Sağlık

Böbrek Yetmezliği Probleminin Bir Nedeni: Şişmanlık (Obezite)

Teknolojik gelişmeler, masa başı iş oranının artması, ulaşım vasıtaları vb. Gibi nedenlerinde katkılarıyla özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyada birçok kişinin en önemli sağlık problemi şişmanlıktır. Fiziksel görünüme olan olumsuz etkisinin yanı sıra şeker ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara neden olduğu bilinen şişmanlığın böbrek yetmezliği probleminin de önemli bir nedeni olduğunu çoğumuz bilmeyiz.

böbrek yetmezliğiKilo vermek için bir başka iyi sebep!

Metabolik sendromu (bel çevresinin geniş olması, yüksek trigiliserit düzeyi, iyi kolesterolün yani HDL’nin düşük olması ve tansiyon yüksekliği) olanların. Böbrek hastalığına yakalanma oranı normal bireylere göre %20-%30 oranında daha fazladır.

Şişmanlık nasıl böbrek yetmezliği problemine neden olur?

Bunun bir kaç yolu var. İlki şişmanlık nedeni ile böbreğin süzmesi gereken kan miktarı artar ve böbrek aşırı çalışır. Yüksek devirde çalışan motorun zamanla aşınması gibi, aşırı çalışma zamanla böbrekte hasara neden olarak böbrek yetmezliği problemine neden olabilir.

Diğer yandan şişmanlık yukarıda anlatılan nedene bağlı olarak böbrekte skleroz denilen bazı hasarlar oluşturur. Buda böbrekten ciddi manada protein kaybına neden olarak zamanla böbrek yetmezliğine neden olur.

Şişmanlığın böbrek hasarı yapabilmesi nedeni ile ilacınız kan şekerinizi, kan basıncınızı veya kolesterolünüzü kontrol etmekte iyi bir iş çıkarabilir. Fakat obez veya aşırı kilolu olmanız durumunda hala yüksek risk altındasınız demektir.

Şişmanlık direk böbrek hasarı oluşturması yanında başka hastalıkların da nedeni olabilir. Bu durum dolaylı yönden böbrek yetmezliği sağlık sorununa neden olabilir. Bunun en güzel örneği şeker hastalığıdır. Malum olduğu üzere şeker hastalığının en sık nedeni şişmanlıktır. Böbrek yetmezliği sorununun ise en sık nedeni şeker hastalığıdır. Bu yönüyle böbrek yetmezliği rahatsızlığının en sık nedeni şişmanlıktır sonucu çıkartılabilir.

Şişmanlık var olan böbrek yetmezliğini kötüleştirir

Böbrek yetmezliği olan hastalarda şişmanlık varsa diyaliz veya böbrek nakli gerektiren döneme ulaşma süresi oldukça kısalır. Bu da zaten hasar görmüş bir böbreğin yukarıda belirtilen nedenlerle aşırı çalışması neticesi hasar miktarının daha fazla artmasına bağlıdır.

Şişmanlığa bağlı böbrek yetmezliği riskini nasıl azaltabiliriz?

böbrek yetmezliğiSağlıklı bir kilo düzeyine inmek veya o düzeyde kalmak önemlidir. Sağlıklı bir vücut ağırlığı ile şeker ve yüksek tansiyon riskinizi azaltabilirsiniz ki bu da böbrek hastalığı riskini azaltacaktır.

Ancak, böbrek hastalığınızın olduğunu biliyorsanız, özellikle doktorunuzla konuşmadan bir kilo kaybı programı başlatmamanız önemlidir. Proteinin yüksek olduğu bazı popüler diyetler böbreğe zararlı olabilir. Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler böbreklere iki şekilde zarar verir. İlk olarak, protein içeriği çok yüksek bir diyet böbrekleri aşırı çalışmaya zorlar. İkincisi, karbonhidrat az olduğunda, vücudunuz glikoz yerine yağ yakar. Bu durumda böbrek hasarına neden olan ketonları ortaya çıkarır.

Diğer yandan eğer şişmanlığın direk hasarından dolayı böbrek yetmezliği gelişmişse bunun tek bir tedavisi vardır. Bunun tespiti yapılmışsa doktorunuzun size sadece bir önerisi olacaktır: Normal kiloya inmek.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close