Beslenme

Zerdeçalın Faydaları

Anavatanı Hindistan olan, zencefil familyasına giren zerdeçal hem cilde hem de insan sağlığına çok faydalı olan mucizevi bir bitkidir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar şifa kaynağı olduğu çeşitli hastalıkları iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir. Zerdeçalın faydaları için kısa bir yazı hazırladık.

Zerdeçalın Faydaları

 1. Zerdeçalın Faydalarıİçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde cildin dış tabakasını onararak cilt için gerekli olan nemi sağlar.

 2. Zengin B6 vitamini deposu olması sayesinde hücrelerin çok hızlı ve sağlıklı şekilde çoğalmasını sağlar.

 3. C vitamini deposu olan zerdeçal, kolejan üretimini destekleyerek cildin esnekliğini korumasına yardım eder.

 4. İçinde bulunan potasyumun sayesinde cildin nemlenmesine yardımcı olur ve hatta nemin en alt tabakalara ulaşmasını sağlar.

 5. Zerdeçal içerisinde bulunan yoğun magnezyum sayesinde yaşlanma karşıtı önlem alınmasını sağlar, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

 6. Cilt pigmentasyonun korunmasına yardımcı olur.

 7. Kaşıntıları hafiflettir ayrıca egzama tedavisinde sıklıkla kullanılır.

 8. Zerdeçal iltihap önleyici içeriği sayesinde sivilceleri iyileştirir, hatta oluşumlarını engeller.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçal sadece cilde değil insan sağlığında birçok konuda faydalıdır. Bunlar söyle sıralanabilir:

 • Romatizmal ağrıları hafifletir.

 • Antioksidan özelliği ile vücuda zarar veren serbest radikalleri yok eder.

 • Kan şekerini dengeler.

 • Kanser tedavisinde kullanılır.

 • Bağışıklık sitemini güçlendirir.

 • Kolestrol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.

 • Sindirim sistemi sağlığının korunması için kullanılır.

 • Zerdeçal zayıflamaya yardımcı olur.

 • Aizemer riskini düşürür, karaciğerin işlevini yerine getirmesine yardım eder.

Zerdeçal cilde faydası için yapılacak maskeler yapılır. Bunlar:

Cildi Besleyen Zerdeçal Maskesi: Cam bir kâse içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde sürülmeden önce, yüzde makyaj varsa makyaj temizleyicileriyle iyice temizlenip yüz yıkanır. Sonra karışım parmak uçlarıyla masaj yaparak göz çevresi hariç yüze sürülür. Yaklaşık 10 dakika maskenin kuruması beklenir. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yüz yıkanarak cilt temizlenir.

Maskenin içerisinde bulunan süt cildi pürüzsüz hale getirip nemlenmesini sağlar. Bal nemlenen deriyi koruyarak nemin daha aşağılara işlemesine yardım eder. Zerdeçal nemli cildi korur ve besler.

Cilde Renk Canlılığı Getiren Zerdeçal Maskesi: Çeyrek avokado püre haline getirilir. Ardından içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı yoğurt ilave edilir. Hazırlanan maska daha önce temizlenmiş yüze parmak uçlarıyla masaj yapılarak göz çevresi hariç sürülür. 10 dakika kadar bekletilir. Bu süre sonunda maske ılık suyla temizlenir.

Maskede bulunan avokado ciltteki gözeneklerin sıklaşmasına yardım eder ve cildin nemlenmesini sağlar. Yoğurt içerisinde bol miktarda bulundurduğu çinko ve B vitamini sayesinde ciltte bulunan akne ve sivilce gibi sorunları giderir, ayrıca cildin sebum üretimini dengelemesine yardım eder. Zerdeçal cildi nemlendirip parlak, pürüzsüz ve sağlıklı görünüm sağlar.

Cilt Tonunu Açmak İçin Zerdeçal Maskesi: Yarım çay kaşığı zerdeçal ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır. İçerisine taze sıkılmış 1 çay kaşığı limon suyu eklenerek karıştırmaya devam edilir. Hazırlanan maske parmak uçlarıyla göz çevresi hariç masaj yaparak yüze uygulanır. Yaklaşık 15 dakika ciltte bekletilir. Süre sonucunda parmak uçlarıyla masaj yaparak ılık suyla yıkanır.

Maskedeki limon cilt lekelerinin giderilmesi ve cildin renk tonunun açılmasına yardım eder. Anti septik etkisiyle cildi derinlemesine temizler. Bal cildi dezenfekte ederek nemlendirir. Zerdeçal cildin daha nemli ve parlak görünmesini sağlar.

Akne ve Sivilceler İçin Zerdeçal Maskesi

Yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Hazırlanan maska önceden temizlenen yüze parmak uçlarıyla göz çevresine gelmeyecek şekilde uygulanır. 15 – 20 dakika yüzde bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır.

Maskedeki sirke sayesinde cilt dezenfekte olduğu için sivilce ve akneler temizlenecek, ayrıca yeninde oluşumu engellenecektir. Zerdeçal anti septik etkisiyle sivilce ve akne oluşumunu engeller ve cildi temizler.

Sivilce Bulunan Ciltlerde Yağ Dengesini Sağlamak İçin Zerdeçal Maskesi: Bir kabın içerisine çeyrek muz konularak püre haline gelinceye kadar ezilir, üzerine 1 çay kaşığı zerdeçal ilave edilir. Temizlenmiş cilde hazırlanan maske parmak ucuyla göz çevresine gelmeyecek şekilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yüz yıkanır.

Muzda bulunan çinko ve potasyum sayesinde cildin yatıştırılması sağlanır. Zerdeçal yağ üretimini dengeler, muzla bir araya gelip fazla yağın atılmasına yardımcı olur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close