Büyük Komutanlar

Atahualpa Kimdir

Atahualpa monarşilerin en ilkel halini yaşayan bir toplumun liderliğini yapan Kral Atahualpa belki kötü kaderi belki de yaşantısının getirilerinden biri olan bir sonu yaşamıştır.

Atahualpa; İnkaların Son Kralı

İnka İmparatorluğu’nda, “İnka” kelimesi “Kral” anlamına geliyordu ve genellikle yalnızca tek bir insana, İmparatorluğun yöneticisine atıfta bulunuyordu. Atahualpa, verimli ve iddialı bir yönetici olan İnka Huayna Capac’ın birçok oğlundan biriydi. İnkalar sadece kız kardeşleriyle evlenebilirdi: hiç kimse yeterince soylu değildi. Bununla birlikte, birçok cariyeler vardı ve onların yavruları kural için uygun kabul edildi. İnka’nın hükümdarlığı, ilk olarak en büyük oğlana, Avrupa geleneği gibi geçemezdi: Huayna Capac’ın oğullarından herhangi biri kabul edilebilirdi. Çoğu zaman, arka arkaya kardeşler arasında iç savaşlar patlak verdi.

Atahualpa1533 Yılında İmparatorluk

İspanyolların gelişinden önce, Atahualpanın iktidara gelmesinde acımasız olduğu kanıtlanmıştır. Kardeşi Huascar’ın ve tahtın önünü kesen diğer aile üyelerinin ölümünü emretti.

Huayna Capac, 1526 veya 1527’de, muhtemelen çiçek hastalığı gibi bir Avrupa enfeksiyonunda öldü. Varisi görünen Ninan Cuyuchi de öldü. İmparatorluk, Atahualpanın Quito ve kuzeydeki kardeşi Huascar’ın güney kısmını Cuzco’dan yönetmesine karar verdi. Huascar’ın 1532’de Ataualpanın kuvvetleri tarafından yakalanmasına kadar acı bir iç savaş başladı ve yağmalandı. Huascar yakalanmış olmasına rağmen, bölgesel güvensizlik hala yüksek ve nüfus açıkça bölünmüştü.

İspanyollar

Francisco Pizarro, Hernán Cortés’in Meksika’nın acımasız (ve kazançlı) fethinden ilham alan tecrübeli bir kampanyacıydı. 1532’de, 160 İspanyol birliğiyle Pizarro, Güney Amerika’nın batı kıyısı boyunca, fethetmek ve yağmalamak için benzer bir imparatorluk arayışına girdi. Birlik Pizarro’nun dört kardeşini içeriyordu. İspanyollar, atları, zırhları ve silahlarıyla büyük bir avantaja sahipti. Daha önce bir ticaret gemisinden yakalanmış olan bazı tercümanlar vardı.

Atahualpa’nın Yakalanması

İspanyollar, Atahualpanın, denizden ayrılan kıyıya en yakın büyük şehirlerden biri olan Cajamarca’da olduğu için çok şanslıydılar. Aasualpa, Huascar’ın yakalanmasını kutluyordu. Gelen yabancıları duymuş ve 200’den az yabancıdan korkmak için çok az şey olduğunu hissetmiştir. İspanyollar atlılarını Cajamarca’daki ana meydan çevresindeki binalarda sakladılar ve Inka Pizarro ile sohbet ettiklerinde yüzlerce kişiyi katletip Atahualpayı yakaladılar.

Fidye

Atahualpa esareti ile İmparatorluk felç oldu. Atahualpanın mükemmel generalleri vardı, ama hiçbiri onu denemeye ve özgürleştirmeye cesaret edemedi. Atahualpa, İspanyollar’ın altın ve gümüşe olan sevgisini öğrendi. Fidye konusunda İspanyollarla hızla anlaştılar ve altınlar Andes’in her köşesinden akmaya başladı. Bunların çoğu paha biçilemez bir sanat eserleri idi. Hepsi eritilir. Açgözlü Fetihçiler bazı parçaları kendilerine ayırdı.

Atahualpa’nın Ölümü

1533 yılının Temmuz ayında, Rumiñahui’nin sömürgecileri yok etmek için esir İmparator tarafından çağrılan güçlü bir orduyla yaklaştığına dair söylentiler duymaya başladılar. Pizarro ve adamları panikledi. Atahualpa, Cajamarca’da 26 Temmuz 1533’te öldü. Rumiñahui’nin ordusu hiç gelmedi söylentiler yanlıştı.

Atahualpanın Mirası

Atahualpa öldüğünde, İspanyol tahtına kardeşi Tupac Huallpa’yı hızla yükseltti. Tupac Huallpa çok geçmeden çiçek hastalığına rağmen hayatta kalır. Ancak bu ve selefleri İspanyolların kontrolündeki kukla İnka kralları dizisinden biriydi. Atahualpa’nın yeğeni Túpac Amaru, 1572’de öldürüldüğünde, kraliyetçi İnka çizgisi onunla birlikte öldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close