Büyük Komutanlar

William Conqueror Kimdir

William Conqueror Hayatı

William Conqueror 1028 yılında Normandiya Dükalığı’nın bir parçası olan Falaise şehrinde doğdu. Babası güçlü Robert I, Normandiya Dükü idi, ama annesi yerel bir tabakçının kızıydı. Ailesi evli değildi ve William’ın gayri meşru bir çocuğu oldu.

Gayri meşru bir çocuk olmasına rağmen, William büyüdü ve geleceğin Normandiya Dükü olarak büyüdü. William yedi yaşındayken, babası Kudüs’e hacca gitmeye karar verdi. William onun tek oğlu olduğu için, Robert soylularını topladı ve yemin etmeleri için William’ın varisi olacağını yemin etti. Robert Kudüs’ten dönüş yolculuğunda öldüğünde, William Normandiya Dükü’ne getirildi.

William Conqueror1034 yılında Duke Robert hacca Kudüs’e gitmeye karar verdi. Duke Robert, Kudüs için ayrılmadan önce. Temmuz başında Normandiya’ya dönüş yolunda Nicea’da öldü .

Val-es-Dunes Muharebesi Zaferi

William yirmi yaşına geldiğinde, kuzeni olan Guy of Burgundy’ye soylulardan oluşna bir destekle William isyan eder. 1047’de Val-es-Dunes Muharebesi’nde Guy ve yanındakiler yenilir. William Artık Normandiya üzerindeki kontrolünü kurmaya başladı.

Sonraki Askeri Faaliyetler

1050’de William, Flanders’ın Matilda’yla evlendi. Bu, William’ı Flanders’ın güçlü düşmanıyla ittifak eden siyasi bir evlilikti. Matilda ve William’ın dört oğlu ve beş kızı olacaktı.

William, 1053’te ve Rouen, yeni Mauger Başpiskoposu ile birlikte kendi soylularına karşı askeri eylemlerde bulundu . 1054 şubatında, kral ve Norman isyancılar, Duchy’nin işgalini başlattılar.

Fransa kralı ve Anjou kontu; Henry ve Geoffrey, 1057’de başka bir Normandiya işgalini başlattılar ama William tarafından Varaville Savaşı’nda yenildiler. Bu William’ın yaşamı boyunca Normandiya’nın son işgali oldu.

1058’de William, Dreux bölgesini işgal etti ve Tillières-sur-Avre ve Thimert’i aldı. Henry, William’ı terk etmeye çalıştı, ancak Thimert Kuşatması Henry’nin ölümüne kadar iki yıl boyunca sürdü. Kont Geoffrey ve kralın 1060’daki ölümleri, güç dengesindeki değişimi William’a doğru kaydırdı.

Sonraki birkaç yıl boyunca William, Normandiya bölgesini güçlendirdi. Geoffrey Martel (daha sonra müttefiki olacaktı) liderliğindeki bir isyanla savaştı ve 1060 yılında Normandiya’yu sıkı bir şekilde kontrol etti.

1066 Stamford Köprüsü Muharebesi

Harold’ın kardeşi Tostig ve Harald Hardrada, 1066’da Northumbria’yı işgal etti ve York yakınlarındaki Fulford Muharebesi’nde Morcar ve Edwin yönetimindeki yerel güçleri yendi.

Kral Harold istilasından haber aldı ve 25 Mart’ta Stamford Köprüsü Muharebesi’nde işgalcileri yenerek Tostig ve Hardrada’yı öldürerek kuzeye yürüdü.

Norman filosu, iki gün sonra, 28 Eylül’de Pevensey Koyu’nda İngiltere’ye iniş yaptı. William daha sonra Hastings’e taşındı.

Doğudan bir kaç kilometre uzaklıkta, bir operasyon üssü olarak bir kale inşa etti. Oradan içeriyi perişan etti ve Harold’ın kuzeyden dönüşünü bekledi, Normandiya’yla iletişim hattı olan denizden uzaklaşmayı reddetti.

Hastings Savaşı

Harald Hardrada ve Tostig’i yendikten sonra Harold, kuzeyde Morcar ve Edwin de dahil olmak üzere ordusunun çoğunu terk etti ve geri kalan güneye, Norman istilasına tehdit etmek için yürüdü. Muhtemelen güneyde seyahat ederken William inişini öğrendi. Harold Londra’da durdu. Harold, Normanlar’ı şaşırtmaya teşebbüs etse de, William’ın izcileri, İngilizlerin gelişini bildirdi. Savaştan önceki kesin olaylar belirsizdir, kaynaklardaki çelişkili hesaplarla birlikte, ama hepsi William’ın ordusunu şatonun ötesine sürdüğü ve düşmana doğru ilerlediği konusunda hemfikirdir.

Harold , Hastings’teki William Kalesi’nden yaklaşık 6 mil (9.7 kilometre) olan Senlac Tepesi’nin (bugünkü Muharebe, Doğu Sussex ) doruğunda bir savunma pozisyonu almıştı.

Hastings Savaşını William kazanır.

Danimarka Baskınları ve İsyanı

Sweyn İngiltere’yi terk etme sözü vermiş olmasına rağmen, 1070 ilkbaharında Humber ve Doğu Anglia’ya baskın eden ve Isle of Ely’e doğru ilerledi.

William, 1070 yılında Sweyn ve filosunun ayrılışını güvence altına aldı. Le Mans’ın 1069’da ayaklandığı Maine’deki sıkıntılarla başa çıkmak için kıtaya geri dönmesine izin verdi.

1071’de Cassel Savaşı’nda ölen Robert, Kral William’ın kıtadaki gücüne karşıydı, bu nedenle Cassel Savaşı, Kuzey Fransa’daki güç dengesini bozdu.

1071’de William kuzeydeki son isyanı yendi. Earl Edwin, kendi adamları tarafından ihanete uğradı ve öldürüldü.

1072’de William, İngiltere’yi kuzeyden işgal eden Malcolm’u yenerek İskoçya’yı işgal etti. William ve Malcolm , Abernethy Antlaşması’nı imzalayarak barışa karar verdiler ve Malcolm muhtemelen oğlu Duncan’ı barış için rehin olarak bıraktı.

Kulakların İsyanı

1075 yılında William’ın yokluğunda, Ralph de Gael, Norfolk Kontu ve Roger de Breteuil, Hereford Earl, “Earls İsyanı” ile William devirmek için bir komplo kurar. Ancak başarısız oldular.

Son Zamanlar

Kral olarak görevlerine rağmen William, fetihten sonra bile Normandiya sınırlarıyla meşgul kaldı.

Tehlikeli noktalar Maine’de ve Normandy’nin Fransız kraliyet sınırında bulunduğu Seine’deki Vexin’deydi.

1087’de William, Mantes şehri yakılırken, bir daha asla iyileşemeyecek olan bir yaralanma yaşar.

William, beş hafta boyunca ölmek üzere kaldığı Rouen banliyölerine götürüldü .

Domesday Kitabı

Noel 1085’te William, kendileri ve vasileri tarafından, ilçeler tarafından düzenlenen krallığı boyunca tutulan arazilerin bir anketinin toplanmasını emretti. Artık Domesday Kitabı olarak bilinen bir çalışmayla sonuçlandı . Her ilçeye ait liste, her arazi sahibinin sahiplerine ait gruplara sahip olduğunu göstermektedir. Listeler, Fetihten önce araziye sahip olan holdingin değerini, değerini, vergi değerlendirmesinin ne olduğunu ve genellikle köylülerin, pullukların ve holdingin sahip olduğu diğer kaynakların sayısını açıklar. Kasabalar ayrıca listelendi.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close