Sağlık

Prostat Hastalıkları ve Önlenmesi

Yaşlıları rahatsız eden bir hastalık da, prostat denen cinsel salgı bezinin mikroplanmasıdır. Prostat, sidik kanalının çevresinde ve üst kısımda bulunur; ödevi, biriken spermalı salgıyı, orgazm sırasında dışarı atmaktır. Mikroplanır ve büyürse, idrar kanalını daraltarak işemeyi zorlaştırır. İdrar torbası tümüyle dolunca, bunun basıncı kanalı açmaya yeterlidir, fakat yarım dolu iken basınç düşüktür; kanalı açamaz. İdrar çıkarmanın zorlaştığı bir durumda, prostat iltihaplanması düşünülmeli ve doktora başvurmalıdır.

Prostat HastalıklarıA ve C vitaminleri eksikliğinin prostat mikroplanmasına yol açtığı, deney hayvanlarında gösterilmektedir. Bu çeşit mikroplanmalar, beslenmenin yeniden düzeltilmesiyle iyileşmektedir. Prostatitis denen prostat mikroplanmasının bakımında, günde 200.000 ünite A vitamini ve 400 mg. C vitamini kullanılır. Peklik nedeniyle rektumda sert dışkı bulunması, prostata baskı yaparak, çoğu kez ağrıya yol açar. Bu nedenle, pekliği iyileştirmek amaciyle, özel bir beslenme uygulamalı; yoğurt, pekmez, kepekli ekmek, bira mayası, çiçek tozu, meyva, sebze yenmelidir.

Bu basit değişiklikler çoğu kez prostatit ağrılarını azaltır. (Antibiyotiklerle iyileşmesi tam olmayan bazı prostatitlerde «çiçek tozu» nun yararlı olduğu görülmektedir.)

Yaşlılıkta karşılaşılan birçok problem, iyi düzenlenmiş bir özel beslenmeyle önlenir ve iyileştirilir. Bu problemlerin bir çoğu, 13 ve 14. bölümlerde anlatılmıştır.

Bol Vitaminli Beslenme Sağlık Kazandırır

Bol Vitaminli BeslenmeYaşlı ve özellikle yalnız yaşayan insanın geleneksel beslenmesini; çorba, çay, ekmek, bisküvi, çok pişmiş sebzeler, pilâv, makarna meydana getirir. Bu soy beslenme her yönden eksiktir. Dişleri bozuk olduğu için birçok yaşlı insan salata yemekten kaçınır. Sindirimi zor diye birçok değerli besinden sakınırlar. Şu halde yaşlıların hastalıkları, deney hayvanlarında hastalık meydana getirmek için uygulanan bozuk beslenmeye benzer bir beslenmeye kendiliğinden uyulması sonunda oluşmaktadır. Hastalıkları kendi elleriyle yaratırlar.

Yaşlı insanların özel beslenmesinde geçerli bazı kurallar vardır. Yaşlılıkta hareket azaldığı için, fazla yemek yenirse şişmanlama ve bunun getireceği hastalıklarla karşılaşılır. Bu nedenle, orta yaşa oranla daha az kalori almak gerekir. Tatlılar, unlu ve yağlı hamur işleri, ekmek, makarna soyundan «sağlık yapıcı olmayan» besinlerden kaçınmak gerekir.

Zaten az besin yeneceğinden, gerekli besin cevherlerini az bulunduran hiçbir besin yenmemelı’dir. Bir oturuşta çok yemek yerine, günde altı defa az az yemelidir. Temel öğün, gün ortasında yenir ,iyi çiğnemek mümkün değilse, besinler ezilir, iyice rendelenir, elektrikli bir sıkıcıda özsuları çıkarılır, mikserde karıştırılır ve iyice parçalanır. Barsaklarda gaz oluşuyorsa, iyi çiğnemek ve özsular içmek iyidir.   Hava yutmamak için, meyva ve sebze sularını kamışla içmek yararlıdır.

Çiçek tozu, bira mayası, yulaf ezmesi, kepekli un. Kaymaksız süt, yoğurt, peynir, tahin, pekmez, bal, karaciğer, maydanoz, tere, narenciye gibi değerli besinler her yaşlının araması ve sevmesi gereken özel besinlerdir. Yaşlılara çok gerekli B gurubu ve E vitaminlerini, demir, kalsiyum ve birinci sınıf proteinleri bu besinler sağlar.

Prostat Hastalıkları İçin Önleyici Besinler

ProstatBesin cevherleri içinde önemlilik derecesine göre bir ayırım yapmak ve buna göre beslenmek doğru değildir. Az önemli bazı maddelerin eksikliği de, beden sağlığının bütünlüğünü bozmaktadır. Duvardan bir taşın sökülerek deli kaçılması da bir eksikliktir ve işin kötüsü, onarılmazsa bu delik günden güne büyüyecektir. Bir duvar gibi sağlık da bir bütündür. Bulunması zor olduğu için bazı vitamin ya da madenler öbürlerinden değerli sanılsa da, her zaman bütün besin cevherlerini almaya eşitçe önem vermek doğru olur.

Bazı vitaminlerin eksikliği, önemli bozukluklara yol açar. Tıp bilimi bu değişimleri kesinlikle saptamıştır. Sözgelimi, B1 eksikliğinin beriberi hastalığına, B-2 eksikliğinin deri ve enzim bozukluklarına, B-3 azlığının pellegra hastalığına yol açması kesindir.

Beslenme ‘konusundaki araştırmalar çoğaldıkça, çoğu kez yeterli beslenemediğimiz daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Sözgelimi, pellegra hastalığının kalıcı bazı bozukluklarının da iyileşmesi için B-6 vitamini gerektiği; B-5 ya da pantotenik asitin birçok bedensel olayda iş gördüğü, yeni yeni ortaya çıkarılmıştır. Kolin, inositol, B-6 gibi daha az bilinen B vitaminlerinin etkileri araştırılmış ve yeni özellikleri bulunmuştur.

Halk arasında ün ‘kazanmış «üç büyük» B vitamini «B-1, B-2, B-3» gereksemesi kesinlikle araştırılmıştır, oysa bunlar ölçüsünde öbürlerine de gerek vardır. Vitaminleri bir bir düşünerek besin seçmek ve beslenmeyi düzenlemek oldukça karışık ve zor bir sorundur. Üstün ve doğal besinlerin seçimiyle beslenme kolay bir sorun şekline sokulmalıdır. Çiçek tozu, bira mayası, karaciğer; tahıl kabukları, yağlı tohumlar soyundan B vitaminleri kaynakları, üzerinde az durulan fakat önemli öbür B vitaminleri gereğini de karşılar.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close