Yaşam

Uruguay

Uruguay Nerede

Güney Amerika’da bir ülke. Güney Amerika’nın güneyinde kurulmuştur. Batı yakasında bulunan Uruguay iklimi ile bitki örtüsü ile oldukça ilginç bir yapıdadır.

Erken Uruguay

Uruguay1516’da Juan Díaz de Solís adında bir İspanyol Uruguaya ulaşan ilk Avrupalı oldu. 16. yüzyılda Portekiz, Brezilya’yı Portekiz alırken Arjantin’i aldı. Ancak 1726’da İspanyol Uruguayı Montevideo’yu kurdu. 1811’de Uruguaylılar, José Gervasio Artigas liderliğindeki İspanyol egemenliğine karşı ayaklandılar. Ancak 1821’de Brezilya Uruguayı ilhak etti. Ülke sonunda 1828’de bağımsızlığını ilan etti ve 1830’da bir anayasa kazandı.

Maalesef 1839’da, Blancos (Beyazlar) ve Colorados (Kırmızılar) arasındaki feci bir iç savaşta yerle bir olmuştu. 1852’de Colorados Uruguayın kontrolünü ele geçirdi. Sonra 1865-1870’te Paraguay’a karşı bir savaşta Brezilya ve Arjantin’e katıldı.

1900 itibariyle nüfusu 1 milyona çıktı. 1903’te Jose Batlley Ordonez, Uruguayın başkanı oldu. 1903’ten 1903’e ve yine 1911-1915 yılları arasında cumhurbaşkanıydı. Ordonez bir reformcuydu ve Uruguayda bir refah devleti kurdu. 1932’de Uruguaydaki kadınlara oy hakkı verildi.

Modern Uruguay

İkinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız kaldı. Sonra 1950’lerde yün fiyatları düştü ve Uruguay ekonomisi çok fena bir darbe aldı. 1960’larda, Tupamaros olarak adlandırılan Marksist bir kentsel gerilla hareketi Uruguayda faaliyete başladı. Sonunda 1973’te ordu bir darbede iktidarı ele geçirdi. Uruguaydaki askeri diktatörlük 11 yıl sürdü. 1980’lerin başlarında Uruguay ekonomik bir kriz yaşadı ve 1984’te rejime karşı birçok protesto düzenlendi. Sonunda 1985’te sivil yönetime geri döndü.

Uruguay Gezilecek Noktalar

Muhteşem atmosferik eski sömürge kasabalarından, dünya standartlarında tatil otellerine ve harika golf sahalarına. Kaplıcalardan harika plajlara. Yemyeşil üzüm bağlarına varan oldukça doyurucu bir ülkedir.

El değmemiş sömürge kasabalarını seviyorsanız, İspanyol etkisinin günlerinin yeniden gözlerinizde canlanmasını istiyorsanız Uruguay’ın çoğunu son derece fotojenik bulacaksınız. Eğer daha az bilinen, ama son derece iyi hazırlanmış şarapların sevgilisiyseniz veya basitçe üretilen harika yiyecekleri takdir ediyorsanız, burada kontrolden çıkabilirsiniz.

Uruguay’ın Tipik Yemekleri ve Tatlılar

Uruguaylı mutfağının, özellikle İtalya ve İspanya’dan çok miktarda Avrupa etkisi vardır, ancak ülkenin bol miktarda sığır eti (ve süt) üretimi nedeniyle daha fazla et ürünleri yapılan yemekler çoğunluktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

Asado: Uruguay’daki en popüler yemeklerden biri Asado veya Barbekü’dir. Ancak evlerde yapılan barbekü gibi de değildir. Burada çok daha büyük bir et çeşidi (her tür kesim) sunulacak ve genellikle organ parçaları da ızgarada pişirilecek.

Asado con cuero (deride saklı / saklı): Bu, tüm inek veya koyun, “deri ve tüm” (iç kısımlarda olmasa bile) pişirmeyi içerir. Alevlerin yakınında bir haç üzerinde hayvan göreceksiniz.

Chivito: Dilimlenmiş biftek, jambon, peynir, yumurta ve mayonez ile geleneksel Uruguaylı bir sandviç.

Choripán: Küçük bir baget tarzı ekmek içinde sıkışmış ızgara chorizo (gurme sosis).

Empanadas Gallegas: Ton balığı, soğan ve biberle dolu bir balık pastasıdır. Adı, bu yemeği Uruguay’a getiren Galiçyalı göçmenlerden geliyor.

Fainá: İnce nohut unu ekmeği, sıklıkla fugazza ve “metrede pizza” ile servis edilir.

Milenesa: Buruşuk ve kızartılmış sığır eti (veya tavuk). Wiener şnitzeline benziyor.

Pizza por metro: Kelimenin tam anlamıyla “pizza”, geleneksel bir Uruguaylı Pizza, tipik bir pizzaya benzer. Çeşitli kepçelerle büyük kil fırınlarda pişirilir.

Alfajores: İki kurabiye arasına dulce de leche ile doldurulur ve çikolata ile kaplanır.

Arroz con leche: Sütlaç

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close