Büyük Komutanlar

Selahaddin Eyyubi Kimdir

Selahaddin Eyyubi Nerelidir

Sünni, Kürt askeri bir ailede doğan Selahaddin Eyyubi, Suriye-Kuzey Mezopotamya askeri lideri Nur al-Din’e bağlı olarak Müslüman toplumda hızla yükseldi. Arapça, Salah’l-Yusuf ibn Ayyūb

Askeri Kariyeri

Selahaddin EyyubiMısır’a (Şii Fatimid hanedanlığı tarafından yönetilen) üç sefere katılan Selahaddin Eyyubi, 1169’da askeri seferi güçlerinin başına geçti. Kahire’deki Halifeye Vezir (wazir-danışman) atandıktan sonra Fatımi’nin Sahra-altı piyade köle güçlerini ortadan kaldırır.

Son olarak, 1171’de Şii Fatimid Halifeliği, Bağdat’ta Sünni halifenin tanınmasıyla birlikte Selahaddin Eyyubi tarafından sona erdirildi.

Askeri Faaliyetleri

Her ne kadar Mısır, mali desteği için birincil kaynak olmasına rağmen, Selahattin Eyyubi 1174’ten sonra Nil Vadisi’nde neredeyse hiç vakit geçirmemiştir. Selahattin Eyyubi, hayranlık uyandıran çağdaşlarından birine göre, Suriye’nin fethi için Suriye’nin zenginliğini kullanmıştır.

Dindaşları ile Savaşarak Büyür

Selahaddin Eyyubi’in 1174’ten 1187’ye kadarki faaliyetlerinin büyük bir kısmı diğer Müslümanlarla savaşarak ve sonunda Halep, Şam, Musul ve diğer şehirleri kontrol altına alarak geçirir. Ailesinin üyelerini bir çok valiliğe atayarak, Mısır, Suriye ve hatta Yemen’deki Ayyubiler olarak bilinen bir hanedan kurmaya yöneldi. Aynı zamanda Müslümanlara karşı savaşmak için güçlerini serbest bırakmak için haçlılarla ateşkes yapmaya istekliydi. Kudüs Selahattin Eyyubi’in ordusuna 2 Kasım 1187’de teslim oldu

Ne İçin Savaştı

Selahaddin Eyyubi, Orta Doğu’daki Latin politik ve askeri kontrolü, özellikle de Kudüs üzerindeki Hıristiyan kontrolü ortadan kaldırmak için kutsal bir savaş başlattı. Hattin Muharebesi’nden sonra, zamanın baskın askeri teorisini takip eden Selahattin Eyyubi, mümkün olduğu kadar zayıf Hıristiyan merkezlerine karşı hızlı bir şekilde hareket etti.

Teslim olunduğunda cömert şartlar sunarken, uzun kuşatmalardan kaçınıyordu. Bu politika, 1187 yılının Ekim ayında Kudüs’ün barışçıl Müslüman kurtuluşu da dahil olmak üzere, hemen hemen her haçlı sitenin hızlı bir şekilde fethine yol açmanın avantajına sahipti.

Üçüncü Haçlı Seferi (1189-1191)

Haçlı askerleri tarafından takviye edilen Hıristiyan güçler, Acre’deki Müslümanları kuşattı, Mısır donanmasının büyük kısmını tahrip etti ve Aslan Yürekli Richard’ın önderliğinde şehri ele geçirdi ve şehir ahalisi Müslümanlar katledildi.

Selahaddin Eyyubi, yeni haçlı kuvvetleriyle doğrudan bir savaştan kaçınarak, Kudüs ve Suriye ve Filistin’deki Müslümanların kontrolünü koruyabildi.

Batı Anlayışında Saladin

Selahattin Eyyubi’nin (Saladin) cömertlik, dindarlık ve kutsal bir savaşın daha yüksek ilkelerine bağlılığı konusundaki itibarı, Müslüman kaynaklar ve onu, Hector, Aeneas ve Sezar’ın şirketine “erdemli bir putperest” olarak yerleştiren Dante dahil olmak üzere birçok Batılı tarafından idealize edilmiştir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close