Medya

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, fikirlerin ve bilgilerin paylaşılmasını, sanal ağların ve toplulukların oluşturulmasını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojidir. Tasarım dolayısıyla sosyal medya internet tabanlıdır ve kullanıcılara kişisel bilgilerini, videolarını, fotoğraflarını vb. diğer içeriklerini kolayca elektronik ortama iletilmesini sağlar. Kullanıcılar web-tabanlı yazılım ya da web uygulaması aracılığıyla bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon aracılığıyla sosyal medya ile iletişim kurarlar. Sosyal medya, insanların arkadaşlarıyla ve aileleriyle etkileşimde bulunduğu, daha sonrasında da müşterilere ulaşmak için popüler yeni bir iletişim yönteminden yararlanmak isteyen işletmeler tarafından benimsenen bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Sosyal medyanın gücü, aynı zamanda sosyal medyayı kullandıkları sürece dünyadaki (veya çok sayıda kişiyle) kimseyle bilgi bağlama ve paylaşma yeteneğidir.

Sosyal Medya NedirEn çok bilinen ve kullanılan sosyal medya siteleri ve sosyal medya platformları; Facebook, Twitter, Blogspot, Tumblr, Reddit ve Instagram’dır.

Sosyal Medya Yararları

Sosyal medyanın yararları ve zararları, göreceli olarak, sık sık tartışılan bir konudur. Sosyal medyanın bazı yararları arasında, kullanıcıların uzaklarda yaşayan ve benzer fikirlere sahip insanlarla bağlantı kurabilmesini ve genellikle ücretsiz olan iş bağlantılarını genişleten, arkadaşlarıyla ve aileleriyle rahatça iletişim halinde olma yeteneği bulunmaktadır. Sosyal medyada sosyal ve politik konularda farkındalığı artırmak ve gösteriler düzenlemek için kullanılmıştır. Sosyal medyanın sıkça bahsedilen dezavantajları arasında gerçek dünyadaki bir azalma, kişisel bağlantılar ve siber zorbalık, taciz, korsanlık ve diğer gizlilik kaygılarının olasılıkları sayılabilir.

Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal medyadaki hesaplar, varlığınızı yönetmeye, geri dönüş aldığınız konularda yanıt vermeye ve yeni içerik üretmeye bütçe ayırmanız gerekir. Bu, işe alma ve eğitim personelini, ücretli reklamlara yatırım yapmayı ve video veya resim içeriği oluşturma maliyetlerini ödemeyi de içerebilir. Bununla beraber, yatırım geri dönüşünü, sosyal medya reklamcılığı tarafından üretilen çevrimiçi satışlar açısından ölçmek kolay olsa da, daha az somut fayda vardır. Sosyal medyanın getirebileceği marka bilinirliği ve itibarı üzerinde parasal bir değeri ölçmek ve yerleştirmek oldukça zor olabilir. Sosyal medyanın satışları nasıl etkilediğini bilmek zor. Ayrıca Sosyal medya etkisiz olarak kullanılabilir. Örneğin, müşterileri ile etkileşimde bulunmadan satış yapmak için ağı kullanmak veya olumsuz geri dönüşlere yanıt vermemek, itibarınıza zarar verebilir.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close