Pazarlama

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, ürünleriniz ve / veya hizmetlerinizdeki ilgi çekici detayları, potansiyel müşterilere ve müşterilere gösterme sürecidir. Bu pazarlamanın tanımındaki anahtar kelime “süreç” tir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamayı ve satmayı, araştırmayı, tanıtmayı, ve dağıtmayı içerir. Bu çok büyük bir konu, bu yüzden pazarlamada yazılmış tomarla makale okuyacağınız ve neden dört yıllık bir bölümden derece alabileceğinizi anlatan, bir konudur. Ancak esas olarak pazarlamada, potansiyel müşterilerinizi ve ürün veya hizmetinizi bir araya getirmek için yaptığınız her şeyi içerir. Pazarlamanın yönetimi bu iş için en önemli konudur. Pazarlama yönetimi, ürün veya hizmetler için pazarlamanın stratejileri geliştirme ve planlama, reklam, promosyonlar, istenen müşteri segmentine ulaşma sanatıdır.

Pazarlama ÇeşitleriPazarlama Çeşitleri ve Satış Teknikleri

Diğer adıyla en popüler pazarlamanın yöntemleri şunlardır;

  • Dijital Pazarlama; Dijital pazarlamada, elektronik cihaz veya internet (sosyal medya pazarlaması) kullanan tüm pazarlamanın çabalarını kapsamaktadır. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve web siteleri gibi dijital kanalları kullanıyor.
  • Doğrudan Pazarlama; Doğrudan pazarlamada, şirketlerin bir ürün veya hizmet hakkındaki bilgileri iletmek için tüketicilere fiziksel pazarlamanın materyalleri sağladıkları bir reklam türüdür. Doğrudan pazarlamada, internette, televizyonda veya radyoda yayınlanan reklamları içermez. Doğrudan pazarlamanın materyallerinin türleri arasında kataloglar, postalayıcılar ve el ilanları bulunur.
  • Gerilla Pazarlama; Gerilla pazarlamada, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini alışılmadık bir şekilde harcamaya harcayacakları az bir bütçeyle teşvik etmeleri için tasarlanmış bir reklam stratejisi konseptidir. Bu, halkın dikkatini daha kişisel ve unutamayacakları bir düzeyde kavramaya odaklanan yüksek enerji ve hayal gücü içerir. Bazı büyük şirketler, gerilla pazarlaması ilan eden ve geleneksel olmayan reklam teknikleri kullanırlar, ancak buna rağmen şirketler daha büyük bir bütçeye sahip olabilir ve marka zaten halihazırda bilinebilir. Gerilla pazarlamasının ana noktası, faaliyetlerin sadece daha büyük bir kitleye ulaşmak için maksimum insan erişimli alışveriş merkezleri, parklar veya plajlar gibi sokaklarda veya diğer kamusal alanlarda yapılmasıdır.
  • Endüstriyel pazarlama; Endüstriyel pazarlamada, bir işletmenin diğerine mal ve hizmet pazarlamasıdır. Endüstriyel ürünler, bir ya da daha fazla ham maddeden bir nihai ürün üretmek için kullanılan endüstrilerdir.
Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close