Büyük Komutanlar

Lucretius Kimdir?

Titus Lucretius Carus, (Mö.99-55) bir Roma şair ve felsefi destanı yazarıydı. Lucretius’un yaşamının oldukça az olduğu bilinir: başarılı bir şairdi; MÖ birinci yüzyılda yaşadı; Epikuros’un öğretilerine adanmıştır.

Lucretius Hayatı

Bazı akademisyenler, bu bilgi eksikliğinin kötü niyetli bir komplodan kaynaklandığını düşünmüşlerdir – dindar Romalıların ve ilk Hıristiyan yazarların sözde şairin din karşıtı duygularını ve materyalist küfürleri bastırmak için yürüttükleri bir sessizlik komplosu olarak yorumlamaktadır.

Birinci Yüzyılda İtalya

LucretiusÇoğunlukla, kırk dört yıllık Lucretius’un yaşamı, neredeyse hiç durmayan bir şiddet dönemiydi: bir iç savaş zamanı, zorlu denizaşırı seferler, politik suikastlar, katliamlar, isyanlar, komplolar, kitlesel infazlar ve sosyal ve ekonomik kaos. Zamanların kısa bir kronolojisi bile, her on yılda bir yeni rahatsızlık veya ayaklanmaya şahitlik eden yıkıcı bir resim çiziyor.

M.Ö. 100: Roma sokaklarında ayaklanmalar patlak verdi; iki kamu görevlisi, tribün L. Appuleius Saturninus ve praetor C. Servilius Glaucia öldürüldü.

MÖ 91: Sözde Sosyal Savaş (Roma ve İtalyan müttefikleri arasında) kırılıyor. Acımasız bir mücadele, acımasız bir politikacı ve ordu komutanı Lucius Cornelius Sulla’dan, Roma’ya yürüyüşler yaparken ve daha da çaresiz ve kanlı bir İç Savaş başladığında, (M.Ö. 88), hiç bitmez.

82 yılında Sulla diktatör olur. Onun meşru proscription 40 senatör de dahil olmak üzere 4000’den fazla önde gelen vatandaşın tutuklanması ve infazıyla sonuçlandı.

71 M.Ö. Spartacus’un büyük köle isyanı (90 bin eski kölelik ve hayduttan oluşan bir ordu dahil) sonunda Cassius ve Pompey tarafından bastırıldı. Yakalanan isyancıların 6000’den fazlası çarmıha gerildi ve bedenleri Appian Yolu boyunca sergilenmeye terk edildi.

Lucretius’un Kişilik ve Görünümü

Nazik ve kendi kendini dindiren bir üne sahip olan kahramanı Epicurus’un aksine, Lucretius’un uyarılabilir kişiliği sayfalarından canlı yayılıyor. Doğal olarak tutkulu ve entelektüel olarak çekişmeli olsa da, kendini yansıtıcı ve melankoli eğilimli olarak gösterir.

Savaşı, çekişmeyi ve sosyal kargaşadan nefret eder ve tatlı dostluğa ( suavis amicitia ) ve entelektüel zevklere sessizce ayrılmış bir hayattan yanadır .

Lucretius Felsefesi

Lucretius’un dediği gibi, kendimizi aldatırız çünkü “duyuların görmediği bazı şeyleri aklımızda görmeye” eğilimliyiz.
Plato ve Aristo’dan Kant’a ve Nietzsche’den (ve Bergson’dan) büyük filozoflar hiç bir zaman basitçe mantık fabrikaları ya da düşünme makineleri değil, soyut gerçeklik için yaratıcı bir “his” ile cesur düşünürler olmadı.
Lucretius, bu evrende gezegenlerden yıldızlara, dağlardan çürümeye kadar her şeyi keşfetmeye başlayan ilk kişilerden biriydi.
Termodinamiğin ikinci yasasından yüzyıllar önce, bir gün lucretius sözlerinden biri öne çıkmıştır; “gökyüzünün duvarlarının her tarafa fırlatılacağını ve yıkıcı bir harabeye dönüşeceğini” öngörmüştü… Hiçbir şey var, ama meşe palamudu ve boşluğu yoktur. Yaşam, bedenin atomlardan oluştuğunu ve doğa yasalarına tabi olduğunu belirtti.
Kitap 1:
Şiir, Venüs’e ünlü bir davetle başlar ve Epicurean fiziğinin ve kozmolojisinin temel ilkelerini ortaya koyar.
Kitap 2:
Atomik hareket ve şekilleri açıklar.
Kitap 3:
Ruhun atomik yapısını ve ölüm oranını gösterir.
Kitap 4:
Epikuros’un görme ve duyum teorisini kapsamlı bir şekilde anlatır.
Kitap 5:
Bu, Epikuros’a bir övgü ile başlar ve daha sonra kozmoloji ve sosyoloji, dünyadaki yaşamın yaratılışını ve medeniyetin kökenini ve gelişimini açıklayan şairle ilgilenir.
Kitap 6:
Bu kitap, özellikle gök gürültülü fırtınalar, yıldırım ve volkanik patlamalar gibi meteorolojik ve jeolojik fenomenlerin açıklamalarıyla ilgilidir.

Ölüm ve Sonuç

Lucretius M.Ö. 55 yılında öldü. 44 yaşındaydı.
Sonuç olarak, daha önceki Yunan düşüncesinin sadece bir parçası olmaktan uzak, şair Titus Lucretius Carus’un, filozofun temyizini tam olarak hak eden cesur bir yenilikçi ve özgün düşünür olduğunu söylemek doğru görünüyor.
Onun tek bilinen eseri, altı ciltlikten oluşan ve Epicureanism’in fikirlerini aktardığı didaktik destansı şiir “De rerum natura” (Şeylerin Doğası Üzerine).

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close