Büyük Komutanlar

Prens Rupert

Prens Rupert 17 Aralık 1619’da Prag’da doğdu. Tam unvanı, Ren, Bavyera Dükü’nün palatini sayılıyordu ama Ren’in Prensi Rupert’i olarak biliniyordu. Babası, Bohemya’nın hükümdarıydı, fakat 1620’de Rupert çocukluğunu geçirdiği Hollanda’ya kaçmak zorunda kaldı. Annesi Charles’ın ablası Elizabeth’di.

Askeri Faaliyetleri

İngiliz İç Savaşı

Rupert bir asker oldu ve Otuz Yıl Savaşında (1618-1648) savaştı. Bu, 1642’de İngiliz İç Savaşı’nda I. Charles’ın ordusuna katıldığı zaman ona yararlı bir askeri deneyim kazandırdı.

1642 yılının Ekim ayında Edgehill’deki savaşta kraliyetçi süvarilere liderlik etmek için atandı. Süvari saldırısı parlamenterlerin yönünü değiştirdi ancak savaştan çok uzaklaşmaya başladı.

York’un Kaybedilmesi

Prens RupertRupert, 1644’te parlamenter ordusu tarafından kuşatılması olası olan York’a gönderilir. Ancak Temmuz ayında, Marston Moor’daki bir parlamenter ordusu tarafından, York’u ve İngiltere’nin kuzeyini kraliyetçiler adına kaybetti. Rupert 1645 Eylülünde Bristol kentini General Fairfax’a teslim ettiğinde, Charles öfkesini hizmetini reddederek gösterdi. Rupert, 1645 yılının Haziran ayında, kralların yenildiği Naseby Muharebesi’nde yer aldı.

Charles’a meclisle bir antlaşmaya gitmesini tavsiye etti, ancak kral hala kazanabileceğine inanıyordu. 1646 Haziran’ında Oxford’un düşüşünden sonra Parlamento, Rupert ve kardeşi Maurice’i İngiltere’den, Hollanda’ya sürgüne gönderildi.

Denizci Prens Rupert

1649 yılının başlarında, Rupert, Royalist (Kralcı) filoda kalan sekiz geminin komutasını devraldı ve Ormond Marquis’i desteklemek için güney İrlanda’ya gitti. Scilly Adaları’ndaki Royalist garnizonu malzeme ve takviyelerinin temini ile uğraştı. Aldığı gemileri ve yükleri sattı, elde ettiği geliri Royalist savaş çabalarına bağışladı.

Rupert, İspanya’nın güneydoğusundaki Commonwealth admiral Robert Blake ile savaşır. Ancak yenilir. Rupert kaçar ve sonraki on yılını Batı Hint Adaları’nda ve daha sonra Almanya’da geçirdi. 1665-7 İkinci İngiliz-Hollanda Savaşı’nda donanma komutanlığı yaptı. 1665’te Lowestoft savaşında yaralanmış olmasına rağmen, savaşta kritik bir noktadan Hollanda hattını kırdı.

Taktikleri ile St James Günü Savaşında bir sonraki ay Hollanda’ya karşı önemli bir zafer kazandı. 1673’te İngiliz filosunun amiralliğine atandı. Haziran ve Temmuz aylarında Schooneveld ve Texel savaşlarında Hollanda zaferi elde eder. Ardından Rupert aktif deniz komutanlığından emekli oldu. Prens Rupert asla evlenmedi ama geride iki gayri meşru çocuk bıraktı. 19/29 Kasım 1682’de bahar bahçelerinde bir pleurisy nöbeti sonrasında evinde öldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close