Büyük Komutanlar

Platon

Platon Hayatı

Platon, Perikles’in Atina Altın Çağı’nın son yıllarında MÖ 428 civarında doğdu. Atinalı bir soylu ailenin üyesiydi. Babası, o çocukken öldü. Annesi Perictione, politikacı Pyrilampes’ı yeniden evladı.

Filozof Platon Peloponez Savaşı sırasında (431-404) büyüdü ve Atina’nın Sparta’nın son yenilgisi ve takip eden siyasi kargaşa etrafında yaşlandı. Felsefe Cratylus da dahil olmak üzere seçkin Atinalı öğretmenler tarafından felsefe, şiir ve jimnastik eğitimi aldı. Bazı sözleri günümüzde de etkisini sürdürmektedir.

PlatonÖğretmeni Sokrates

Genç Platon, Sokrates’in adanmış bir takipçisi oldu. Aslında, Sokrates’in yozlaştırdığı iddia edilen gençlerden biriydi.

Seyahatler, Akademi ve Daha Sonrası Yaşam

Sokrates’in zorla intiharının ardından, Platon 12 yılını güney İtalya, Sicilya ve Mısır’da gezdi, mistik matematikçi Pythagoras’ın takipçileri de dahil olmak üzere diğer filozoflarla çalıştı.

İktidardaki Syracuse ailesi ile ömür boyu sürecek bir ilişki kurdu. Daha sonra şehir politikalarını yeniden şekillendirmek için tavsiyede bulunacaktı.

Felsefe Okulunun Açılışı

387 civarında, 40 yaşındaki Platon Atina’ya döndü ve felsefi okulunu şehir surlarının hemen dışındaki Yunan kahramanı Academus korusunda kurdu.

Açık hava Akademisinde, Yunan dünyasından toplanan öğrencilere (Atina dışından on dokuzu) ders verdi.

Platon, Akademiyi kurarken, amaçladığı şey öğretmenin bilgi verme yeteneğinin sorgulanmasını sağlayan Sokrates’in öğretilerinin aşılmasını sağlamaktı.

Platon’un Ölümü

348 yılında Atina’da öldü ve muhtemelen Akademi topraklarına gömüldü.

Eserleri Diyaloglar

Şüpheli biri haricinde, Platonun hayatta kalan bütün yazıları diyalog halindedir. Diyaloglar genellikle kronolojik bir düzenden çok içeriğin onu götürdüğü yere gitmektedir.

Devlet adlı eseri günümüzde okunduğunda oldukça etkili bir içeriğe sahip olduğu görülmektedir.

Miras ve Etkisi

Akademi ölümünden yaklaşık üç asır sonra Akademi gelişti, ancak M.Ö. 86’da Roma İmparatoru Sulla’nın Atina’yı kontrol altına alması ile yıkıldı.

Bizans İmparatorluğu’nda ve İslam dünyasında sürekli olarak okunmasına rağmen, Hristiyan batısındaki Aristoteles’in gölgesinde kaldı.

Sadece Rönesans’ta Petrarch gibi akademisyenler, felsefesi, özellikle de mantık ve geometri araştırmalarının yeniden canlanmasını sağladılar.

Görüşlerinden Bazıları

Mutluluk Ve Erdem

Antik karakteristik sorusu; “Nasıl mutlu olabilirim?” şeklindedir ve bunun temel cevabı “erdemle” dir. Mutluluk daha çok “huzurla” eş anlamlı gibi kullanılmıştır. Soruyu değiştirince; “Nasıl iyi bir hayat yaşayabilirim?” olur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close