Büyük Savaşlar

Agincourt Savaşı

Agincourt Savaşı Nedenleri

Yüzyıl savaşlarında istediğini alamayan İngilizler bunun bedelini ödetmek için Fransa’yı işgal etmenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünür. Otuz yıl savaşlarının da Agincourt Savaşı üzerinde etkisi mevcuttur. Dahası Fransız tahtında da hak iddasında bulunuyordu.

Savaşan Ülkelerin Genel Durumu

Agincourt Savaşıİngilzlerin komutanları arasında; Kral Henry V, Edward, Lancaster’lı Humphrey, Thomas de Camoys,Thomas Erpingham bulunur. Tahmini güçleri; 6000 ile 9000 kişi arasında değişir. Savaş sonunda ölü sayısı 100 ile 600 arası tahmin edilmektedir.

Fransız komutanları; Charles d’Albret, Jean Le Maingre, Jean d’Alençon, Charles d’Orléans bulunmaktadır. Tahmini güçleri; 12000 ile 36000 arası değişmektedir. Savaş sonunda ölü sayısı; 1500 ile 11000 arası değişen tahminler bulunmaktadır.

Savaş için Manevralar

Kral V. Henry ve ordusu, 14 Ağustos’ta Seine Nehri’nin ağzına kadar Fransa’ya inmişti. Amaç, yüzyıllar boyunca Fransa’da kaybolan İngiliz topraklarını geri kazanmaktı. İlk görev, yakınlardaki bir kasabayı kuşatmak ve fethetmek oldu. Henry başarılıydı, ama zaman alan çaba bir aydan fazla sürdü. Ekim ayı başlarındaydı. Henry, azaltılmış gücünün ve sefer dönemindeki sınırlı süre içinde, Fransızlara yönelik saldırısında basarıya ulaşamayacağını gördü.

İngiliz ordusu kuzeye yürüdüğünde, savaştan uzaklaşan Henry’yi savaşa çekmek için Fransız kuvvetleri tarafından takip edildi. Fransızlar, Henry’nin önüne kaymayı başardı ve Agincourt’taki deniz yolunu kapatabildiler.

Agincourt Savaşı 25 Ekim 1415

25 Ekim sabahı, iki ordu, bir gece önce de yağmur yağmasıyla çamurlanan ve her iki taraftaki ormanlık bölgeyle daralan alan ayrıca son zamanlarda sürülmüş bir tarla idi.

Henry’nin ordusunun çoğunluğu okçulardan oluşuyordu; Kalan kısım, savaşan zırhlı şövalyelerden oluşuyordu. Rakibinin gücü, öncelikle, okçular tarafından desteklenen, şövalyelerdi. Her iki ordunun göreceli gücü ile ilgili tahminler değişir.

İki düşman, bir saldırıyı kışkırtmak için tasarlanan taciz saldırıları ile savaşa başlamak için bahane yaratmaya çalıştılar.

Henry, kumandanlarının Fransızların üzerine ok atışı ile savaş başlar. Fransız şövalyeleri, düşmanla uğraşmak yerine çamurda ilerlemeye çalışıyordu. Ayrıca sıkışık alan nedeniyle uygun manevraların yapılmasıda git gide daha zorlaşıyordu.

Henry’nin okçuları, Fransızlar geri çekilmeye başlayana kadar, bu yoğun kitleyi, okların ölümcül fırtınaları ile azaltıyordu. Okçular yaylarını düşürdüler. Ellerine geçen silahlar İngiliz şövalyelerine katıldılar. Güneş batarken binlerce Fransız şövalyesi ve aristokrat savaş alanınını terke etmemek üzere sabit kaldılar. İngilizler düşmanlarını yenilgiye uğratmıştı.

Savaşın Sonuçları

Zafer İngilizlerin savaş tarihinde en öne çıkan savaşlardan biridir. Hatta William Shakespeare’in Kral Henry adlı oyununda da gemmektedir.

Savaş alanını tam analiz etmeden savaşmanın bedelini ödeyen taraf Fansızlar olur

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close