siyaset

Seçim Afişi Nedir?

Belirli bir politik kampanya türünü desteklemek veya desteklemek için kullanılan çeşitli renkler, materyaller, seçim sloganları, şekiller, boyutlar ve stillerden oluşturulan ve tasarlanan bir afiş türüdür. Seçim afişi, seçimi etkileyen en önemli alanlardan biri olarak görülüyor. Her yerde bulunmasından dolayı, seçim posteri, politik zemini ayakta tutmanın ve seçmenleri etkilemenin etkili bir yoludur.

Seçim Afişi Nedir?Seçim Afişi Nasıl Hazırlanır?

Seçim afiş tasarımı, meşakkatli bir iştir. Film afişine kıyasla daha basit ve vurucu olmalıdır. Bir seçim afiş hazırlamak için bazı öneriler şunlardır;

Adınızın her bir harfini olumlu bir anlamla bağlayın.

Adayın adının harflerinin, bir liderin içinde görmek istediği niteliklerle bağlantılı olduğu bir kampanya posteri hazırlayabilirsiniz. Örneğin, adayın adı ‘GAYE’ ise, harflerin aşağıdaki şekilde atanmış olduğu bir poster oluşturabilirsiniz: G- Güçlü A- Akıllı Y- Yeminli E-Enerjik.

Akılda Kalıcı Slogan

Akılda kalıcı sloganlar harika posterler yapabilir. Hayal gücünüzü kullanın ve iyi bir mesajla birlikte adayın adını içeren esprili bir slogan yaratın.

Yüz ve İsim

Seçim afişinin birincil işlevi, diğer insanlar tarafından bilinen bir adayın kimliğini yapmaktır. Adayın yüzü branda afişin üstüne basılmış, basit bir ‘Oy Ver’ ile birlikte bile hazırlanabilir. Adayın isminin ardından, aday olan kişinin ilk önce yüz ve ismiyle bilmesi gerektiğinden, bilmeniz gereken en basit afiş hazırlama yoludur.

Problemlerin Üstünde Dur

Seçim afişi için bir başka önemli fikir ise, halkın endişe duyduğu konular hakkında adayın vaatlerini seslendiren mesajlar yazmaktır. Bazı sorunları gündeme getiren sorular adayların isimlerini takip eden afişler aracılığıyla sorulabilir. Bu bir designer için photoshopta çok basit bir işlemdir. Temelde adayları posterlere koyabilirsiniz. Bu alıntıların güçlü ve keskin olması gerekiyor.

Bağlantılı Afişler

Karşılaştığım en ilginç fikirlerden biri, önemli konular hakkında kısa ve sivri sorular sormak için ardı ardına yerleştirilen bir dizi seçim afişiydi. Sonunda adayın fotoğrafını içeren bir bez pankart ve ‘Cevapları olan kişiye oy verin!’ Buradaki fikir, sizin için oy verecek olan arkadaşla doğrudan konuşmaya girişmektir.

Geçmiş Çalışmalarınız Konuşsun

Yine aynı aday için bir görevliyseniz, adayınızla ilgili iş ve hedefleri gösteren posterler yapabilirsiniz. Bir fotoğrafın, aday isminin ardından ‘Seni Yücelten Kişilere Oy Ver’ gibi küçük bir başlık ile yapılan iş için konuşmasına izin verebilirsiniz. Alternatif olarak, verilen tüm sözlerin bir kontrol listesi olabilir, temsil ettiğiniz ve ‘Temsil Edenler…’, ardından ‘Oy Ver …’.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close