Yaşam

Didim’de Tatil Yapmak

Ege Bölgesi’nde tatil yapmak için tercih edilen yerlerden bir tanesi de Aydın’ın Didim ilçesidir. Didim yaklaşık olarak 90 km uzunluğa sahip olan bir sahil şeridine sahiptir. Ege Bölgesi’nde olmasına karşın Akdeniz İklimi görülen Didim’de nem oranı çok azdır. Bu özelliği ile Didim astım hastalığına iyi gelen sayılı yerlerden bir tanesidir. Ayrıca nemin çok düşük olması, tatillerde aşırı sıcak havalardan hoşlanmayanların da burayı tercih etmelerine neden olmaktadır. Bu duruma Ege’nin sularının serinliği de eklenince Didim’in çekiciliği giderek artmaktadır. Didim’te tatil yapmak hem rahatlatıcı hem de serinletici etkisi ile tatil severleri büyülemektedir.

DİDİM’İN TARİHİ

Didim'de Tatil YapmakDidim, tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmakla birlikte, pek çok önemli bilim insanını da topraklarında misafir etmiştir. Tarihi kaynaklara göre bölgede ilk yerleşim M.Ö. 8000 yılında gerekleşmiştir. 1280 yılına kadar pek çok millet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan Didim, Menteşeoğulları Beyliği tarafından kullanılması ile Türkleşmiştir. İlçenin ismi ise Didyma olarak konulmuş zamanla Didim olarak değişmiştir.

DİDİM’DE GEZİLECEK YERLER

Didim’de gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk olarak ihtişamlı Apollon Tapınağı gelmektedir. Harabeler Mevkii olarak da bilinen alanda bulunan Apollon Tapınağı, Didim gezisinin büyük bir kısmını kapsayacak kadar geniştir. Bu nedenle tapınağı ziyaret edecek kişilerin aynı güne farklı bir plan yapmamaları uygun olacaktır.

Tarihi alanlarda yapılacak gezinin bir diğer durağı ise Milet Antik Kenti’dir. Bir liman kenti olarak kurulan Milet, Didim’in merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla ulaşılabildiği için, pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olmaktadır. Herakleia ve Myus Antik Kentleri de görülmesi gereken diğer antik kentlerdir.

Büyük Menderes tarafından taşınan alüvyonlarla zaman içerisinde iç kısımlarda kalan Prienne Antik Kenti, Didim’in tarih yolculuğunda mutlaka rotaya eklenmesi gereken bir yerdir. İçerisinde büyük bir antik tiyatro ve hamam bulunan kent, günümüze kadar sağlam ulaşabilmiş tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ise doğaya aşık olan tatilcilerin öncelikli tercihi konumundadır.  Deniz kaplumbağalarının ve Akdeniz Foklarının üreme alanı olan bu milli park yeşiliyle göz doldurmaktadır. Doğa severlerin bir diğer uğrak noktası ise Bafa Gölü Milli Parkı’dır. Didim merkezine 10 km uzaklıkta bulunan milli parkta yaklaşık 200 kuş türünü bünyesinde barındırmaktadır.

DİDİM PLAJLARI

Didim’de tatil yapmak denilince plajları atlamak mümkün değildir. 90 km uzunluğundaki uzun sahil kesiminde pek çok plaj bulunan Didim’de en çok tercih edilen plaj Altınkum Plajı’dır. Plaj, denizin sığ olması nedeni ile küçük çocuklarla tatil yapmak isteyenler için oldukça uygundur. Aynı zamanda dalgasız bir denize sahip olan plajda ideal olan rüzgarlar ile sörf dahil olmak üzere pek çok spor için yeterli imkan bulunmaktadır.

Didim ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Akbük Plajı ise ilçenin en sık tercih edilen bir diğer plajıdır. Plajın uzunluğu yaklaşık 11 km’dir. Bu plaj da su sporları için gereken tüm şartları barındırmaktadır.

  1. Koy, 2. Koy ve 3. Koy plajları da Didim’de tatil yapmak isteyenlerin uğrak mekanı olmaktadır. Plajlar birbirlerine göre bir takım farklılıklar gösterse de, tamamı temiz ve ailece denize girip vakit geçirmek için uygundur. 7. Koy Plajı ise Polis Akademisi tarafından işletilmekte olan temiz ve güvenli bir seçenektir.

Eşek Adaları’nı çıplak gözle seyretme imkanı veren Manastır Plajı ise ulaşımı biraz zahmetli olsa da gerek Didim’in yerli halkı, gerekse yerli ve yabancı turistler tarafından bir hayli ilgi görmektedir. Didim plajları denildiği zaman bahsetmemenin haksızlık olacağı bir diğer plaj ise Sahte Cennet Plajı’dır. Plajın ismi her ne kadar Sahte Cennet olsa da, plaj adeta Cennet’ten bir parçadır.

DİDİM’DE GECE HAYATI

Tatil demek her ne kadar gündüzleri sakinlik, dinginlik demek ise, gece de hareket, dans ve müzik demektir. Didim’de tatil yapmak isteyenler için gece hayatı bir hayli hareketli geçmektedir. Beach Club’lardan barlara pek çok mekan bulunmaktadır. Gece hayatının en hareketli olduğu yer ise Altınkum ve civarıdır. Akbük de Altınkum’a alternatif olabilecek kadar hareketli bir gece hayatına sahiptir. Didim’de gece hayatı kısmen de olsa sakinlikten yana olanlar için ise canlı müzik yapan pek çok mekanı barındırmaktadır.

Didim’de tatil yapmak isteyenler için zamanı en iyi şekilde geçirmenin yolu iyi bir plan yapmaktan geçmektedir. Zira Didim pek çok aktiviteye ve mekana ev sahipliği yapacak kadar geniş seçeneklere sahiptir.

Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close