Yaşam

Seferihisar Tatil İmkanları

Ege Bölgesi’nde tatil yapmak üzere plan yapmaya başlayan tatilseverlerin işleri gerçekten kolay değildir. Çünkü Ege’de tatil yapılabilecek çok fazla sayıda il ve ilçe vardır. Bu kadar seçeneğin olduğu bir yerde, seçim yapmak elbette kolay olmayacaktır. Neyse ki İzmir ili kendisini diğer illerden bir adım öne çıkararak bu kararsızlığın bir nebze de olsa ortadan kalmasını sağlamaktadır. İzmir’in 30 ilçesi arasında parlayan bir yıldız gibi kendisini belli eden bir ilçe bulunmktadır. Seferihisar, İzmir il merkezine 45 km mesafede bulunan bir ilçedir. Seferihisar’da tatil yapmak isteyenlerin kente ulaşımları da çok kolay olmaktadır. İlçenin, Adnan Menderes Havalimanı’na uzaklığı 40 km, İzmir şehir merkezinde bulunan tren garına ise uzaklığı 40 km’dir. İlçeye ulaşımın bu derece rahat olması nedeniyle, ilçe özellikle turizm mevsiminin hacmen yükseldiği yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçiyi toplamaktadır. Seferihisar’da tatil yapmak ilk defa deneyimleyenler için de, yeniden gelenler için de bambaşka bir tatil anlamı taşıyacaktır.

Seferihisar Nasıl Bir Tatil Yeridir

Seferihisar Tatil İmkanlarıHer şeyden önce Ege’nin en değerli ili olan İzmir’e bağlı olması nedeniyle, oldukça gelişmiş bir ilçedir. Zira İzmir’in kazandığı değerlerin tamamı, ilçelerine de paralel bir şekilde yansımaktadır. Bu ilçe genellikle sene boyunca sıcaklığını korumakta, yıllık olarak 16-17 derecelik bir sıcaklık ortalamasına sahip olmaktadır. Yaz mevsiminin ortalarında ise bu sıcaklık 35 derecelere kadar çıkmaktadır.

Seferihisar’da tatil yapmak, ağırlıklı olarak dinlenmeyi seven tatil severleri için uygundur. Zira ilçe daha çok doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Gece hayatı da bulunan Seferihisar, bu konuda diğer tatil beldelerine göre bir miktar daha kısıtlı imkan sunmaktadır.

Seferihisar’ı İzmir’in diğer ilçelerinden hatta Türkiye’deki tüm ilçelerden ayıran en önemli özelliği; Türkiye’nin ilk CittaSlow kenti seçilmesidir. CittaSlow, Türkçe’ye çevrildiğinde Yavaş Şehir anlamına gelmektedir. 1991 senesinde İtalya’da kurulan CittaSlow birliği, yavaş yaşamanın önemine vurgu yapan ve dünya üzerinde yavaş yaşamaya uygun olan yerleri belirleyen bir birliktir. Seferihisar ilçesi CittaSlow olarak seçilen ilk Türk kenti olarak dünya üzerinde de tanınan bir hale gelmiştir.

Tarihi Yerleri

İzmir’in hatta Ege Bölgesi’nin hemen her yerinde olduğu gibi Seferihisarda’da bol miktarda tarihi mekan bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda en eski yerleşim yerinin M.Ö. 2000 yılında Giritliler tarafından oluşturulan Teos olduğu anlaşılmıştır. Tüm araştırmalara rağmen Seferihisar’ın nasıl kurulduğuna dair net bir bilgiye ulaşılamamıştır. En yüksek ihtimal, kentin Roma’lılar tarafından bir savaş sırasında konaklama yeri olarak belirlenmesi ile yaşam alanı olmaya başladığı şeklindedir. Tarihi süreç içerisinde pek çok değişim geçiren bölge, 1884 yılında belediye olmuştur ve o günden bu yana da belediye olarak varlığını sürdürmektedir.

