Büyük Komutanlar

Thomas Fairfax

Oliver Cromwell’in sonradan liderliğini üstlendiği İngiliz iç savaşında ordu komutanlığı için en uygun isimlerden biri olduğunu savaş sırasında göstermiştir. Ancak Sir Thomas Fairfax, hiçbir zaman Monarşi yanlılığından vazgeçmemiştir. Savaş sırasında Parlamentoda şunlar söylenmiştir. Biz Kral’ı bin kere de yensek o yine de kral ve fakat o bizi bir kere yense hepimizi idam ettirebilir. Monarşist zeka bu, Fairfax’te muhtemelen böyle düşünmüş olmalı.

Thomas Fairfax Hayatı

Thomas Fairfax, 17 Ocak 1612’de Kuzey Yorkshire’daki Denton’daki aristokrat bir ailede doğdu. Cambridge Üniversitesi’nde eğitim gördü ve ardından Hollanda’daki Protestan mezhebine karşı savaşmak için gönüllü oldu. Ancak yazdığı mektuplar ile Parlamento tarihinin o günlerine ışık tutan izlenimlerini de bize aktarmıştır.

Thomas FairfaxSiyasi Hayat

Sir Thomas Fairfax, parlamentoda başarı gösteren figürlerden hiç olmadı. Ancak Lord Sheffield’in kızı ile evlendikten sonra siyasette desteklenerek bazı önergeler vermesi sağlanmıştı.

Askeri Hayatı

Fairfax, 1630’larda yerel yönetimde aktif bir rol oynamış ve Bishops Savaşları sırasında babasının milis alayının komutasını devralmış, ancak Uzun Parlamentodaki radikallerin yanında yer almış ve kuzeydeki milletvekilleri komutanlığına atanmıştır.

1639’da İskoçlar’a karşı I Charles’ın emrinde görev yapmış ve kral tarafından şövalye ilan edilmiştir. 1642’de İngiliz İç Savaşı patlak verdiğinde babasıyla birlikte Parlamenter güçlere katılmıştır. Kralcı güçlerin yenilgisinde önemli bir rol oynamıştır.

1644’te Marston Moor Savaşı

1645’in başlarında, parlamento yeni, daha profesyonel bir ordu kurmaya karar verdi ve Fairfax, süvari grubundan sorumlu Oliver Cromwell ile komutanlık yaptı. Fairfax, Yeni Model Ordusu’nu disiplinli bir mücadele gücüne dönüştürdü ve Haziran ayında ordu Naseby’deki Kralcıları (Royalistler) ağır bir yenilgiye uğrattı. Fairfax, 1640’da Charles I’nin infazına karşı çıktı. Ertesi yıl, Cromwell’in İskoçya’ya karşı savaşını onaylamadığı için komutanlıktan istifa etti. Daha sonra kamusal yaşamdan çekildi.

Kralcı Fairfax’in Ölümü

1660 yılında Fairfax, monarşiyi yeniden kurma girişiminde bulunan General Monck’u destekledi. Fairfax daha sonra Yorkshire’a emekli oldu ve 12 Kasım 1671’de öldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close