Büyük Komutanlar

Cengiz Han: Büyük Moğol Lideri

Moğol lideri Cengiz Han (1162-1227) tarihin en büyük toprak imparatorluğunu kurmak için mütevazi başlangıçlardan yükseldi. Moğol yaylalarının göçebe kabilelerini birleştirdikten sonra, Orta Asya ve Çin’in büyük parçalarını fethetti.

Cengiz Han: İlk Yıllar Temujin, daha sonra Cengiz Han, modern Moğolistan ve Sibirya arasındaki sınırın yakınında 1162 civarında doğdu. Annesi babası tarafından kaçırılmış ve evlenmeye zorlanmıştı.

O zaman, Orta Asya bozkırlarında düzinelerce göçebe kabile birbirlerinden sürekli kavga ediyor ve çalıyordu ve Temujin için hayat şiddetli ve öngörülemezdi.

Cengiz Han

Cengiz Han10 yaşına gelmeden önce babası bir düşman klanı tarafından zehirlendi. Temujin’in kendi klanı daha sonra onu beslemekten kaçınmak için annesini ve altı kardeşini terk etti.

Bundan kısa bir süre sonra Temujin, üvey erkek kardeşini öldürdü ve yoksulluğa maruz kalan hane halkının başına geçti. Bir noktada, onu terk etmiş olan klan tarafından yakalandı ve esir edildi, ama sonunda kaçmayı başardı.

1178 yılında Temujin dört oğlu ve bilinmeyen sayıda kızı olacak Borte ile evlendi. O da kaçırılınca cesurca Borte’yi kurtardı ve kısa süre sonra ittifaklar yapmaya, savaşçı olarak itibar kazanmaya ve artan sayıda takipçi çekmeye başladı.

Cengiz Han Moğolları Birleştirir

Temujin, akrabaların yerine kilit pozisyonlarda yetkin müttefikler koydu ve geri kalan üyeleri klanına dahil ederken düşman kabilelerinin liderlerini idam etti.

Tam bir zafer kazanılıncaya kadar tüm yağmanın beklemesini emretti ve savaşçılarını akraba bakmaksızın 10 birim halinde örgütledi.

1205’te eski en iyi arkadaşı Jamuka da dahil olmak üzere tüm rakiplerini yok etti. Ertesi yıl, bölgenin her kesiminden temsilciler toplantısı çağrısında bulundu ve modern Moğolistan’a benzer büyüklükte bir ülke kurdu.

Cengiz Han Halkı İçin Yeni Kural ve Uygulamaları

Aşiret savaşının geleneksel nedenlerini bastırmak için mirasçı soykırım başlıkları kaldırıldı.

Ayrıca kadınların satılmasını ve kaçırılmasını yasakladı, herhangi bir Moğol köleliğini yasakladı.

Hayvan hırsızlığı ölümle cezalandırılabilecekti

Ayrıca Cengiz Han, bir yazı sisteminin benimsenmesini, düzenli bir nüfus sayımı yapılmasını, yabancı elçilere diplomatik dokunulmazlık sağlamasını ve başka yerlerde yakalanan fikirden çok din özgürlüğüne izin vermesini emretti.

Cengiz Han’ın Seferleri

Cengiz Han’ın Moğolistan dışındaki ilk seferini, kuzeybatı Çin’in Xi Xia krallığına karşı gerçekleştirdi.

1214’te Moğollar Zhongdu’nun (şimdi Pekin) başkenti kuşattı ve Jin hükümdarı büyük miktarlarda ipek, gümüş, altın ve atları teslim etmeyi kabul etti.

1219 yılında Cengiz Han, günümüzün Türkmenistan, Özbekistan, Afganistan ve İran’daki Harezm İmparatorluğu’na karşı savaştı.

Moğol Ordu Yapısı ve Taktiği

Diğer ordulardan farklı olarak Moğollar, büyük bir at rezervinden başka hiçbir tedarik treni ile seyahat etmedi.

Ordu neredeyse tamamen süvarilerden oluşuyordu, bunlar uzman binicilerdi ve bir ok ve yay ile ölümcül bir şekilde davranıyorlardı.

Moğollar, sahte taktiklerinden biri olan sahte bir geri çekilmede başarılı idiler.

Cengiz Han’ın Ölümü ve İmparatorluğun Sürdürülmesi

Cengiz Han 1225’te Moğolistan’a döndüğünde, Japonya Denizi’nden Hazar Denizi’ne kadar çok büyük bir toprak alanını kontrol etti. Yine de, dikkatini uzunca bir süre önce Khwarezm işgali için askerlere yardım etmeyi reddeden Xi Xia krallığına geri döndürmedi. 1227 yılının başlarında Cengiz Han’ı yere attı ve iç yaralanmalara neden oldu. Kampanyaya bastı, ama sağlığı hiç iyileşmedi. 18 Ağustos 1227’de, Xi Xia’un ezilmesinden hemen önce öldü.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close