tahıllı besinler de tüketmelisiniz.
 • Kuru cilde sahip kişilerin göz çevresi için hafif formlarda dermo kozmetik ürünleri kullanması gerekir.
 • Sıcak su ile yaptığınız banyo da 15 dakikadan sonra sıcak su cildinizin lipid tabakasını bozar. Bu sebeple cildinizin yağ oranını düşürmemek için suyun sıcaklık seviyesini düşürün. Duştan sonra cildinizi iyice kurutun. Islak cilt de cilt kuruluğuna neden olabilir.
 • Cilt bakımı ürünleri kullandıktan sonra cildinizi yıkamak için ilk olarak ılık su ardından soğuk su kullanın. Bu uygulama kan dolaşımını arttırarak cildi yumuşatır. Kışın kullandığınız nemlendirici kremlerin nano teknolojisi ile üretilmiş olmasına ve bitkisel protein ve peptid içermesine dikkat edin.
 • Kış mevsimi özellikle lekeli ve kırışık ciltlere bakım yapmak için çok iyi bir zaman dilimidir. Çünkü yapılan bazı uygulamaların güneşin aktif olmadığı dönemlerde olması daha sağlıklı olacaktır. Kış aylarında lazer, kimyasal peeling, btkisel peeling ve CO2 fraksiyonel lazer uygulamaları yapılabilir.
 • Cilt bakımıCilt bakımı deyince aklınıza gelen tek şey yüzünüz olmasın. Ellerinize de bakım yapmanız gerektiğini unutmayın. Gece elinize krem sürdükten sonra streç filmle ya da pudrasız cerrah eldiveni ile kapatarak 20- 30 dakika kadar bekletin. Bu yöntem ellerinizi güçlendirerek daha yumuşak olmasını sağlar. Ellerinizin çatlamasını önlemek için yanlış el sabunları ve çok sıcak sudan kaçının. Yüzünüze ve ellerinize uyguladığınız gibi dudaklarınıza da bakım yapmanız gerekir. Kış aylarında soğuk havalarla birlikte dudaklarınız çatlayabilir. Bunu önlemek için dudak bakımı kullanabilirsiniz. Dudaklarınızı ısırmaktan ve yalamaktan da vazgeçin.

 

Nemlendirici Ve Losyonlar

 • Yüz çevrenize gerekli bakımı yaptıysanız sıra bacaklarınızda. Her banyodan sonra bacaklarınıza nemlendirici losyon sürmeye özen gösterin.
 • Kışın giydiğiniz kalın çoraplar, ayakkabının içerisinde uzun süre kalan ayaklarınıza salisik asit içeren krem ve pomad sürebilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı mantar enfeksiyonlarına karşı korumak için mantar öldürücü ürünler kullanabilirsiniz.
 • Soğuk havalarda tırnaklarda kırılmakta ve incelmektedir. El bakımı için kullandığınız kremler tırnakların bakımı için yetersiz kalabilir. Bu sebeple düzenli olarak tırnak koruyucu kremler de kullanabilirsiniz.
 • Parfüm kullanıyorsanız parfümün cildinize temas etmemesine özen gösterin. Parfüm alkol içerdiğinden dolayı cilt kuruluğuna sebebiyet verebilir. Parfümü elbiselerinize sıkarak güzel kokulardan da mahrum kalmamış olursunuz.
 • Cildinizi tahriş etmeyecek giysiler giymeye özen gösterin. Sentetik, naylon, yünlü, polyester giysiler yerine pamuklu ya da pazen giysiler giyinin. Aynı şekilde cildinizi sıkacak dar giysilerdense geniş ve rahat giysiler giymeye özen gösterin.
 • Cildiniziniz ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamak için bol su için.
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close