Sağlık

Ülser

Mide ve barsak yaraları ülser olanlar için düzenlenen diyetler kadar yetersiz rejimlere çok ender rastlanır. İki saatte bir süt ve kaymak alınmasını öğütleyen Sippy rejimi ilk olarak 1886’da kullanıldı ve bugün de birçok yerde bu rejime uyulmaktadır. Dayandığı prensipler sağlamlığını korumaktadır.

Ülser, bulunduğu yer nedeniyle fazla ağrı verebilir ve eğer üzerinde durulmazsa çok önemli sonuçlar doğurabilir. Normal işleyen mide, etkili bir asit olan HCL salgılar, fakat sağlıklı mide ve barsak çeperleri kalın bir mukoza tabakasıyla bu asitten korunur. Fakat yaralı yer, kendisini koruyacak mukozayı yapamaz ve kuvvetli asitin etkisiyle de çabucak iyileşemez.

ÜlserÜlser Tedavisi

Ülserlilerin iki saatte bir süt içerek kaymak yemelerinin nedeni, süt proteini ile asitin birleşerek etkisiz duruma sokulması ve kaymağın yararı da asitin akmasını önlemektir. Böylece iyileşmesine zaman kazandırır. Ülserini iyi etmek isteyen insan, iki saatte bir, ortalama bir bardak süt içmelidir. Eğer kilosu fazlaysa, kaymağı alınmış süt de kullanabilir, fakat sütün miktarını arttırmalıdır; çünkü yağ azlığı, HCL etkisini bastırmada fazla süt içilmesini gerektirir. Ağrı fazla ise, saat başında yarım bardak süt içilmelidir.

 

Süt Rejimi ve Ülser

Süt rejiminin olumsuz yanı, vitamin ve madenlerce yetersiz oluşudur. Amerikan Tıp Derneği yayın organında, süt rejimine bağlı kalan hastalarda “beriberi, iskorbit” gibi B-1 ve C vitamini yoksunluğundan oluşan hastalıklar görüldüğü açıklanmıştır. Ülserde özel beslenmenin tam olarak düzenlenerek iyileşmenin çabuk ve kesinlikle sağlanması için, süt ve kaymak rejimi geliştirilmelidir.

Mide asidinden koruyucu olarak yemek aralarında kullanılan süt içine, bira mayası ya da çiçektozu eklenerek, B vitaminlerince eksiksiz duruma getirilebilir. Kaymaklı sütün fazla kalori taşıdığı düşünülürse, yağsız süt tozu ile süt zenginleştirilebilir. Bu karışım proteince zengindir ve kaymak eksikliğini aratmaz. Asite karşı koruyucu protein yönünden beyaz peynir de çok iyidir; peynirin tuzunu almak gerekmez. Izgarada pişmiş körpe dana ciğeri de sık sık yemeklerde bulunmalıdır. Bu özel beslenmede protein, B vitaminleri ve A vitamini tam olarak bulunur.

ÜlserÜlserliler, sağlıklı insanlar gibi meyvelerden C vitamini alamazlar. Bununla birlikte bazı sebzeler iyi bir C vitamini kaynağı olabilir. Selülozlu oluşları nedeniyle yenmeleri sakıncalı olduğu için, özsuları çıkarılarak büyük yarar sağlanır. Ülserliler için bir elektrikli sıkıcı en gerekli araçlardan biridir.

Lahana, kereviz yaprağı, ıspanak, havuç ve tere, C vitamini ve klorofil kaynağıdır; bu sebzelerin posasız özsuları çıkarılabilir. D vitamini için balık yağı kapsülleri alınabilir. Demir, bakır ve A vitamini kaynağı olarak yumurta iyi bir besindir; katı ya da rafadan yenebilir; yağsız olarak peynirli omleti yapılabilir. Yoğurt, ülserli için harika bir besindir; proteini, midede küçük pıhtılar meydana getirir ve asitin kendisini iyice sarmasını sağlar; bu nedenle sindirimi kolaydır.

Meyve ve sebzeler, çok az su içinde püre haline getirilerek suları süzülmeden yenebilir ; pişirme suyunun atılmasıyla kaybolan vitamin ve maden kayıpları önlenmiş olur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close