Seferihisar’da tatil yaparken ilçede nereleri gezmeniz gerektiğini ister internet üzerinden araştırın, isterseniz de yöre halkına sorun size mutlaka Teos Antik Kentini görmenizi söyleyeceklerdir. M.Ö 1000 yılı civarında Giritler’in inşaa ettiği antik kent, ilerleyen dönemlerde İyonyalılar’ın hakimiyetine geçmiştir. Dionysos Tapınağı’nın da bu dönemde Şarap Tanrısı Dionysos’a adanmak üzere yapıldığı kayıtlarda geçmektedir. Antik kentin içerisinde bulunan amfi tiyatro ise tarihi dönemlerde sanata verilen önemi gözler önüne seriyor.

Bir kentin tarihinden bahsedilip de, oranın bir kaleye sahip olmaması mümkün değildir. Seferihisar Kalesi de savunma amacıyla Selçuklular tarafından inşaa edilen bir kaledir. Kale Osmanlı Devleti Dönemi’nde Teos Antik Kenti’nde  bulunan taşlardan yeniden inşaa edilmiş ve deniz üssü haline getirilmiştir.

Seferihisar Plajları

Seferihisar’ın denize girmek için seçilebilecek en iyi yerlerden birisi olduğunu söylersek rakamlar da bizi fazlasıyla doğrulayacaktır. Zira belediye dahilinde 13 adet mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Bu plajlarda tam olarak 10 tanesi belediyeye ait halk plajıdır. Bu kadar çok sayıda belediye halk plajı olması açısından da Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Plajların her biri birbirinden güzel olduğu için şu plajı tercih edin demek pek mümkün değilse de, genellikle tercih edilen ilk plaj Büyük Akkum Halk Plajı olmaktadır. Ege’nin içerisinde olmak bile pek çok tatilci için yeterli olmakta iken, bir de Ege’nin serin sularının keyfini mavi bayraklı plajlarda çıkarmak tatilin keyfine keyif, kalitesine kalite katacaktır. Seferihisar’da tatil yapmak gerçek anlamda iyi bir tatil yapmak anlamına gelmektedir.

Yeme- İçme

Kıyı kenti olan hemen her yer gibi Seferihisar’da da karşınıza bolca çıkacak olanlar balık restoranları olacaktır. Seferihisar’ı ayıran konu balıklarından çok doğallığıyla nam salmış olan pazarları olmaktadır. Özellikle organik kavramının giderek yaygınlaştığı günümüzde Seferihisar’da Pazar günleri kurulan Sığacık Pazarı, köy halkının ürettiği doğal ürünleri tüketiciler ile buluşturmak amacı gütmektedir. Pazarda bulunan ürünlerin yoğun talep görmesi nedeniyle, pazarı sabah saatlerinde ziyaret etmenizde fayda bulunmaktadır. Malum hem temiz hava, hem doğal gıda olunca insan normalde yediğinden çok daha fazlasını yemekten kendini alı koyamamakta, fazla gıdanın ardından tatlı bir pişmanlık da bazen bünyenizi kaplayabilmektedir.

Konaklama Olanakları

İlçe, turizmin oldukça geliştiği bir yer olması nedeniyle, bölgede bulunan konaklama tesisleri de oldukça gelişmiş durumdadır. Tatil planı yaparken Seferihisar’da bulunan konaklama tesislerini internet üzerinden araştırmanız ve kararınızı gitmeden önce vermeniz sizin için faydalı olacaktır. Zira Seferihisar’da tatil yapmak isteyen çok sayıda kişi olduğu için, otellerde yer bulamamanız söz konusu olabilmektedir. İnternetin nimetlerinden gezerken de faydalanmanız rahat bir tatil yapabilmeniz için çok akıllıca bir hareket olacaktır.

Seferihisar Belediyesi de tatil yapmak için kente gelen tatilcilerin memnun ayrılmaları için elinden geleni yapmaktadır. Bu açıdan web sitelerine ‘Belediye başkanı Olsam’ şeklinde bir link koyan Belediye, herkese dolaylı da olsa belediye hakkında karar verme şansı tanımaktadır.

 

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close