Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme ne kadar zor olarak görünse de yaşam tarzı haline getirildiği takdirde daha az sağlık sorunları ve kilo problemleri yaşanır. Diyet programı uygularken her ne kadar hafif ve kalorisi düşük gıdalar tercih sırasına alınsa da bazen bu konuda oldukça hatalı davranılır. Kalori almamak adına öğün atlanmalıdır. Sağlıklı bir diyet programı alınması gereken tüm vitaminleri gıdaları içerir. Fakat tüketilen gıdanın miktarı önemlidir.

Sağlıklı Beslenme Tablosu

Hem sağlıklı beslenip hemde istenilen gıdalar tüketilebilir. Fakat besinin miktarı önemlidir. Günlük beslenme şekli 3 öğün çok miktarda yemek tüketmek yerine 5, 6 öğün küçük porsiyonlar şeklinde olmalıdır. Bu şekilde beslenmek az kalorilidir ve kişiye tokluk hissi verir.

Sağlıklı Beslenme Yiyecekleri

Sağlıklı BeslenmeSağlıklı beslenme konusunda kaloriyi düşürmek adına besinlerde ki yağı kesmek yapılan yanlışların başında gelir. Çünkü vücut belirli miktarda yağa ihtiyaç duyar. Bununla birlikte vücutta zararlı olan yağları yok etmeye yardımcı olur. Özellikle Omega 3 yağ asitleri dengeyi sağlar. Zeytinyağı, avokado, fındık, fıstık, tohum, keten tohumu ve yağlı balıklar Omega 3 içerir.

Sağlıklı Beslenme ve Proteinin Önemi

Kas kütlesini korumak adına ve düzgün işleyen sinir sistemi için protein şarttır. Belirli miktarda protein almak gerekir. Fakat içeriği oldukça yağlı olduğu için sindirim ve bağırsak problemlerine de neden olduğu için sebze proteinleri tüketmek daha sağlıklıdır. Sebze proteinleri bağırsakta oluşan bakteri florası üretiminde rol alan lif ve antioksidanları içerir.

Sağlıklı Beslenmede Tatlı Ve Şeker Tüketimi

Fazla miktarda tatlı ve şeker tüketimi kilo almayı kolaylaştırırken sağlıklı beslenmenin de önüne geçer. Metabolik bozukluklara neden olduğu gibi kanser hastalığına kadar zararlar oluşturabilir. Şeker ne kadar tüketilirse o kadar çok bağımlılık yapar ve vücut daha fazlasını ister.

Tuz Tüketimi

Sağlıklı beslenirken günlük tüketilen tuz miktarı kontrol altına alınmalıdır. Çünkü sıvı tutumu, hipertansiyon ve enflamatuar gibi hastalıklara yol açar. Tuz tüketmek yerine zerdeçal gibi çeşitli otlar kullanılabilir.

Su Tüketimi

Doktorlarında önerisiyle sağlıklı beslenme adına her gün günde 8 bardak su içilmelidir. Böylece vücut nemli kalır ve sistematik olarak fonksiyonlar daha düzenli işler. Ayrıca vücuttaki serbest radikallerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Sağlıklı Beslenme ve Organik Gıda Tüketimi

Organik gıda tüketerek vücudun alması gereken tüm vitaminler karşılanır. Bu gıdalar yetiştirilirken herhangi bir işleme tabi tutulmadığı için güvenle tüketilebilir.

Çiğ Sebze Ve Meyvenin Önemi

Çiğ sebze ve meyveler en yüksek konsantrasyona sahiptirler. Bu nedenle vücut için paha biçilmez önem taşırlar. Kilo vermeye yardımcı olurken sindirim sistemini rahatlatırlar. Çiğ sebze ve meyveler detoks olarak ta tüketilebilir.

Sağlıklı Beslenmede Altın Kurallar

Sağlıklı beslenme hakkında bilinmesi gereken önemli kurallar vardır bunlardan biriside besinde çeşitliliktir. Doğru bilinen yanlışların düzeltilerek sağlıklı beslenme programı hazırlanmalıdır. Sağlıklı beslenmede bilinmesi gereken altın kurallar şöyledir;

 • Günlük programlarda tam tahıllı besinlere yer verilmelidir.
 • Düzenli ve bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Yağ, besinlerin arasından çıkarılmamalı fakat azaltılmalıdır.
 • Şekerli besinlerden uzak durulmalı
 • Tuz miktarı en aza indirilmelidir.
 • Günlük olarak egzersiz yapılmalı spor ihmal edilmemelidir. Öğün atlamadan düzenli ve dengeli beslenilmelidir.
 • Yeteri kadar su tüketilmelidir.
 • Lif tüketimi artırılmalıdır. Bu sayede tokluk hissi artar ve sindirim sistemi çalışır.
 • İşlem görmüş paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar vücudun metabolizmasını olumsuz etkilediği gibi Obezite’ye de neden olur.
 • Alkolden uzak durulmalıdır. Çünkü insülin direncini düşürür ve karaciğeri yağlandırır. Alkol kronik hastalıklara neden olmaktadır.
 • Sağlıklı beslenmede en önemli etkenlerden biri kullanılan yağlardır. Kullanılan yağ türü bitkisel olsa bile içeriğinde mutlaka hidrojenize ve kısmen hidrojenize yazılıysa o yağ kesinlikle tüketilmemelidir.
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close