TC Başbakanları

Nihat Erim kimdir?

T.C Başbakanı Nihat Erim Hayatı Siyasi Dönemi

İzmit’e bağlı Kandıra ilçesinde 17 Şubat 1912 yılında doğdu. Aslen Posof, Ardahan Erim köyündendir. Soyadı da buradan gelmektedir. Babası Raif Erim, annesi Macide Erimdir. 1 Ocak 1934 yılında Kamile Hanım ile evlenen Nihat Erim bu evlilikten iki çocuğu vardır.

Nihat Erim okul Dönemi

Nihat Erim ilköğrenimini ve orta öğrenimini 1921 ve 1933 yılları arasında Galatasaray Lisesinde aldı. 1933 yılında liseden mezun olan Nihat Erim İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdi. Mezun olduktan sonra ailesinin desteğiyle Fransa’da Paris Hukuk Fakültesinde doktora yaptı.

1939 yılda Hukuk Doktoru derecesini, Uluslararası Yüksek Etütler Enstitüsünden sertifika ve diplomasını alarak Ülkeye dönen Nihat Erim, 1939 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Doçent olarak göreve başladı. 1941 yılında Kamu Hukuku ve Devletler arası Hukuk Kürsüsü ’ne Profesör olarak atandı.

Nihat Erim Siyasi Dönemi

Nihat Erim siyasi dönemi

Nihat Erim’in Üniversitedeki akademik başarılarının en büyük getirisi, 1946 yılındaki çok partili seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi sıralarında parlamentoya seçilmesi olmuştur. Nihat Erim siyasetteki başarısı sayesinde Hasan Saka hükümetinde Bayındırlık Bakanı olarak İlk kez kabineye girdi.

Daha sonra Şemsettin Günaltay hükümetinde ise başbakan yardımcı olarak görev aldı. 1950 yılındaki genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet partisi olarak mecliste yerini aldı. Nihat Erim ise bu dönemde partisinin yayın organı Ulus gazetesinde başyazarlık yaptı.

15 Aralık 1953 yılında çıkarılan bir konunla Cumhuriyet Halk Partisi’nin mal varlıklarına devlet tarafından el konulunca, Ulus gazetesi de kapatıldı. Bunun üzerine Nihat Erim 1955 yılına kadar Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerini çıkardı.

Başbakan Adnan Menderes’in isteğiyle Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasının hazırlanmasında görev aldı. 1961 yılında yapılan seçimlerde meclise Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak tekrar döndü. Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılarak Cumhuriyetçi Güven Partisi kurucusu Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu ile birlikte muhalefet etmiştir.

Nihat Erim

Nihat Erim, çok partili hayatın, askeri darbe ile karşılaşmasının ardından 27 Mayıs’ta oluşturulan ilk parlamentoda görev aldı. 1961 Anayasasının sağladığı özgürlükçü ortam ve toplumsal örgütlerin oluşması, o dönemdeki üst düzey komutanlar tarafından sakıncalı bulunuyordu.

Yaşanmaya başlayan toplumsal gerginlikler, askeri müdahaleye zemin hazırladı. 12 Mart askeri müdahalesi sonrası Hükmet istifa etmek zorunda kaldı. Hükümletin istifası sonrası askerlerin onayıyla Nihat Erim, hükumeti kurmakla görevlendirildi. 26 Mart 1971 yılında Nihat Erim’in Başbakanlığında hükmet kuruldu. Ardından Erim 3 Aralık 1971 yılında yeniden hükumeti kurmakla görevlendirildi.

Ancak kabinenin karışık yapısı nedeniyle Erim zor günler geçirdi. Bu yüzden 22 Mayıs 1972 yılında hükumetteki görevinden istifa etti. 1977 yılına kadar Cumhuriyet Senatosunda kontenjan senatörlüğü görevini üstlendi.

Erim, 19 Temmuz 1980 yılında İstanbul Dragos’taki evinin yakınındaki deniz kulübünde, Dev-Sol militanları tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu koruma polisi Ali Kartal ile birlikte öldürülmüştür. Cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.

Nihat Erim’in Başbakanı Olduğu Hükumetler ve Görev Zamanları

33. T.C Hükumeti – 26.03.1971 – 11.12.1971
34. T.C Hükumeti – 11.12.1971 – 22.05.1972

Summary
T.C Başbakanlarından Nihat Erim kimdir? Hayatı ve Siyasi Dönemi
Article Name
T.C Başbakanlarından Nihat Erim kimdir? Hayatı ve Siyasi Dönemi
Description
Nihat Erim, çok partili hayatın, askeri darbe ile karşılaşmasının ardından 27 Mayıs’ta oluşturulan ilk parlamentoda görev aldı. 1961 Anayasasının sağladığı özgürlükçü ortam ve toplumsal örgütlerin oluşması, o dönemdeki üst düzey komutanlar tarafından sakıncalı bulunuyordu.
Author
Publisher Name
Ulusalihanet
Publisher Logo
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close