Sağlık

Bademcik Nedir?

Bademcik boğazın yan ve ağzın arkasında bulunan lenf düğümlerinin bir türüdür. Bakteri ve diğer mikropları enfeksiyonlara neden olabilecek yerlerden uzak tutmaya yardımcı olurlar.

 

Bir bakteri veya virüs vücudumuza burun veya ağızdan girmeye çalıştığında, bademcikler bu mikroorganizmaları emer ve çoğu durumda enfekte olurlar. Bademcikler bakteri veya diğer maddelerden etkilendiğinde şişebilir veya iltihaplanabilir.

Bademcik iltihabıŞişmiş Bademciklerin Nedenleri

Genel olarak, bademcik iltihabının nedeni, virüstür, ancak aynı zamanda bir bakteri enfeksiyonu varlığında da olabilir.

Bademcik iltihabının nedenleri arasında en sık görülen bakteriler, aynı zamanda farenjit gibi diğer hastalıklardan da sorumlu olan A grubu streptokoklar olarak bilinen Streptococcus pyogenes’tir. Diğer bakteriler de hastalığın gelişiminde rol oynayabilir.

Aşağıdakiler bademciklerde en sık görülen iltihaplanma nedenleridir:

 • Enfekte olmuş bir kişiyle temastan kaynaklanan viral veya bakteriyel enfeksiyon, iltihaplı bademciklere neden olabilir.
 • Çoğunlukla, küçük çocuklar soğuk algınlığı veya grip virüsü nedeniyle kronik bademcik iltihabına sahiptir.
 • Yetişkinlerde ve ergenlerde, bademcikler, bakteriyel bir enfeksiyon veya boğazdaki enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplı hale gelirler.
 • Nadiren, kızıl ateş veya difteri gibi hastalıklara neden olan bakteriler de iltihaplı bademciklere neden olabilir.
 • Gıda alerjileri bademcik iltihabına da neden olabilir.

Bademcikler iltihabı belirtileri

Bazı belirtiler bademcik iltihabı karakteristiğidir:

 • İltihaplı ve kırmızı bademcikler
 • Bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı tabaklar
 • Boğaz ağrısı
 • Yutulduğunda zorluk ve ağrı
 • ateş
 • Boyundaki lenf düğümleri
 • Ağız kokusu
 • baş ağrısı

İltihaplı bademciklerin prognozu

Bacak iltihabı ve bademcik iltihabı ile ilgili boğaz bademcikleri genellikle tedavinin başlamasından iki ila üç gün sonra kaybolur.

Ayrıca, ilk turda enfeksiyonun tedavisinde başarılı olunmamışsa, bazı kişilerin ikinci bir tur antibiyotiğe ihtiyaç duyabileceği gözlemlenmiştir. Tonsillit genellikle 10 gün içinde iyileşir.

Bademciklerdeki iltihap komplikasyonları

Duruma neden olan tonsilit streptokok ise romatizmal ateş ve böbrek (glomerulonefrit) iltihaplanmasına yol açabilir.

Kronik bademcik iltihabı gibi bademcikler çevre dokulara ve apselere, uyku apnesi, solunum zorluğu, enfeksiyon gibi ek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Genç insanlar genellikle yaşlılara göre hastalığa yakalanma eğilimindedir. Genel olarak, çocuklarda ve yaşlılarda bademcik iltihabı görülür.

Küçük çocuklarda bademcik iltihabına yol açan virüslere ve bakterilere maruz kalmak, özellikle gündüz bakım merkezlerinde ve okullarda yayılabilir.

Bademcik iltihabı tedavisiBademcik iltihabı tedavisi

Bakteriyel bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Belirtiler tedavinin seyri sırasında kaybolur, daha önceki tedaviyi terk etmeden, doktor tarafından reçete edildiği ölçüde antibiyotik almak önemlidir. Virüslerden kaynaklanan tonsillit tedavisi yoktur.

Yatak istirahati, artmış sıvı alımı ve tuzlu su gargaraları gibi ev tedavileri, semptomların şiddetini azaltmaya ve enfeksiyon bitene kadar konfor seviyesini artırmaya yardımcı olabilir.

İlk belirtileri hafifletmek adına iltihaplı bademcikler için ev yapımı ilaçlar da deneyebilirsiniz . Eğer bademcik iltihabı tekrarlanıyorsa, bademcik kaldırmak için ameliyat doktor tarafından önerilebilir.

Tonsillit tanısı

Teşhisi sağlamak için, doktorun bademciklerin iltihaplanmadığını, nefes aldığını ve ayrıca hastanın boynunu görüp görmediğini görmek için ağız ve boğazını incelemesi gerektiren bir fizik muayene yapacaktır.

Bundan sonra, bu testlerin bazıları uzman tarafından talep edilebilir:

 • Kan hücresi sayımı
 • Mononükleoz testi
 • Streptokokal algılama için hızlı test

Ve unutmayın, ilk belirtilerin ortaya çıkmasından önce, yapmanız gereken ilk şey doktorunuza başvurmaktır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close