Medya

Viral Reklam

Bu yazımızda size, viral reklam nedir? nasıl yapılır? faydaları vb konulardan bahsedeceğim. Malumunuz, THY ve Gittigidiyor viral reklamları sonrası oldukça popüler hale gelen bu pazarlama yöntemini size kısaca açıklayalım istedik.

Viral Reklam Nedir?

Viral Reklam Nedir?

 

Viral pazarlama, bir ürünü tanıtmak için mevcut sosyal ağları kullanan bir iş stratejisidir. Kavram, tüketicilerin bir ürün hakkındaki bilgileri, sosyal ağlarındaki diğer insanlarla, bir virüsün bir kişiden diğerine yayıldığı şekilde yaymaları demektir. Viral reklamın en önemli unsurlarından biri kullanıcıların çoğunlukla bir viral reklamın parçası olduklarından haber dar olmamalarıdır.

 

Viral Reklam Nasıl Yapılır?

Şimdi size viralreklam.org sitesinden bir alıntı yapacağım.

Bir viral pazarlama kampanyasının gerçekleştirilmesi çok basittir: hedefe cazip gelen bir videoyu veya başka türde bir içerik oluşturun, internete koyun ve harekete geçmek için ilk eylemleri planlayın. Yapabileceğiniz tek şey sigortanın yanmasını ve kullanıcıların çılgın gibi paylaşmaya başlamasını beklemektir.

Bazı durumlarda, viralite, özel bir kullanıcı tarafından yüklenen bir videodan, aniden popüler hale gelen ve internet’in her yerinde dolaşmaya başlayan bir videoya dönüşür.

Markalar tarafından oluşturulan videoların dağılma stratejisine gelince, iki odak noktamız var: gösterilen veya gizlenen. İlkinde, kullanıcı, reklam içeriğinin ilk izlendiği andan haberdar olurken, ikincisinde markanın katılımı gizlenir ve daha sonra ortaya çıkar.

Gizli pazarlama teknikleri uygularken, çok dikkatli olmanız önemlidir. Böylece kullanıcı sizi kandırır, aldatır ya da aldatılmış olur, çünkü viral kampanya size karşı dönebilir.

Hangi stratejiyi seçersek seçelim, hiçbir zaman spam gönderici olmamalı ve içeriği paylaşırken gemiye binmemeliyiz. Mesajı tekrarlamak yerine, en iyi strateji mükemmel yeri ve zamanı bulmak ve “viral sigortanın” kendini aydınlatmasına izin vermektir.

Alıntıda belirtilen viral reklam yöntemlerinde de gördüğünüz gibi, sosyal medya kullanıcıları viral reklam için çok önemli unsurlardan biridir.

Viral Reklam İçin 7 Taktik

 

Sizin için viral pazarlama hakkında 7 taktik açıklayalım:

  1. İnsanlara bir şeyler hissettirin
  2. Beklenmeyen şeyler yapın
  3. Açık reklam yapmamayı deneyin
  4. Bir dizi destekler alın (sosyal medya)
  5. Paylaşmaya, indirmeye ve yerleştirmeye izin verin
  6. Yorumlarla etkileşim içinde olun
  7. Erişimi asla kısıtlama

Yukarıda bahsettiğimiz taktikleri dikkatli bir şekilde uygularsanız, viral kampanyanızın başarılı olma olasılığı gayet yüksektir. Tabii ki burada uzman kişiler tarafından yönetilen bir kampanya her zaman için daha makul bir seçimdir.

 

kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Viral_marketing

http://www.marketing-schools.org/types-of-marketing/viral-marketing.html

Viral Reklam

https://baekdal.com/strategy/viral-marketing-tricks/

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close