siyaset

Slogan Nedir?

Slogan, bir diğer adıyla Motto, bir ürünün veya firmanın misyonunu özetleyen ve daha unutulmaz kılan bir logo veya markaya eşlik eden basit ve akılda kalan ifade demektir ve (uzun bir süre boyunca tutarlı bir şekilde kullanıldığında), kimliğinin veya görüntüsünün önemli bir bileşeni haline gelir. Ayrıca catch line, strap line, or tag line da adlandırılır.

Nasıl Harika bir Slogan Hazırlanır?

Basitçe üç adımı vardır;

  • Unutulmazlık

Slogan NedirSlogan hızlıca tanınabilir mi? Müşteri sadece bir ya da iki saniye düşünmek zorunda kalacak mı? Kısa, akılda kalıcı birkaç kelime reklamlarda, videolarda, posterlerde, kartvizitler, afişlerde ve diğer yerlerde, size, uzun bir yol kat ettirebilir

  • Önemli bir faydası olduğunu belirtmek

Pazarlama tavsiyesini hiç duydunuz mu?, “Sığır eti değil, bifteği satın”? Bu, sloganlara mükemmel bir şekilde uyan özelliklerin değil, faydaların satılması demektir. Harika bir slogan, bir şirketin veya ürünün faydalarını izleyicilere açık hale getirir.

  • Markayı farklılaştırmak

Hafif biranız en lezzetli mi? Ya da belki en az kalori? Ürününüzü veya markanızı rakiplerinden ayıran nedir? Bunu anlatın!

Slogan Örnekleri

Örnek sloganlardan yola çıkmak iyi bir fikir olabilir, belki de yeni bir iş için fikir edinmek veya belki de bir çeşit kampanya başlatmak için bazı akılcı sloganlar arıyorsunuzdur. Fikir almanın harika bir yolu, diğer akılda kalıcı sloganlara fikirler bulmaktır.

Akılda kalıcı sloganlar için fikirler

Akılda kalıcı ve yaratıcı sloganlar reklamcılıkta oldukça yaygındır. Geçmişte ürünleri satmak için kullanılmış olan birkaç adet ‘marka sloganlar’:

  • Ben onu seviyorum (McDonalds)
  • Sadece yap. (Nike)
  • Dünyadaki en mutlu yer (Disney World)
  • Bu gerçek bir şey (Coca-Cola)

Siyaset için Slogan

Siyasi sloganlar, seçim sloganları veya “tag lines” kampanyanızın çok önemli öğeleridir. Siyasi kampanya sloganları, seçmenlerin adınızı ve kampanya platformunuzu hatırlamasını kolaylaştırır. Kampanya sloganı, temel olarak kampanyanızın ne hakkında olduğunu açıklayan bir ifadedir. En akılda kalıcı sloganlar özlü, kısa ve basit olurlar. Kısa sloganların hatırlanması daha uzun sloganlardan daha kolaydır, ancak sloganların da hassas olması gerekir. Kampanyanızı veya misyonunuzu mümkün olduğunca az kelime ile tanımlamaya çalışın. Seçim afişlerinde sloganlarınızın tasarımına dikkat edin.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close